Skip to main content

AccessTr.neT

ACCESS DE SORGU ALAN İSMİNİ FORMDAN ÇEKME

ssdestek
ssdestek
2
3526

ACCESS DE SORGU ALAN İSMİNİ FORMDAN ÇEKME

-------------------------------------------------------------------------------------------

Merhaba Hocam,
Forumda, bir kullanıcının sorduğu soruya benzer sorum var, onu çözmüşsünüz, benim sorumu da ancak siz çözebilirsiniz diye düşündüm. Çünkü bayağı bilgili biri olması gerekiyor ki çok yere sordum (Microsoft dahil) cevap alamadım.

Access 2010 tr kullanıyorum. Bir tablom, bir sorgum ve bir de formum var.
Tablo ismi: Tablo1,
Sorgu ismi : sorgu1
Form ismi: FormXX
Tablo alan isimleri S1, S2, S3, S4 dır. (Bunları manuel oluşturdum)
FormXX deki Metin kutusu isimi Metin1 dır.
Normalde Sorgu1'i oluştururken sorgunun ALAN bölümüne manuel olarak tıklayarak Tablo1 alan isimlerinden S3 seçtim ve ölçüt kısmını da boş bırakarak kaydettim. Böylece Sorgu1 'ın bir tek alanı var ve S3 oldu.

Fakat Sorgu1 alan ismini belirlerken manuel olarak Tablo1'e tıklayıp seçerek oluşturdum, oysa ben bu alan isminin otomatik olarak FormXX deki Metin1 kutusundan almasını istiyorum. Yani FormXX deki Metin1 kutusuna S3 yazdığımda, Sorgu1 deki ilk alan ismi otomatikman S3 olarak değişsin, Metin1 kutusuna S4 yazdığımda ise Sorgu1 deki alan ismi otomatikman S4 olarak değişsin istiyorum. Şöyle deniyorum ama olmiyor.
Ben bu işlemi, Sorgı1 ALAN kısmına;

ifade1: [Forms]![FormXX]![Metin21]

İfadesini yazıyorum ve çalıştırıyorum, ekrana sadece ALAN ismi bölümünde ifade1 çıkıyor ve alt satırlarında da S3 ‘ler görünüyor, oysa ben görünmesini istediğim S3 değil Tablo1’deki S3 ALAN isminin değerleridir.
Özetle, Sorgu1, ALAN isimlerini FormXX deki Metin kutularına yazılanlardan istiyorum.
Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz. Teşekkür ederim.

Not: (ben kod yazmayı bilmiyorum, olabiliyorsa Access ın kendi entegre komutları ile yapabilir miyiz, eğer olamıyorsa son çere olarak kod olsun)

Saygılarımla,

Merhaba Hocam,
Forumda, bir kullanıcının sorduğu soruya benzer sorum var, onu çözmüşsünüz, benim sorumu da ancak siz çözebilirsiniz diye düşündüm. Çünkü bayağı bilgili biri olması gerekiyor ki çok yere sordum (Microsoft dahil) cevap alamadım.

Tablo alan isimleri S1, S2, S3, S4 dır. (Bunları manuel oluşturdum)
Normalde Sorgu1'i oluştururken sorgunun ALAN bölümüne manuel olarak tıklayarak Tablo1 alan isimlerinden S3 seçtim ve ölçüt kısmını da boş bırakarak kaydettim. Böylece Sorgu1 'ın bir tek alanı var ve S3 oldu.

