Skip to main content

AccessTr.neT

Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi

alpeki99
alpeki99
35
52812

Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi

Son Güncelleme : 30 Aralık 2009
Soru Aralığı : 1 - 39

NOT : Sorunuzu sormadan önce listeyi incelerseniz cevabınızın önceden verilmiş olduğunu görebilirsiniz.

Sadece yeni üyeler ve yeni Access kullanıcıları için değil usta olanlar için bile lazım olacak bir liste ihtiyacını aylardır hedefliyordum. Askere gitmeden önce kafamda vardı ancak nasip bugünlere imiş.

Klasik bir listeden ziyade sanki aklına soru gelmiş bir insanın cümleleri gibi hazırlamaya çalıştım. Liste güncellenmeye devam edecek son güncelleme tarihi ve güncellenen numaraları not düşeceğim böylelikle daha iyi takip edebilirsiniz.

Tavsiyeleriniz, uyarılarınız, alternatif link önerileriniz için Özel Mesaj yöntemi ile İletişim kurabilirsiniz. Başlayalım artık...

01- Her kayıtta sıra numarası 1 artsın ancak otomatik sayı kullanmak istemiyorum. Sayfaya Git
02- Klavyeden F2, F3 gibi fonksiyon tuşlarını nasıl kullanabilirim? Mesela F5 e basınca yeni kayıt eklemesini istiyorum. Sayfaya Git
03- Formumda bir açılan kutu var. Listeden birini seçince o kişiye ait tüm bilgileri formumdaki metin kutularına otomatik olarak doldursun. Sayfaya Git
04- Açılan kutudan şöförü veya plakayı seçeyim. Aracın tüm bilgileri, şöför bilgileri otomatik olarak metin kutularına yazılsın. Sayfaya Git
05- Tc Kimlik numarası yazıyorum. Normalde 11 karakter oluyor ancak yanlışlık eksik veya fazla karakter yazılmasını nasıl engelleyebilirim? Sayfaya Git
06- Ağ üzerindeki başka bir bilgisayardaki dosyayı nasıl açabilirim? Sayfaya Git
07- Ben birkaç tane Rapor hazırladım. Formun üzerine koysam yer kaplayacak keşke açılan kutu içinde tüm raporlarımın listesi olsa açılan kutudan seçtiğim raporum açılsa. Sayfaya Git
08- Bir cümle var. O cümlede mesela virgülden öncesi ile sonrasını nasıl ikiye ayırabilirim? Adı, Soyadı ya da Adı - Soyadı gibi bir bilgiyi Adı ve Soyadını ayrı ayrı bölmek istiyorum. Sayfaya Git
09- Benim bir formum var ancak formu açmak isteyen olursa önce şifre sormasını istiyorum. Şifre doğru yazılırsa form açılsın yoksa açılmasın. Sayfaya Git
10- Bütün programım boyunca kullanacağım değerler var ancak değer sürekli değişebiliyor yani sabit bir değer değil. Nasıl global bir değişken tanımlayabilirim? Sayfaya Git
11- Mesela tablomda Anakara'da ki müşterilerimin dünkü verdiği toplam siparişleri görmek istiyorum. Sayfaya Git
12- Bir form yaptım müşterileri kaydediyorum. Aynı formda müşterileride arayıp tüm bilgilerini metin kutularına otomatik getirmek istiyorum. Sayfaya Git
13- Öyle bir arama sistemi yapmak istiyorum ki yazdığım harflerin olduğu tüm kayıtları görebilmeliyim. Örnek : NE yazdığımda --> NEpal, kaNEpe, edirNE kelimelerinin hepsini göstersin. Sayfaya Git
14- Müşteri bir zaman alışveriş yapmıştı ama o günden bugüne acaba kaç gün geçti? Sayfaya Git
15- Az önce o günden bugüne kadar çak gün geçti demiştim ama bana iki tarih arasında geçen gün sayısıda lazım oldu ne yapabilirim? Sayfaya Git
16- Müşteri borcunu geciktirdi "Kaç hafta oldu borcunu ödemedin" demek istiyorum ama önce iki tarih arası kaç hafta geçmiş onu bilmem lazım Img-grin Sayfaya Git
17- Çok hızlı birisiyim ve ikide bir fare-klavye değiştirmek beni deli ediyor. Programdaki tüm işleri klavye ile halletmek istiyorum, yokmu bunun kısayolu? Sayfaya Git
18- Mesela metin kutusunun içinde sipariş adedi var. Ben klavyeden + ve - tuşları ile bunları arttırıp azaltsam sanki daha hızlı olacakmışım gibi hissesiyorum. Sayfaya Git
19- Klavyede CTRL, Shift ve ALT tuşlarının kontrolünü nasıl sağlayabilirim? Bu şekilde ALT + K tuşları ile formdaki bilgileri kaydetmeyi hedefliyorum. Sayfaya Git
20- Metin kutusunda müşterinin adını yazarken bazen şaşırıyor ve ismini yazmadan önce veya yazdıktan sonra boşluk tuşuna basıyorum. Hem görüntü olarak kötü oluyor hemde sıralamalarda vs. düzen bozuluyor. Nasıl olurda bu boşlulardan otomatik olarak kurtulurum? Sayfaya Git
