Skip to main content

AccessTr.neT

Hesaplama Sorunu

Hesaplama Sorunu

Çözüldü #1
Arkadaşlar benzer bir sorunda ben yaşıyorum.

Yuvarlamadan dolayı raporda hesaplamada yanlış sonuç alıyorum. Bu verdiğiniz kodları nereye yazdığınızı çözemedim. Sonuç, Metin Kutusuna yazılıyor. Orada da bunların yazılacağı bir yer göremedim. Örnek olarak;

A_Sayısı: 1.007.952,00 TL
B_Sayısı: 2,61
SONUC: A_Sayısı x B_Sayısı /100

26.307,54 TL olması gerekirken 26.335,77 TL çıkıyor.

Sorun B_Sayısından kaynaklanıyor. Her ne kadar 2,61 olarak gözüksede aslında 2,6128 sayısı var orada ve bununla çarpıyor. Metin kutusunda ne görüyorsa onunla çarpsa sorun yok.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
elmariachi, 17-04-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Çözüldü #2
mesajınızı yeni konu olarak sorular bölümüne taşıdım. Örnek üzerinden daha kolay yardımcı olunur. Örnek ekleyiniz
Çözüldü #3
Örnek ektedir sn.sledgeab
.rar Hesaplama Hatası.rar (Dosya Boyutu: 6,45 KB | İndirme Sayısı: 12)
Son Düzenleme: 25/05/2009, 23:15, Düzenleyen: elmariachi.
Çözüldü #4
Sizinde söylediğiniz gibi sayı sadece 2,61 olarak gözüküyor, gerçek değeri aslında 2,6128 ve Access doğru yapıyor çünkü sizin formülünüzün değeri bu.
Noktalık biçimlendirme gerçek değerini değiştirmez, sadece istediğiniz gibi görünmesini sağlar.
Bu nedenle sayının noktadan sonra sadece 2 hane olarak hesaplanmasını istiyorsanız, kendiniz belirtmek zorundasınız.
Bunun için öncelikle Round(Sayı,NoktadanSonrakiHaneSayısı) fonksiyonunu kullanabilirsiniz.
Dikkat edin; bu fonksiyon belirttiğiniz haneden sonraki rakamları yuvarlayacaktır.

Kod:
=-0,0072+2,62
yerine
Kod:
=Round(-0,0072+2,62;2)
yazın.
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #5
Sn.seruz teşekkür ederim, çok işime yaradı. +rep

Üzerinde çalıştığım projedeki Raporlar - Metin Kutusu'ndaki veri otomatik olarak kod kısmında yazılan formülden geldiği için, formülün altına yazdım ROUND fonksiyonunu. Sayenizde ROUND fonksiyonunu öğrendim.

Saygılar...
Son Düzenleme: 26/05/2009, 19:22, Düzenleyen: elmariachi.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task