Skip to main content

AccessTr.neT

excel'i access'e aktarmak

excel'i access'e aktarmak

Çözüldü #1
Sayın arkadaşlar Access konusunda yardımlarınıza ihtiyaçım var.
Elimde 1 den fazla Excel var .bunun içinde 12 sütun ve 55 bin satır gibi bilgiler var .bunları excelde birleştiramiyorum şünkü satır sayısı 65 bin i geçiyor.aslında Office 2007 de birleştirebiliyorsun fakat herkes de 2007 yok .mecmuren Office 2003 kullanıyorum.
Bu Excel leri accessde birleştirmek istiyorum.access i açıyorum.dosya> dış veri al> al diyorum.ileri >ieri …yapıyorum ve son diyorum.tablo oluşturuluyor.accessi açıyorum.no diye ilk başta bir sütun oluşuyor.bu sütun 59 bin e kadar gidiyor.ben tekrar aynı şekilde başka Excel i eklemek istediğimde ekliyorum fakat benim birinci eklediğim Excel 55 binlerde no denilen sütun 59 bin kadar gidiyor.ben tekrar Excel ekleyince 59 binden başlıyor.
Bunu nasıl çözebilirim.veya yanlış da yapıyor olabilirim.
Bunu öğrenebilirsem bundan sonrada kendi istediğim gibi sıralamak istiyorum .
Mesela 2 sütunda yazı var 8inci sütunda da rakamlar var .bunlara göre sıralamak sorgu oluşturmak istiyorum .
bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var
Saygılar sevgiler
İyi çalışmalar,,
.rar DENEME.rar (Dosya Boyutu: 978,99 KB | İndirme Sayısı: 39)
Çözüldü #2
sn. afilli,

İstediğiniz şekilde tüm kayıtları birleştirmek ve istediğinize göre sıralamak
Access'te rahatlıkla yapılabilecek şeyler.

Söylediğiniz fazla kayıt alma işlemi Excel dosyanızdaki problemden kaynaklanıyor.
Excel dosyanızı açıp Ctrl+End tuşuna bastığınızda Excel'in son satır olarak 59907.satıra gittiğini göreceksiniz. Bu, daha önce o satıra kadar işlem yapıldığını ve daha sonra bu satırlardaki bilgilerin silindiğini gösteriyor. Aslında kayıtlarınız 54470. satırda bitiyor ama Excel ve dolayısıyla da Access 59907. satıra kadar kayıt olduğunu sanıyor. Excel dosyalarındaki bu problemi çözerseniz Access'e de doğru aktarabilirsiniz.

Excel'deki bu problemin kısayoldan nasıl çözüldüğünü bilmiyorum ama bildiğim uzun bir yöntem şu; Yeni bir Excel dosyası yaratıp, bilgileri 54470. satıra kadar seçip, yeni excele kopyalamak. Daha sonra bu yeni Excel dosyasından access'e transfer ettiğinizde sorun kalmayacaktır.

Aslında Access'teki bu numaralar benim için önemli değil, (isterseniz bu numaralar olmadan da transfer edebilirsiniz) diyorsanız, tüm Excel dosyalarını access'e transfer ettikten sonra bir silme sorgusu ile veya elle boş kayıtları silebilirsiniz. Access tablosuna baktığınızda kayıt sayısını zaten verir.
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #3
ilgi ve alakanıza çok teşekür ederim.
ben bu boşluk sorununu 1 tane Excel i ekledikten sonra accessde oluşan boşluğu elle silerek yaptım.çok uzun bir yol oldu.senin söylediğin yolu bilmiyordum.
peki sorgulama konusunda yardımcı olabilirmisin.
Çözüldü #4
Ben size gönderdiğiniz Excel kayıtlarının aktarılmış olduğu dosyayı,
silme sorgusu ile birlikte ekte gönderdim.

Silme sorgusunda sadece başlık ve kriteri seçmeniz yeterli,
normalde boş olmadığına emin olduğunuz herhangi bir alana
boş (null) kriteri koyarak sadece onların silinmesini sağlayabilirsiniz.

Ben örnek olması için 3 alanında boş olmasını kontrol ettim.
O sorguyu çalıştırdığınızda boş kayıtları tablodan silecektir.
.rar Deneme_Silme_Seruz.rar (Dosya Boyutu: 486,04 KB | İndirme Sayısı: 79)
Bildiğini bilenin arkasından git, bildiğini bilmeyeni uyar, bilmediğini bilene öğret, bilmediğini bilmeyenden kaç.
Konfüçyüs
Çözüldü #5
Bilgi olması dileğiyle.

excelde daha önceden içerisinde kayıt olan ve silinen hücreler varsa. son kayıttan, bilgisayarın son kayıt gürdüğü satıra kadar işaretleyip siliniz. sonra a1 hücresine gelip dosyayı kaydediniz.

tamamen silinmiş ve son satır gerçekten yazılı son satır olacaktır. (başka gizli bir olay yok ise)

ilk örnek dosyanız ektedir.
.rar DENEME.rar (Dosya Boyutu: 994,14 KB | İndirme Sayısı: 39)
FX-Etopla
Liste Kutusu Oluşturma
Çözüldü #6
ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekür ederim
bu işleri sizlerin sayesinde öğrenecem
iyi çalışmalar

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da