Skip to main content

AccessTr.neT

sıralama ve kayıt düzenleme hatası

sıralama ve kayıt düzenleme hatası

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar

Accesste bildiğim kadarıyla bir müşteri kayıt ekranı hazırladım. görünüşte benim istediğim herşey ekranda sorunsuz bir şekilde ilerliyor işimide görür diye düşünüyorum.Fakat iki tane sorunum var.

1. yeni müşteri eklediğimde sıra numarası 1-2-3-4-8-9-10 diye gidiyor bunun sebebi silinmiş müşterilerin silinmemiş gibi gözükmesi

2. Kayıt ettiğim bir müşteride değişiklik yapabiliyor. Bunu düzelt ekranıyla yada başka bir yolla yapmak istiyorum.Başkaları bunu değiştiremesin başka bir deyişle

bu iki sorunu çözebilecek arkadaş varsa çok memnun olurum. 4 gündür uğraşıyorum bulamadım sorunu. şimdiden çok teşekkür ederim.

http://dosya.co/3al1qrtrc9wt/Müşteritakip.rar.html
Çözüldü #2
Sayın oguzuhan,

Sorularınıza kısaca cevap vermeye çalışayım.
1. sorunuz sıra numaraları ile ilgili Firma Id si olarak belirlediğiniz sıra numarası bölümü birincil anahtardır. Bu kayıtların karışıklık olmaması adına benzersiz otomatik sayı olduğu anlamına gelir ki doğrusu da budur. Bu durumda bu alana müdahale edemezsiniz sadece görselde düzeltebilirsiniz bunu da bir sorgu ile yapabilirsiniz. Tabii ki bu sadece sorgu ve form için geçerli olacaktır tablo id niz yine benzersiz id ile devam edecektir.
2. sorunuza gelince bunun için bir çok yol oluşturabilirsiniz. En basit yolu formunuzun açıldığında olayında bütün alanları pasif yapıp bir düzenle butonu ile pasif alanı kaldırmak olabilir. Ya da ayrı bir düzenleme formu oluşturabilirsiniz.
Bu iki konu ile ilgili forumumuzda yeterince örnek mevcut biraz deneme yaparsanız hem sonuca ulaşır hem de kendinizi bu konuda geliştirmiş olursunuz. Eğer çözüme ulaşamaz ya da eksik kalan bir durum olursa size tüm arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.
Çözüldü #3
Merhaba;
Kayıt edilen bir müşteride aynı form içinde iken değişiklik yapılmaması için
Önce FrmMusteri formunuzun özellikler penceresindeki GezintiDüğmelerini Hayır olarak değiştirin. Sonra form üzerine Komut Düğmesi Sihirbazını kullanarak Önceki Kayda Git ve Sonraki Kayda Git butonları ekleyin.
Önceki kayda git butonun adını özellikler penceresinden OncekiKayit yapıp kod tarafını aşağıdaki gibi yapın. Bu kod ile önceki kayıt butonu tıklanınca form üzerindeki kontroller inaktif olacak ve değişiklik yapılamayacak.
On Error GoTo Err_OncekiKayit_Click
Dim kontrol As Control

DoCmd.GoToRecord , , acPrevious

For Each kontrol In Form_FrmMusteri.Controls
If kontrol.ControlType = acTextBox Or kontrol.ControlType = acComboBox Then
kontrol.Enabled = False
End If
Next
Exit_OncekiKayit_Click:
Exit Sub

Err_OncekiKayit_Click:
MsgBox Err.Description
Resume Exit_OncekiKayit_Click
Sonraki Kayda Git butonun adını özellkler penceresinden SonrakiKayit yapın ve kodunu aşağıdaki gibi yazın.
On Error GoTo Err_SonrakiKayit_Click

DoCmd.GoToRecord , , acNext
If IsNull(Me.IdMusteri) Then
For Each kontrol In Form_FrmMusteri.Controls
If kontrol.ControlType = acTextBox Or kontrol.ControlType = acComboBox Then
kontrol.Enabled = True
End If
Next
End If
Exit_SonrakiKayit_Click:
Exit Sub

Err_SonrakiKayit_Click:
MsgBox Err.Description
Resume Exit_SonrakiKayit_Click
Dışarı çıkmak zorunda olduğum için bu kadarını yapabildim.Umarım işinize yarar iyi çalışmalar.
Çözüldü #4
İlgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.

boolean_ : Sıralama problemini otomatik sayı olarak değilde normal sayı olarak değiştirerek çözdüm fakat excelde ki sıralamalarda bunun için ayrı birşey yapmaya gerek olmamasına rağmen accesste yapılamaması beni şaşırttı.
pasif olarak yaptığımda kayıtlar değiştirilemiyor ama düzelt butonu koyamadım buton eklede yok daha doğrusu.

direnist : verdiğiniz kodları uyguladım. istediğim oldu ancak onceki kayıt butonu pasif yapıyor sonraki kayıt butonu aktif yapıyor. pasif haldeyken sadece görüntüleme yapılıyor kayıt ekle yada bul komutları çalışmıyor.
benim yapmaya çalıştığım forma benzer internetteki hazır proğramlara baktığımda kayıt eklenebiliyor eklendikten sonra değiştirilemiyor arama vs yapılabiliyor, değiştirmek için ya şifre istiyor yada düzelt butonu ile düzeltilebiliyor.

sizin verdiğiniz kodları uygulamadan özelliklerde düzenleme iznini hayır yapınca form aktif görünüyor fakat düzenleme yapılamıyor.yeni kayıt eklerken düzenleme yapılabiliyor sadece, kaydet dedikten sonra düzenleme yapılamıyor. bunu kaydet butonu gibi düzelt diye bir butonla nasıl yapabiliriz.
Çözüldü #5
1- Otomatik sayıyı normal sayıya asla çevirmeyin çok ciddi karışıklıklar ile karşılaşırsınız. Neden müşterilerin sıralamasını normal rakam sıralaması ile görmek istiyorsunuz?

2- Form açılınca önce tüm alanları pasif yapacaksınız. Her durum için butonların durumunu tek tek değiştireceksiniz:

Yeni kayıt butonuna basılınca Düzelt ve Sil butonu pasif iken Vazgeç ve Kaydet aktif olmalı.
Düzelt butonuna basınca Yeni ve Sil butonu pasif iken Kaydet ve Vazgeç aktif olmalı.
Form kilitli iken Düzelt ve Yeni aktif iken Kaydet ve Vazgeç pasif olmalı.

Bu mantığa göre yaparsanız işleriniz kolaylaşır. Eğer halledebilirseniz yapın yoksa yazın örnek üzerinde yapıp gönderiririm.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #6
Sayın alpeki99

Otomatik sayı duruyor onu değiştirmedim sadece altına manuel sayı girişi yapılabilen bir alan ekledim.

Form açılınca önce tüm alanları pasif yapacaksınız demişsiniz onu yapamadım ayrıca düzelt butonu diye birşey bulamadım Access te. Sizler gibi üstadlar için kolay olabilir ama benim katetmem gereken çok yol var :-) ilk mesajımda dosyayı nete yükledim. yüklediğim dosya üzerinden yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Müşteri formunu ve tabloları sitede anlatıldığı gibi düzenli bir şekilde yaptım karışık değil.

görsel olarak ve veri girişi olarak bir sorunum yok. tek istediğim bir müşteriyi kaydettikten sonra değiştirme işlemi düzelt butonu ile olsun.

konuyla alakalı olan ,bu forumu aktif ve ilgili bir şekilde yöneten https://accesstr.net/ üye ve yöneticilerine teşekkürü borç bilirim.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da