Skip to main content

AccessTr.neT

form üzerinde combo boxtan seçilen değere göre query çalıştırma

form üzerinde combo boxtan seçilen değere göre query çalıştırma

Çözüldü #1
iyi akşamlar

access ile ilgili sormak istediğim bir soru var. Oluşturduğum form üzerine bir combobox eklemek istiyorum. aynı form üzerinde birkaç adet button yer alacak ve bu butonlar bir sorgu çalıştırıyor. bu sorguların hepsinde olan bir değeri comboboxtan seçtikten sonra istediğim queryi çalıştırmak istiyorum.
ekte bir örnek var.form üzerine eklenecek comboboxtan şube kodunu seçmek daha sonra cirosu düşenler ve cirosu artanlar querylerini çalıştırmk için eklenecek 2 buttondan birine tıklayınca sonuç almak
.zip access 2003.zip (Dosya Boyutu: 12,7 KB | İndirme Sayısı: 25)
Çözüldü #2
Selam,
Tablolarınızda alan isimlerini verirken bence Türkçe karakterler kullanmayın ( Ş...vb).
Sanırım istediğiniz böyle birşey.
Kolay gelsin.
.mdb access_2003.mdb (Dosya Boyutu: 268 KB | İndirme Sayısı: 68)
Halay Access hastalığının Bakırköy'de tedavisi varmıdır? Halay
Çözüldü #3
Sn yakcaglayan öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
Ancak örnekte açılan kutuda küçük bir hata vardı düzelttip ekledim...
Bir de eklentilerinizi düzenle onar yapıp; sıkıştırararak ekleyiniz. Bakın örnek kaç kb ta düştü. Emeğiniz için tekrar teşekkürler.
Saygılar..
.rar access_2003.rar (Dosya Boyutu: 13,74 KB | İndirme Sayısı: 93)
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.

Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi

Son Düzenleme: 08/10/2009, 06:38, Düzenleyen: benremix.
Çözüldü #4
yardımlarınız için teşekkurler.
formda yaptığınız işlemin nasıl yapıldığını belirten bir kaynak varmıdır? aynı seyı bende yapmak istediğimde şube kodunu seçtiğimiz box ta şube kodları tekrarlı geliyor. bunun önune nasıl geçebilirim. Birde gözlemlediğim kadarıyla önce sube kodunu secebılecegımız bır kutu forma eklenıyor.daha sonra querylerde tasarım bolumunde sube kodunun altına yazılan komutla forma bağlanıyor doğrumudur?
Çözüldü #5
Bir tablodaki tekrarlanan verileri açılan kutu içinde göstermek istediğinizde, açılan kutunun besleneceği kaynağı bir sorgu üzerinden alıp, sorgunun kaynağı olarak da verilerin tekrarlı da olsa yer aldığı tablo gösterilir. Sorgu tasarım ekranına gelen tablodan sadece alacağımız alan alınır ve sorgu araç çubuğundaki "Toplam" işaretine basılarak veriler gruplandırılır. Böylece çıkışa basılıp sorulan soruya EVET denilir. Artık açılan kutunuzda tekrarlanan veriler tek tek yer alacaktır. Daha iyi anlamanız için bir örnek hazırlıyorum. Onu inceleyin. Az sonra bu mesaja ekleyeceğim. O zaman kesin anlayacaksınız.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Çözüldü #6
Bu işlem için bir tablo yaptım, içine 4 adet sınıfa ait 7 öğrenci kaydettim. Sonra bir forma açılan kutu koydum, ordan açılan kutunun kaynağı olarak bir sorgu oluşturup tabloyu seçtim ve yukardan TOPLAM'a bastım. Gruplandır seçeneği sorgu alanıma geldi. Çıkışa basıp evet diyerek Sql sorgusu oluşturdum.

Kod:
SELECT veriler.sınıfı
FROM veriler
GROUP BY veriler.sınıfı;

Oluşan bu sorgu yukardadır. Formdaki açılan kutuyu açtığınızda sadece sınıflar (4 adet) gelir. Çünkü gruplandırılmıştır.

İnşallah sorduğunuz şey buydu Img-grin)
.rar açılan kutu dersi.rar (Dosya Boyutu: 10,11 KB | İndirme Sayısı: 67)
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task