Skip to main content

AccessTr.neT

Güncelle Sorgusu

access acemisi
access acemisi
6
1672

Güncelle Sorgusu

Çözüldü #1
Değerli Arkadaşlar
Ekteki dosyada ekleme ve güncelleme sorgusu ekledim.vakif tablosunda neden 3 kişi gözüküyor. 2 kişi olarak güncellemiyor.Yradımınızı beklerim Saygılar
.rar guncelleme1.rar (Dosya Boyutu: 18,25 KB | İndirme Sayısı: 12)
Merhaba,

kisi isimli tablodaki herhangi bir alanda e verisini silip, güncelle sorgusunu çalıştırdığınızda vakif tablosundan bu verinin silinmesini mi istiyorsunuz????
Evet Sn @ozanakkaya
Yeni sorgu oluşturun, sorgunun Sql koduna aşağıdaki kodu yazın.

DELETE vakif.id_vakif, vakif.idfk_kisino, vakif.adisoyadi
FROM vakif
WHERE (((vakif.idfk_kisino) In (SELECT vakif.idfk_kisino
FROM vakif LEFT JOIN (SELECT kisi.id_kisino
FROM kisi
WHERE (((kisi.vakif)="e"))) AS srg_icermeyenler ON vakif.[idfk_kisino] = srg_icermeyenler.[id_kisino]
WHERE (((srg_icermeyenler.id_kisino) Is Null)))));
Bu şekilde oluşturduğunuz silme sorgusunu çalıştırdığınızda, kisi tablosunda e kaydı olmayan ancak vakif tablosunda olan kayıtları silebilirsiniz.
Siilme sorgusu oluşturmuşsunuz.Bende uyguladım çalıştı.
SQL kod içerisinde,Merak ettiğim,bilmediğim bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kod:
WHERE (((kisi.vakif)="e"))) AS srg_icermeyenler ON vakif.[idfk_kisino] = srg_icermeyenler.[id_kisino]
WHERE (((srg_icermeyenler.id_kisino) Is Null)))));

srg_icermeyenler bu nereden geliyor.? Yani bu bir deyim midir.Bunun yerine srg_icermeyen yazdığımda söz dizim hatası veriyor.Burayı anlayamadım.Teşekkürler
Merhaba,
Lütfen mesajlarınızı alıntı dışına yazınız.

Bahsi geçen srg_içermeyenler, sorgu içerisinde eklenen sorgunun tanımlanan adıdır.

SELECT vakif.idfk_kisino
FROM vakif LEFT JOIN (SELECT kisi.id_kisino FROM kisi WHERE (((kisi.vakif)="e")))  AS srg_icermeyenler ON vakif.[idfk_kisino] = srg_icermeyenler.[id_kisino]
WHERE (((srg_icermeyenler.id_kisino) Is Null));

kırmızı renkli kısım srg_icermeyenler sorgusu.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task