Skip to main content

AccessTr.neT

Açılan kutudaki değeri kriter alarak liste oluşturmak.

Açılan kutudaki değeri kriter alarak liste oluşturmak.

Çözüldü #1
Değerli Arkadaşlar selam ve saygılarımla iyi çalışmalar diliyorum.
Yaklaşık 15 gündür siteye üyeyim ve elimden geldiğince siteyi izliyor , aklımın yettiğince de sayenizde Access'i öğrenmeye çalışıyorum.
Yorumcuların ve moderatörlerin yazılarından aldığım cesaretle işyerimin ihtiyacı olan bir program yazmaya giriştim. Buradan öğrendiklerimle bir yere kadar geldim. Gel gör ki şimdi tıkanmış durumdayım. Bu nedenle sizlerin fikirlerine ihtiyacım var.
Tıkandığım yer; açılan kutudan seçeceğim veriye göre listenin oluşmasını sağlamak. Benzer bir çok konu var. Hemen hemen hepsini inceledim uygulamaya çalıştım ama beceremedim. Tür uyuşmazlığı hatasını aldım. Tür dönüşümlerini denedim gene yapamadım. Sonuçta buraya başvurdum.
Nasıl yapabilirim? İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Not: Access 2007 kullanıyorum. Örneğimi 2000-2003 versiyonda göndermeme rağmen her ihtimale karşı 2007 versiyonda da gönderiyorum.
.rar envanter2003.rar (Dosya Boyutu: 22,32 KB | İndirme Sayısı: 15)
.rar envanter2007.rar (Dosya Boyutu: 187,04 KB | İndirme Sayısı: 9)
Hayri16, 12-11-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Son Düzenleme: 24/11/2009, 00:07, Düzenleyen: Hayri16.
Çözüldü #2
TBL_ILAC adlı tabloda rafyeri adlı alan Metin olarak tanımlı iken,
TBL_RAF adlı tablo rafyeri adlı alan sayı olarak tanımlanmış.
Kullandığınız açılan kutunun güncelleştirme sonrası olayına
liste kutusunu güncelleştir komutunu ekledim.
Böylece açılan kutudan bir raf seçildiğinde liste kutusu güncellenecek.

Liste kutusunun kayıt kaynağındaki rafyeri kriterini
[Forms]![FRM_RAFSAYIMI]![Secilen_RafYeri]
olarak değiştirdim.
Böylece güncellendiği zaman formda seçili olan rafyerine ait kayıtlar listelenecek.
Burada değişken kullanmaya çalışmışsınız ancak gerek yok.

Örnek ektedir.
.rar Envanter2003_Seruz.rar (Dosya Boyutu: 21,61 KB | İndirme Sayısı: 27)
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #3
Değerli Seruz;
Dediğiniz şekilde sorunum çözüldü. İlginize ve yardımınıza çok teşekkür ederim. Öğrenmem açısından izninizle 2 şey sormak istiyorum.
1- Açılan kutuda 2 değer var. TBL_RAF dosyasının kimlik numarası ve rafyeri. İlki otomatik sayı, diğeri metin. Sorguda herhangi bir Column ayrımı yapmadan tümünü kriter olarak göndermişsiniz. Sorgu yapısı itibarı ile hangi alanla kıyas yapacağını otomatik olarak kendisi mi tanıyor?
2- Tablo yapılarında başka bir tablodan alınacak verilerde (burada raf örneğinde olduğu gibi) yan tablodan bağlanacak alanı "kimlik" olarak bağlarsak ana tablodaki bağlantı alanımızın veri tipi ne olmalı?
Tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.
Son Düzenleme: 24/11/2009, 13:04, Düzenleyen: Hayri16.
Çözüldü #4
1. Açılan kutuda rafyeri alanını 1. sütuna almıştım. Sanırım farketmediniz.
Kod:
SELECT TBL_RAF.rafyeri, TBL_RAF.raf_yeri FROM TBL_RAF ORDER BY TBL_RAF.raf_yeri;
Ayrıca açılan kutunun özelliklerinde İlişkili Sütun'u 1 olarak belirttim.
Sütun genişliklerini "0cm;2.544cm" olarak belirttiğim için rafyeri açılan kutuda görünmez sadece raf_yeri görünür.
Bu durumda bu alanın ismini Column belirtmeden kullandığınızda Access ilişkili sütunun değerini baz alır.
Yani [Forms]![FRM_RAFSAYIMI]![Secilen_RafYeri] dediğimizde rafyeri alanının değeri kullanılır.
Açılan Kutuda raf_yeri görünse bile raf_yeri değeri kullanılmaz.

2. Kimlik alanının veri tipi "uzun tamsayı" dır.
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #5
Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da