Skip to main content

AccessTr.neT

ilişkili tablo yada sorgudan veri alma

ilişkili tablo yada sorgudan veri alma

Çözüldü #15
Bir formun üzerine hazır getirilmiş veriyi tekrar Dlookup ile almanın anlamı yok. Dlookup kullanımı o kadar da pratik ve kolay değil. En kolayı alt formlarla gelen veriyi kullanmaktır.

Bu arada sizin sorgunuza baktığımda, herşeyi sorgu üzerinde halletmeye çalıştığınızı gördüm. Bunun kolaylıkları olması yanında en önemli sıkıntısı, anlık değişimlerin forma yansımasındaki zorluklardır. Yaptığınız değişklik tabloya kaydedilecek, ordan sorguyla çağrılacak, sonra da form üzerine görülecek. Oysa bunun tersini yapmalısınız, önce forma yazılır, tüm hesaplamalar form üzerindeki metin kutularına göre seri olarak ve anında görülür. Bu arada tabloya kaydedilmesi gerekenler ya direk tabloya bağlantı ile ya da ado, dao veya Sql ile -hangisi işinize gelirse- kaydedilir. Mesela tabloya yazılan maaş ve fazla mesai bedellerinin sonucunu yine tabloya yazmaya gerek yoktur. Tabloda oldukları sürece onları form üzerinde her zaman görebiliriz. Sizin çalışmanızda bu değerler sorgularla sağlanmış. Benim önerim onları form üzerinde gösterilecek şekilde düzenleyin. Anında değişenleri daha rahat görebilirsiniz. Şu anda sıkıntı ondan kaynaklanıyor. Değerleri sorgu üzerinden aldığınız için, hesaplamalar anında görülemiyor. Hatta bazı değerler de sorgudan alınamıyor. Bu nedenle sorun yaşıyorsunuz. Orada bir formülünüz var, fmt ifadesi geçiyor. Bakıyorum fmt hem sorguda var, hem de form üzerinde. Sorgunuzdaki fmt alanını kullanamıyoruz çünkü daha sıcak veri olan form üzerinde değerleri oluşturduk. Yolları benim fm ve fmt formüllerini form üzerinden veri aldığım şekilde düzenleyin, sorun kalmayacaktır.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
ilişkili tablo yada sorgudan veri alma - Yazar: kesoka - 20/07/2011, 22:50
Cvp: ilişkili tablo yada sorgudan veri alma - Yazar: mehmetdemiral - 21/07/2011, 16:49
Task