21- Müşterilerin hesap dökümlerini Excel'e gönderiyorum sonra e-posta ile gönderiyorum. Peki böyle uğraşacağıma Access'te Excel eki ile birlikte e-posta gönderebilir miyim? Sayfaya Git
22- Yaptığım programda Access penceresini gizleyebilir miyim? Programımın Access gibi gözükmesini istemiyorum sanki ayrı bir özel bir programmış gibi olsa keşke. Sayfaya Git
23- Web sitelerindeki resim galerileri gibi bende bir form içinde ürünlerin resimlerini topluca gösterebilmek istiyorum böyle birşey mümkün mü? Sayfaya Git
24- Formuma ürün resmini ekledim. Resimi büyütüp daha ayrıntılı görebilmem ya da küçültebilmem mümkün mü? Sayfaya Git
25- Resimlerden oluşan bir menü sistemi yaptım ancak çok sade oldu. Şöyle fare ile üzerine geldiğimde büyüse üzerinden fareyi çektiğimde küçülse ve bu iş aynen RocketDock programındaki Dock gibi olsa. Sayfaya Git
26- Office 2003 kullanıyorum ve yeni versiyonlara geçme durumum yok. Butonlarda hem yazı hem resim kullanmak istiyorum ne yapabilirim? Sayfaya Git 1 Sayfaya Git 2
27- Formun üzerinde bir resim kullanmak istiyorum ancak bu resim sabit durmayacak hareket edecek. Sayfaya Git
28- Formlarımda ürünlerimin resimlerini gösteriyorum ancak o kadar çok sayıda resim var ki bunları veritabanına koyarsam çok yer kaplıyor. Bir klasörde olsa resimlerim formum resimleri oradan gösterse olmaz mı? Sayfaya Git 1 Sayfaya Git 2
29- Bir klasör içinde ürün resimlerim var. Bu resimleri hem formumda hemde raporlarımda gösterebilir miyim? Sayfaya Git
30- Formumun üzerinde hareketli GIF resimleri eklemek istiyorum mümkün mü? Sayfaya Git
31- Raporlarda resimleri kullanmayı öğrendim teşekkür ederim ancak şöyle bir sorun var. Resimler renkli olunca kartuş sıkıntı oluyor bunları siyah beyaz bastıramazmıyız? Sayfaya Git
32- Bir klasör içinde sağdan soldan topladığım bir sürü Access dosyam var. Bunların boyutları büyüdü topluca bunları düzenle onar yapmanın yolu nedir? Sayfaya Git
33- Müşteri hesaplarını takip eden bir program yaptım. Bazen döviz alıyorum ve bunu kaydederken her defasında döviz kuruna bakmak zorunda kalıyorum. Programım internetten döviz kurlarını otomatik olarak alamaz mı? Sayfaya Git
34- Programıma müşterileri kaydederken TC Kimlik numaralarını kaydediyorum ancak müşteri bunu kafadan söylediğinde ya da bir kağıda yazılı verdiğinde hatalı olabiliyor. TC Kimlik Numarasının doğru olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim? Sayfaya Git
35- Nüfus İdaresi web sitesine girmeye gerek kalmadan programımdan TC Kimlik Numarası sorgulaması yapmanın yolu nedir? Sayfaya Git 1 Sayfaya Git 2
36- Internet balantısı olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim? Sayfaya Git
37- Programımda metin kutularına kişilerin web site adreslerini kaydetmiştim. Siteyi ziyaret etmek istediğimde kopyala yapıştır yapmadan, elle adresi yazmadan web siteyi ziyaret edebilir miyim? Sayfaya Git
38- Bir Internet sayfası var ancak adres içinde bazı yerleri değişken. Mesela www.google.com/tarih.php?tarih=01.01.2010 adresindeki tarih kısmı sürekli değişiyor. Nasıl yapabilirim? Sayfaya Git
39- Bir web sitesi var oradan bazı bilgiler alıyorum Access ile ancak yine oraya programımdan da bilgiler göndermek istiyorum. Sayfaya Git
40-
41-
42-
43-
44-
45-
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
hocam bu iyi oldu ,umarım arkadaşlar kullanır Img-grin ,size çok teşekkürler
Alpeki teşekkürler bence de çok güzel bir toparlama olmuş.
FX-Etopla
Liste Kutusu Oluşturma
Eline, klavyene sağlık, Alpeki.
Çok yararlı olacağı kesin.Tesekkur+rep
Mesajlarımızı Türkçe yazım kurallarına uygun yazalım.
Emeğe saygı gösterelim, bir teşekkürü çok görmeyelim.
Sn:Alpeki
Eline sağlık çok güzel olmuş teşekkürler.
OĞULCAN & OLCAYTUĞ

Oğulcan Excel Web Sitesi
Excel İle Programlama
Hocam Gerçekten Süper Düşünmüşsün Az
Application Engineer

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task