Skip to main content

AccessTr.neT

Giderleri oturanlara paylaştırmada yapamadıklarım

Giderleri oturanlara paylaştırmada yapamadıklarım

Çözüldü #1
GENEL BİLGİLER:

1- Apartman yönetiminin yıl içinde yaptığı giderler, “YonetimGiderleri” tablosuna kaydedilmektedir.

2- Yönetim Giderlerinin her bir daireye, büyük dükkan ve küçük dükkana düşen pay oranı “Oturanlar_GiderPayları” tablosundaki gibidir.

3- Binada 38 daire, 2 büyük dükkan ve 3 küçük dükkan vardır. Büyük 2 dükkanın payı 1 daireye; küçük 3 dükkanın payı 1 daireye eşittir. Toplam arsa payı 38 +1+1 = 40 paydan oluşmaktadır.

4- Kapıcı giderleri dışındaki tüm giderler arsa payı oranında dağıtılmaktadır. Kapıcı giderleri (yönetim ve denetim kurulunda görev alanlar dışında) binada oturan mal sahibi ve kiracı (43 – 4 = 39) kişiye eşit olarak dağıtılır.

5- Binada otursun ya da oturmasın Demirbaş gideri mal sahibi olan (43) kişi arasında arsa payı oranında (40 pay) olarak dağıtılır.

6- Aidat ve yakıt giderleri yönetim ve denetim kurulu üyeleri dışındaki (40 – 4 = 36) kişiye dağıtılır.

7- Olayın anlaşılması için “R1” resminde 3 gider kalemi seçilerek, yukarıdaki dağıtım anahtarına göre binada oturanlara düşen pay “Oturanlar” Excel dosyasında gösterilmiştir.

YAPTIKLARIM VE YAPAMADIKLARIM:

1- Yapabildiğim:

a. “YonetimGiderleri” tablosundaki her bir gider kaydından daire (DAP), büyük dükkan (BDP) küçük dükkan (KDP) ‘a düşen kısmı “srgGiderPayları” sorgusuyla hesaplıyor; dağıtım anahtarı (ANHT) ile daire (DAP), büyük dükkan (BDP) ve küçük dükkan (KDP) paylarını buluyorum.

2- Yapamadıklarım:

a. “srgGiderPayları” sorgusunda bulduğum bu payları, “Oturanlar_GiderPayları” tablosundaki kişilere “dembasAOranı, yakıtAOranı, kapıcıAOranı, aidatAOranı” alanındaki değerlerden yararlanarak “DagıtımıYapılacakGiderler” adlı geçici bir tabloya aktarmak;

b. Geçici tabloda gerekli kontrolu yaptıktan sonra, Aktar dügmesi ile “YonetimGelirleri” tablosuna aktarmak;

c. Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra, “DagıtımıYapılacakGiderler” tablosundaki kayıtları silmek.

d. MAINFORM’da daire seçildiğinde, seçilen dairenin “YonetimGelirleri” tablosundaki tüm gelir ve gider hesap hareketlerini göstermek.

İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler..
.rar Veritabanı_ASS.rar (Dosya Boyutu: 133,53 KB | İndirme Sayısı: 49)
.rar R2_Oturanlar.rar (Dosya Boyutu: 12,62 KB | İndirme Sayısı: 28)
Son Düzenleme: 23/07/2010, 10:00, Düzenleyen: assenucler.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Giderleri oturanlara paylaştırmada yapamadıklarım - Yazar: assenucler - 19/07/2010, 22:19