Skip to main content

AccessTr.neT

ağ paylaşımlı kullanımda yavaşlık

ağ paylaşımlı kullanımda yavaşlık

Çözüldü #1
Merhaba... ağ paylaşımlı bağlı tablo olarak ayarladığım bir programım var. iki bilgisayar kullanıyor. iki bilgisayarında formları ayrı olarak ayarladım. yalnız bir bilgisayardan yeni kayıt girilirken diğer bilgisayardaki programda mesela listbox da arama yapmaya kalktığımda arama kutusuna yazmaya başladığım an program donuyor ben harfları yazıyorum ama ekrana 30 40 saniye bazen 2 dakkaya kadar bekleyerek geliyor. sanki bilgisayar donuyor. bunu hızlandırmak için nasıl bir yöntem izlemeliyim?

ağ hızını arttırmak gibi bir düşüncem var. ağ hızı 100 mb ve cat 5 kablo kullanılıyor. bunu bir svichle ve cat 6 kablo ile ayıca ethernet kartınıda 1 gb destekli olarak değiştirmek hız anlamında etki edermi....

access ile ilgili nasıl bir düzenleme yapılabilir bu hız sorununu çözmek için. öneri ve bilgileriniz için teşekkürler...
Çözüldü #2
Sorgularinizi kontrol edin sadelestirin ve gereksiz alanlari temizleyin
Çözüldü #3
listbox ta kayıt sayısı fazla ise aramanın yavaş olması local deki bilgisayar işlemcisi (düşük) yada ramdan dolayı yavaşlama oluyor, birde birden fazla alanda sorgulama olması da yavaşlamaya sebep oluyor.
Son Düzenleme: 10/03/2014, 03:18, Düzenleyen: omerdd.
Çözüldü #4
evet kayıt çok fazla var içinde. peki farklı bir yöntemle listboxda arama yaptırmak istesek en azından daha hızlı yapıcak şekilde varmıdır önerebilceğiniz bir yöntem.
Çözüldü #5
-- Arama işlemini liste kutusunda yaptırmayın.
-- Arama kutusuna her tuşa basıldığında arama işlemi yapmasın.
-- Arama kutusuna yazılan şartı bir butona tıklatarak Sql sorgusu ile aratın.(Örnek altta)
-- Liste kutusunda çok fazla sütun olmasın
-- Aramayı sadece 2-3 sütun ile kısıtlayın
-- Aranacak sütunlardaki bilgilerin indekslenmiş olmasına dikkat edin

Dim aranacakSql As String

aranacakSql = "SELECT musteriAdi,musteriSoyadi,musteriGrup FROM tblMusteriler WHERE musteriAdi LIKE '" & Me.txtAranacakKelime & "'"

lbMusteriListesi.RowSource = aranacakSql
lbMusteriListesi.Requery

Ezbere yazdım hatalar olabilir editörde test edersiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #6
sayın alpeki hocam ilginize teşekkürler. aramayı list boxda dediğiniz gibi her harf yazıldığında güncelle şeklinde yapmıştım. listboxda sadece adısoyadı alanında arama yaptırıyorum. ve list boxda zaten sadece ıd adısoyadı ve firma 3 alan mevcut. verdiğiniz çözümü bir örnek üzerinde ekleme şansınız varsa çok sevinirim teşekkürler tekrardan...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da