Skip to main content

AccessTr.neT

iki referanslı tablodan secenege göre veri getirme

iki referanslı tablodan secenege göre veri getirme

Çözüldü #1
Sayın Hocalarım,
Yapmaya çalıştığım veritabanından kısaca bahsetmek istiyorum. Kayıt tabloma bazı verileri girerken referans tablolarımdan değerleri Dlookup komutuyla gösteriyorum. fakat bir sonraki adımda bu referans tablolardan sorgu yapıp raporlamak istiyorum fakat değerlerden bazılarının iki farklı referans tablosu var formda yapılacak seçime göre referans tablosu değişiyor bu sebeple değeri sorgunun içinde (sorgu1) gösteremiyorum. şimdiden ilginiz için dahi teşekkür ederim
.rar Veritabanı8.rar (Dosya Boyutu: 115,92 KB | İndirme Sayısı: 21)
jossihvi11, 15-07-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Çözüldü #2
arkadaşlar ilgilendiğinizi indirilme sayısından takip edebiliyorum fakat ancak 20:30 gibi geri dönüş yapabileceğim bilginize
Çözüldü #3
Sayın üyemiz ( başlık resmi oldu çünkü arkası fena Img-grin )
Hem sorunuzda hem uygulamanızda anlaşılır olmanız
çok önemli. " Kayıt tablom ? ", "Referans tabloları ? "
Her tabloya kayıt yapılır ! Her tablodan referansla bilgi çekilebilir !

Örneğinizi inceledim; Uygulamadaki tablo mimariniz
problemli. Çok basit olabilecek "sorguda ilşiklendirilmiş tablolar"
yerine ( Ürün No=Ürün No) gereksiz "DLookoup" kullanımı
var.

Tavsiyelerim bunları yeniden gözden geçirmeniz.
Selamlar
okileturc, 18-03-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Çözüldü #4
Hocam, öncelikle teşekkür ederim eleştirileriniz daha iyisini yapmamı istediğiniz için bunun farkındayım. sorguyu teke düşürdüm hocam.Fakat formda ki Dlookup la arattığım bilgiler gerekli olduğu için yazdım. Tablo1 esas tablom form üzerinden veri girişi yapmayı tasarlıyorum. Tablo1 deki denetim planı seçeneğine göre "denetlenen" "geçer" ve "kalır" sütunlarından değerler aratıyorum fakat 2 ayrı referanstablosu var denetleme planına göre seçtirmek istiyorum. sabit isimli tablo da ürünlerin referans tablosu. ihtiyaç duyduğum durum ise sorguda ki dentetlenen kısımları sorguda nasıl hesaplatabileceğim.
zaman ayırıp ilgilendiğiniz ve incelediğiniz için tekrar teşekkürler
.rar Veritabanı8.rar (Dosya Boyutu: 115,59 KB | İndirme Sayısı: 9)
Çözüldü #5
Form üzerinde Metin7 diye bir denetim var oraya çağırdığınız
"adet" değeri tablonuzdaki hangi alana kayıt edilecek ?

Kusura bakmayın, ben ne yapılmak istendiğini ve tablo yapınızı
çözemedim. Konuyu diğer hocalarımıza bırakıyorum.
okileturc, 18-03-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Çözüldü #6
Hocam,
form üzerindeki metin 7 ibaresine "sabit" tablosundan ulaşabiliyorum. Benim yapmak istediğim form üzerinde "Planlanan" kutusuna gelen ifadeyi Tablo1 kaydetmek istiyorum sadece. Kaydetmek istememin neden "denetim planı" ve "metin7" kutucuklarında çıkan sonuclara göre bir veya birbucuk tablolarından birinin referans kabul edilmesi.
örnek vererek açıklamaya çalışırsam form üzerin "Ürün No" bi değer girdiğimde ürün sabit tablosundan karşılık gelen adeti metin 7 de göstermek. daha sonra denetim planını 1,5 olarak seçtiğimde "birbucuk" tablosundan adete karşılık gelen planlanan değerini Tablo1 içine kaydetmek istiyorum.
Eğer denetim planını formda 1 olarak seçersem ürün nosuna karşılık gelen adetin tablo birde planlanan değerini Tablo1 in içine kaydetmek istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Bu kendimi ifade edemeyip siz değerli hocalarımı yorduğum içinde affınıza sığınıyorum

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da