Skip to main content

AccessTr.neT

Nesne atayan fonksiyon hakkında soru

Nesne atayan fonksiyon hakkında soru

Çözüldü #1
aşağıdaki fonksiyona frnName ve objName sorgudan değişken olarak geliyor. ancak sanırım gelen değişken string olduğu için object oluşturulamıyor. yazımda hata yapıyorum ama nerede. yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Private Function objtree(frmName as string , objName as string) As TreeView
' aşağıdaki her iki satırda çalışmıyor

Set objtree = Forms!(frmName).Controls(objName).object
'denedim olmadı

Set objtree = "[Forms]![" & frmName & "]![" & objName & "].object"
' bu da çalışmadı
End Function

Private Sub baskabirsub ()
,
,'frmName ve objName bir şekilde değişken olarak geliyor sorun yok

objtree(frmName, objName).Nodes.Clear
'nesne oluşmadığı için satır çalışmıyor
,
,
end sub
Çözüldü #2
böyle bir şeye neden ihtiyaç duyasınki bir çok formda aynı treewievmi yapıyorsun onun yerine treewiev i bir forma koy ve o formuda bütün formlarına alt form olarak ekle yada treewievin olduğu forma diğer formları alt form olarak çağır
meşhur çin atasözü  "ACCESS İLE YAPABİLECEKLERİNİZ HAYAL EDEBİLECEKLERİNİZ İLE SINIRLIDIR" siz ne kadar hayal edebiliyorsunuz
Çözüldü #3
sayın esrefigit
sizin dediklerinizi zaten başarı ile kullanıyorum. çok amaçlı bir proje geliştiriyorum ve yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışyorum. ilk başladığım zamana göre kod uzunluğum modullerim ve class modullerim neredeyse bu gibi fonksiyonlarla 2/3 oranında düştü yani azaldı
gelelim buna neden ihityaç duyduğuma

diğer sizin bahsettiğiniz gibi tasarladığım kurguların dışında forma user istediği nesleyi ekleyebiliyor. eklediği nesne treeview ise form açıldığında nesne çalışabilmesi için yeni eklenen nesneye ait bilgiler veritabaından okunduktan sonra yine veritabanından gelecek verilerle populate olması gerekiyor. bu nasıl olacak daha pratik bir yöntem varmıdır.

bir progamcının "buna neden ihtiyaç duyasınki" demesi çok şaşırtıcı
ilk defa yerli bir siteye soru sordum pişman oldum. vizyon böyle olmamalı
önce ikna etmek gerekiyor
yinede teşekkürler

not : mesajı göndermeden
- meşhur çin atasözü "ACCESS İLE YAPABİLECEKLERİNİZ HAYAL EDEBİLECEKLERİNİZ İLE SINIRLIDIR" siz ne kadar hayal edebiliyorsunuz

gördüm yazmışsınız. bence siz onu kullanmayın

artık forumdan da atılırım heralde Img-grin
Çözüldü #4
sayın kenanyuk
eşref hocaya haksızlık etmiyormusunuz..ne demiş,önce neden böyle yapıyorsunuzki...demiş ve ardından izlemen için yol göstermiş ...kötü birşey dememişki..bizde zaman zaman uzun yazılan kodlarda veya elini kulagına ters götürenlere bu tür açıklamalarda bulunup kısa yolları gösterme ihtiyacı duyup uyarabiliyoruz,eşref hocada sanırım böyle bir yol göstermiş,ama siz başka yerler çekiyorsunuz bu davranışınız hiç hoş degil lütfen özür dileyin yoksa bu tavrınızla her zaman her yerde sıkıntı yaşarsınız....
Çözüldü #5
haddim olmayarak sn.kenanyuk arkadaşımın haklı olduğunu düşünüyorum
ama belki tepkisi biraz fazla olabilir
treewiev eklemeye atamaya çalışan bir acccess gönüllüsünün altformlarda bu işleri çok rahat akıl edip kullanabileceğini öngörebiliyorum
sn.kenanyuk da bu kadar basit bir şeyi acemi birisine tarif eder gibi teklif edilmesinden rahatsız olmuş olabilir
ama kimsenin art niyetli olmadığından eminim
bence Access de
buda mı yapılır dedirdetecek
gerektiğinde saçma veya gereksiz
ama alışılmışın dışında uçuk kaçık olan
yapılmamışı yapmak
hayal gücünün sınırlarını zorlamak
ve accessi veri tabanı programı olmaktan öte
oyun hamuru gibi şekilden şekile sokmak
gerekir
ben yapamıyorum
ama yapabilen arkadaşları tebrik ediyorum
@benbendedeilem
Çözüldü #6
Sayın Accessman anlayışınız için teşekkürler
ilgililere yada yarım etmek isteyenlere daha açıklayıcı olur diye aşağıdaki bilgileri veriyorum.
sanırım frmName ve objName değişkenleri string olarak geldiği için sorun oluyor variant da yaptım ama birşey değişmedi.
ya formu, ya treeview nesnesini yada her ikisini değişkenlerden kaynaklı isimlendiremiyor.
debug yaparken
run time error 91
object variable or with block variable not set diyor
yani aslında daha fonksiyona giremiyorum bile ekli resimi incelemenizi rica ederim

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task