Skip to main content

AccessTr.neT

Uygulamanın hepsinde ilk harfleri büyük yapmak

Uygulamanın hepsinde ilk harfleri büyük yapmak

Çözüldü #1
Merhaba, sitemizde harflerin otomatik olarak büyük-küçük ve ilk harfin büyük olması için konular mevcut, olayın veri girişlerinde tek tek uygulanmasından ziyade tüm uygulamada geçerli olacak "ilk harflerin otomatik büyük harf olması" için eğer bunun olmaması durumunda tüm form üzerinde geçerli olacak kodlama sistemi hakkında çözüm önerisi verecek arkadaş var mı? Konu genel konu olduğundan örnek uygulama eklemedim, örnek uygulama veya çözümü açıklayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Bilmiyorum kimler bozmuş düzeni,
Görmedim asla günahsız gezeni,
Allahım sen AFFET beni,
Affınla kapansın günah defterim...
Çözüldü #2
Formlarda veya tablolarda biçim alanından bunu yapabilirsiniz ancak sadece gösterim anında bu şekilde olur. Tabloya kaydederken nasıl yazdıysanız öyle kaydeder. Kod kullanmadan yapılacak çözüm benim bildiğim bir tek bu var.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #3
Sayın Alpeki99, daha önce bu konuda bilgi vermiş ve emek sarfetmişsin, teşekkürler.. ben, İlk Harf Büyük olması konusunda kodlamayla tek tek biçimden uğraşmak yerine uygulamanın tamamında geçerli olacak kodlama olabilir mi? Olmazsa formun bütününde uygulanabilecek kod sistemi olabilir mi?
Allahım sen AFFET beni,
Çözüldü #4
Forma aşağıdaki fonksiyonu ekleyip

Function convert(metin, secim)
Select Case secim
Case 0
metin = convert(metin, 1)
metin = convert(Left(metin, 1), 2) & Mid(metin, 2, Len(metin) - 1)
Case 1
metin = Replace(metin, "I", "ı")
metin = Replace(metin, "İ", "i")

End Select
convert = metin
End Function

Metin2 isimli metin kutusu için "Güncelleştirme Sonrasında" olayına aşağıdaki kodu yazarsan.....

Private Sub Metin0_AfterUpdate()
Me.Metin2 = StrConv(Left(Metin0, 1) & convert(Mid(Metin0, 2, Len(Metin0) - 1), 1), 3)
End Sub

tümü büyük veya tümü küçük yazsan bile ilk harf büyük, diğerleri küçük yazar.
Çözüldü #5
Sayın Sleadgeab, metin kutularıyla tek tek uğraşmadan bunu hepsine birden uyarlamamız mümkün mü? Verdiğin cevapla istediğimizi alabiliyoruz bu konuda teşekkürler...
Allahım sen AFFET beni,
Son Düzenleme: 13/10/2010, 20:13, Düzenleyen: HandSword.
Çözüldü #6

Me.Metin0 = StrConv(Left(Metin0, 1) & convert(Mid(Metin0, 2, Len(Metin0) - 1), 1), 3)

kısmını her metin kutusunun Güncelleştirme Sonrası olayına yapıştırmalısınız. Metin0 diye geçen yerleri kendi metin kutunuzun adı ile değiştirmelisiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task