Skip to main content

AccessTr.neT

tablolar arası güncelleştirme

tablolar arası güncelleştirme

Çözüldü #1
Arkadaşlar;
Elimde iki ayrı tablo var. Bunların birisinin içinde (SUBE 1.accdb) benim müşterilerimin kayıtları var (tc no, ilçe, mahalle, sokak) diğerinde ise (SUBE 2.accdb) başka bir yerden aldığım ama yine aynı müşterilerinde içinde olduğu yada olabileceği bilgiler var. Fakat her iki tabloda da bir takım eksik yada farklı veriler mevcut. Mesela bir müşterinin TC NO alanı SUBE 1.accdb tablosunda boş olabilir ama SUBE 2.accdb tablosundaki tüm TC NO alanları dolu. Bunu niye yazdım aşağıdaki sorudan sonra neden TC NO ları ile karşılaştırma yapmıyor demeyin diye yazıyorum. Ayrıca ID alanlarıda burada çakışmış olsa da çakışmayabilir. Yani birinci tabloda bir müşteri 1. Sırada iken diğer tabloda aynı müşteri 112. Sırada olabilir.

Bendeki tabloda bulunan sokak bilgileri ile diğer tablonun sokak bilgilerini güncellemem gerekiyor. Bunu tabloları açıp aynı ilçe ve mahallede farklı yazılmış sokakları tespit edip ctrl+h ile değiştirmeye başladım ama çok uzun bir zaman alacağından vazgeçtim. Şimdi sorum şu;

SUBE 1.accdb tablomuzun tüm alanların doğru olduğunu ve güncelleme yapacağımız tablonun da SUBE 2.accdb olduğunu kabul ediyoruz.

SUBE 1.accdb tablosundaki TC NO alanındaki bilgi ile SUBE 2.accdb tablosundaki TC NO alanını karşılaştıracak ve bu karşılaştırma neticesinde gerekli değişiklikleri yapcak bir kod lazım.

Örneğin;
SUBE 1.accdb tablosunda 1537. Kayıt ta bulunan 159 TC NO lu müşterinin sokak bilgisinde SONBAHAR SK yazılı
SUBE 2.accdb tablosunda 1538. Kayıt ta bulunan 159 TC NO lu müşterinin sokak bilgisinde İLKBAHAR SOKAK yazılı
Şimdi olması gereken şu yazdığımız kod karşılaştırma esnasında 159 TC NO lu müşterinin sokak verisinin farklı olduğunu tespit edince bu veri ile birlikte SUBE 2.accdb tablosunda ilçe bilgisi ÜSKÜDAR mahalle bilgisi ACIBADEM MAH ve sokak bilgiside İLKBAHAR SOKAK olan tüm kayıtlardaki sokak bilgisini SONBAHAR SK olarak değiştirsin.
Eğer ilçe yada mahalle bilgisi değişik ise bu sokak bilgisi değişmesin yani İLKBAHAR SOKAK olarak kalsın.

biraz aciliyeti var yardımlarınızı bekliyorum. Img-grin
.rar 2003.rar (Dosya Boyutu: 56,52 KB | İndirme Sayısı: 5)
.rar 2007.rar (Dosya Boyutu: 59,72 KB | İndirme Sayısı: 3)
Hayat bu
ölsende yaşamaya mecbursun!
UNUTMA!!!

(hafta sonu mesai olmadığından mesajlardaki çözümleri ancak hafta içi uygulayabiliyorum)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
tablolar arası güncelleştirme - Yazar: kadirdursun - 24/12/2010, 14:01
Cvp: tablolar arası güncelleştirme - Yazar: POWER - 24/12/2010, 14:24
Cvp: tablolar arası güncelleştirme - Yazar: POWER - 24/12/2010, 15:04
Cvp: tablolar arası güncelleştirme - Yazar: POWER - 24/12/2010, 15:28
Cvp: tablolar arası güncelleştirme - Yazar: POWER - 24/12/2010, 16:07