Skip to main content

AccessTr.neT

Koşullu Biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirme

Merhaba, tabiki;
Excel'de "=HAFTANINGÜNÜ()" isimli bir formül/fonksiyon yazılmış. Bu fonksiyon diyor ki, bana bir tarih değeri ver ben sana o tarih değerinin haftanın kaçıncı günü olduğunu sayısal olarak vereyim. Excel, bu fonksiyonu çalıştırabilmek için parantez içine 2 adet parametre girmeni bekliyor. Birincisi zorunlu olarak giriş yapmanız gereken bir tarih değeri, İkincisi ise haftanın günlerini saymaya hangi günden başlanacağını belirten bir index numarası.
İkinci parametre zorunlu değil. Yani parantez içine sadece tarih değeri girersenizde bu fonksiyon çalışır. Ancak haftanın günlerini saymaya varsayılan olarak atanan Pazar gününden başlar. 
Sizin çalışmanızda C5 hücresindeki tarih değeri 01 Ocak 2018 Pazartesi. Bu fonksiyonu sadece bu tarih değerini girerek çalıştırısanız size 2 değerini verir. Yani sayama 1 Pazar, 2 Pazartesi, 3 Salı ..... olarak devam eder.
Buna göre siz Cumartesi ve Pazar günlerinin renkli olmasını istemişsiniz. Bende bu formülde 1.parametre için C5, 2.parametre için 3 olarak verip (yani  Pazartesi başlangıç sıfır olarak al) buna göre dönen değer Cumartesi için 5, Pazar için 6 ise koşullu biçimlendirmeyi gerçekleştir dedim. Bunuda YADA() fonksiyonu ile dedim. Yani C5 hücresindeki değeri 5 yada 6 ise demiş olduk.
Umarım açıklayıcı olmuştur.
Eğer eksik yada hatalı bir anlatımım olmuş ise hocalarımızdan da bilgilerini beklerim.
İyi çalışmalar.
İyi bayramlar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Koşullu Biçimlendirme - Yazar: ates2014 - 11/06/2018, 15:21
Cvp: Koşullu Biçimlendirme - Yazar: direnist - 11/06/2018, 22:17
Cvp: Koşullu Biçimlendirme - Yazar: ates2014 - 12/06/2018, 14:40
Cvp: Koşullu Biçimlendirme - Yazar: direnist - 13/06/2018, 23:17
Cvp: Koşullu Biçimlendirme - Yazar: ates2014 - 25/06/2018, 14:16
Task