Skip to main content

AccessTr.neT

Klasör içinden dosya arama

steelhand
steelhand
3
2737

Klasör içinden dosya arama

Selamlar;

Herkese katkılarından dolayı şimdiden teşekkürler.

D: dizinin altında bir klasörüm var ve bu klasörün içinde yaklaşık 2000 tane dosya var. Dosyalar word,excel ve pdf formatlarında. Aynı adı taşıyan fakat formatları farklı dosyalarda bulunmakta.

Bu dosyalara ait bilgiler (dosyanın adı, dosyanın içindeki temel bilgiler ad,soyad tarih vs.) Access tablomda yer almaktadır.

Bir arama formu yaparak istenen kriterleri taşıyan dosyalar listboxta sıralanmakta. Mesela dosyadaki bilgilerden cinsiyeti "Bayan" ve yaşı şu olanlar gibi. Listbox ta tek bir satırda olabilir, 50 satırda olabilir.

Ben bir sağ click menü düzenledim ve asıl yapmak istediğim;

1- Listboxta bir çok arama sonucu olabilir ama ben sadece istediğim verinin adını taşıyan dosyaları göstermek(açma değil) istiyorum. Bi nevi microsoftun klasörde araması gibi.

2-Listboxtaki tüm arama sonuçlarına ilişkin, aynı adları taşıyan dosyaları göstermek istiyorum. Yani göster dediğimde klasörün için sadece listboxtaki sonuçlara ait dosyaları görmek istiyorum.

Yabancı bir çok siteden inceledim fakat dilim değil bilgim kafi gelmedi.
Eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Saygılarımla
Hüseyin

31.08.2009 13:29 itibariyle Access 2003 versiyon olarak dosya yeniden eklenmiştir.
.rar ARAMA.rar (Dosya Boyutu: 41,61 KB | İndirme Sayısı: 44)
Son Düzenleme: 31/08/2009, 13:29, Düzenleyen: steelhand.
Sayın Steelhand
Bahsettiğiniz türden bir çalışma için ancak örnek üzerinde yardım edilebilir. Anlattıklarınızı anlamak biraz zor. Listbox üzerindeki arama işlemleri ile ilgili forumumuzda birçok örnek var. Ancak sizin veri yapınız, sorgulamada kullandığınız dil, tablo yapınız vs. gibi bir sürü etkileyecek faktör mevcutken, verilen bilgilerin çok sağlıklı olması beklenmez. O nedenle örnek üzerinde çalışılması daha mantıklı olacaktır.
İnadına, ille de Accesstr.net...
2003 lütfen
meşhur çin atasözü  "ACCESS İLE YAPABİLECEKLERİNİZ HAYAL EDEBİLECEKLERİNİZ İLE SINIRLIDIR" siz ne kadar hayal edebiliyorsunuz
Herkese Selamlar;

eminim baya bi sorunla uğraşmaktasınız. Sizden ricam çözüm olup olmadığına dair beni yönlendirirseniz çok sevinirim. eğer bu konu üzerine okuyabileceğim ingilizce/türkçe kaynak varsa iletirseniz baya makbule geçer.

Saygılarımla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task