Fakat Sorgu1 alan ismini belirlerken manuel olarak Tablo1'e tıklayıp seçerek oluşturdum, oysa ben bu alan isminin otomatik olarak FormXX deki Metin1 kutusundan almasını istiyorum. Yani FormXX deki Metin1 kutusuna S3 yazdığımda, Sorgu1 deki ilk alan ismi otomatikman S3 olarak değişsin, Metin1 kutusuna S4 yazdığımda ise Sorgu1 deki alan ismi otomatikman S4 olarak değişsin istiyorum. Şöyle deniyorum ama olmiyor.
ifade1: [Forms]![FormXX]![Metin21]
İfadesini yazıyorum ve çalıştırıyorum, ekrana sadece ALAN ismi bölümünde ifade1 çıkıyor ve alt satırlarında da S3 ‘ler görünüyor, oysa ben görünmesini istediğim S3 değil Tablo1’deki S3 ALAN isminin değerleridir.
Özetle, Sorgu1, ALAN isimlerini FormXX deki Metin kutularına yazılanlardan istiyorum.
Not: (ben kod yazmayı bilmiyorum, olabiliyorsa Access ın kendi entegre komutları ile yapabilir miyiz, eğer olamıyorsa son çere olarak kod olsun)
Saygılarımla,
Merhaba,
Tablo alan isimleri AA1, AA2, AA3, AA4 dır. (Bunları manuel oluşturdum)
Normalde Sorgu1'i oluştururken sorgunun ALAN bölümüne manuel olarak tıklayarak Tablo1 alan isimlerinden AA3 seçtim ve ölçüt kısmını da boş bırakarak kaydettim. Böylece Sorgu1 'ın bir tek alanı var ve AA3 oldu.

Fakat Sorgu1 alan ismini belirlerken manuel olarak Tablo1'e tıklayıp seçerek oluşturdum, oysa ben bu alan isminin otomatik olarak FormXX deki Metin1 kutusundan almasını istiyorum. Yani FormXX deki Metin1 kutusuna AA3 yazdığımda, Sorgu1 deki ilk alan ismi otomatikman AA3 olarak değişsin, Metin1 kutusuna AA4 yazdığımda ise Sorgu1 deki alan ismi otomatikman AA4 olarak değişsin istiyorum. Şöyle deniyorum ama olmıyor.

ifade1: [Forms]![FormXX]![Metin1]

İfadesini yazıyorum ve çalıştırıyorum, ekrana ALAN ismi bölümünde ifade1 çıkıyor ve ifade1'ın alt satırlarında da AA4 ‘ler görünüyor, oysa ben görünmesini istediğim AA4 alan ismi değil Tablo1’deki AA4 alanına bağlı değerleridir. ( Yani AA4 alanında kayıtlı olan verileri görmek istiyorum, ekli dosyada yer alan Örnek2, Örnek3,Örnek4aa,Örnek5bb, ..... vb)

Özetle, Sorgu1, ALAN isimlerini FormXX deki Metin kutusuna yazılandan alsın istiyorum.
Not: (ben kod yazmayı bilmiyorum, olabiliyorsa Access ın kendi entegre komutları ile yapabilir miyiz, eğer olamıyorsa son çare olarak kod olsun)

Saygılarımla,
.zip deneme_C.zip (Dosya Boyutu: 27,75 KB | İndirme Sayısı: 20)
Konu gözden kaçmış veya konularınızı düzenlenmekten çözüm bulmaya fırsat kalmamış.

Aynı konu 3 defa açılmaz,

Site Kuralları
1.a) Sorununuz ile ilgili konu açtıysanız aynı soru ile ilgili tekrar konu açmayınız.
2-) Herhangi bir soru(n) için konu açtıysanız verilen cevapları inceleyip en kısa zamanda yapılan yardımın olumlu ya da olumsuz sonucunu bildiriniz.
[Uyarı Puanı: +4]
11-) Konu başlığını ve/veya mesajı tümü büyük harfle yazmak yasaktır.

Sorunuzun son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?
(25/06/2015, 04:04)ozanakkaya yazdı: Konu gözden kaçmış veya konularınızı düzenlenmekten çözüm bulmaya fırsat kalmamış.

Aynı konu 3 defa açılmaz,

Site Kuralları
1.a) Sorununuz ile ilgili konu açtıysanız aynı soru ile ilgili tekrar konu açmayınız.
2-) Herhangi bir soru(n) için konu açtıysanız verilen cevapları inceleyip en kısa zamanda yapılan yardımın olumlu ya da olumsuz sonucunu bildiriniz.
[Uyarı Puanı: +4]
11-) Konu başlığını ve/veya mesajı tümü büyük harfle yazmak yasaktır.

Sorunuzun son durumu hakkında bilgi verebilir mi
Merhaba,
bu problem çok uzun zamana öceydi. Çözüldü. Teşekkür  ederim.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da