Skip to main content

AccessTr.neT

İki ayrı tabloda bulunan iki sayı alanının otomatik artması

İki ayrı tabloda bulunan iki sayı alanının otomatik artması

Çözüldü #12
Sayın ayhan2122, zahmet edip cevap verdiniz teşekkürler. Ayrıca gerçekten bana yuh olsun, yani konuyu bu kadar anlaşılmaz yaptım.

Madem gönderdiğim resimlerden de birşey anlaşılmıyorsa, sizin sorduklarınızı yanıtlayım.

1-Amacım evrak kayıtlarının yapıldığı bir program yapmaktı.
2-Standart yöntemde kayıt yapılacak evraklar, arka arkaya kayıt ediliyor, böyle bir programda artan sayının (yani bürosayisi Img-grin) ayarlanmasında sıkıntı yok.
3-Ben standart dışı evrak kayıt düşündüm. Resimlerde görebilirsiniz.
Benzersiz evraklar hep yukardaki kısma kayıt edilecek.BENZER olanlar, yani benim gönderdiğim o evrağa verilen cevapları gösterip GELEN evraklar veya ihtiyaçtan tekrar gönderdiğim (RESEN demek) evraklar alt forma kaydedilecek.
4-"Geliyor" ve "Resen" ifadesi; birisi gelen evrağı, diğeri giden evrağı ifade ediyor. Üst formda her iki şekilde de evrak kayıt edilebilinir. Alt formdada bu evraklara gelen cevaplar veya verilen cevaplar yazılabilinir.
5-Sıkıntı şu "eburosayisi" Büroda işlem gören evrakların sayısı, ancak program içinde evrak hem üst, hem de altda kaydedildiğ için, resimlerde de gösterildiği gibi (2,3 ve 4 nolu resimler) "eburosayisi" üst ve altta irtibatlı olarak her kayıtta yükselmesi gerekiyor, bense bunu yapamadım, hatta anlatamadım. Icon_rolleyes
6-Bu problemin sebebi de, işlem gören evraklar bir tabloda değil, birisi Data tablosu, diğeri Data_alt tablosu, haliyle formda her iki tablodaki kayıtların toplamı alınıp "eburosayisi" yani Bürodaki işlem gören sayı kısmına her yeni kayıtta bir fazlası olarak yazılması gerekiyor. (1 den başlayıp artabilsin)
7-Bu evrak kayıtın diğerlerine göre benim için avantajlı olmasının sebebi ise, benzersiz (üst formda yazılan evrak) evrakla ilişkili (alt formda yazılan evraklar) tüm evrakları görme imkanım olacak, tüm evrakların hangi durumda olduğunu görebilecem. Evrak yoğunluğunun fazla olduğu biryerde böyle bir ihtiyacın önemini görmeniz lazım.
Umarım cevap olmuştur.
Yardım edecek herkese şimdiden teşekkürler.
danke, 10-05-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir. AccessTr.neT formuna katıldığımdan beri hem ufkum genişledi, hem programlarla ilgili sorunlarımı çözdüm. Siteye emeği geçen herkese teşekkürler.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: İki ayrı tabloda bulunan iki sayı alanının otomatik artması - Yazar: danke - 09/12/2009, 23:34
Task