Skip to main content

AccessTr.neT

Güvenlik Endişesi (Tabloları ve Formları Ağda paylaşmak Hakkında)

Güvenlik Endişesi (Tabloları ve Formları Ağda paylaşmak Hakkında)

Çözüldü #1
Merhabalar,

Yaptığım uygulamanın güvenliğiyle ilgili endişelerim var çözüm üretebilirseniz sevinirim.

Uygulamamı Tablolar ve Formlar olarak ikiye böldüm ve bu iki dosyayı ağ üzerinden VT adlı klasör içerisinde paylaşıma açtım.

Ağ üzerinde bulunana kullanıcıların masa üstlerine Formların bulunduğu dosyanın (Bu dosyayı MDE dosyası olarak kaydettim) kısayolunu ekledim. Kullanıcılar formu bu kısa yoldan açarak kayıt işlemlerinin gerçekleştiriyorlar. Ancak Tabloların olduğu uygulama, (VT adlı paylaştırılmış klasörün içinde) ağ üzerinden erişilip, silinebilir yada kayıtları değiştirilebilir durumda.

Bende bunu önlemek için Tabloların olduğu uygulamayı özel erişimde açıp parola koydum ancak Formu açan birisi herhangi bir işlem yapmak istediğinde geçersiz parola uyarısı veriyor.

Kullanıcıların Tabloların olduğu uygulamaya erişmesini engellemek için ne yapmam gerekir? Bu dosyayı paylaşıma açmadan kayıt işlemlerini ağ üzerinden yapmam mümkün müdür?

Kolay Gelsin...
prtkl, 09-03-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir
Son Düzenleme: 23/10/2011, 13:16, Düzenleyen: prtkl.
Çözüldü #2
kullanıcılara kullanıcı adı ve sıfre vererek ıstedıgınız foruma erısım hakkı ıstemıedıgınız foruma erısmeme hakkın verereke konuyu cozebılırısnız sanırım
Çözüldü #3
En sağlam çözüm verilerinizi Sql Server'da tutmak olacaktır.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #4
(24/10/2011, 13:39)disa2006 yazdı: kullanıcılara kullanıcı adı ve sıfre vererek ıstedıgınız foruma erısım hakkı ıstemıedıgınız foruma erısmeme hakkın verereke konuyu cozebılırısnız sanırım

Tabloların olduğu dosyayı mecburen paylaşıma açmak zorundayım yoksa veriler kaydedilemiyor; Form bağlı olduğu tabloyu bulamadığı için. Uzmanlarca Tabloları ve formları ayrı dosyalarda tutmanın verilere ulaşımı hızlandıracağı için bu işlemin yapılması öneriliyordu. Ancak bu seferde tabloların olduğu dosyanın güvenliği riske giriyor. Form dosyası "mde" olduğu ve kendi içerisnde şifre modülüne (bu formda bir kullanıcı tarafından yapılmıştı) sahip olduğu için kimse düzenleme yapamaz ancak tablolara herkes ulaşıp içinde istediği değişikliği yapabilir durumda.

(24/10/2011, 22:56)alpeki99 yazdı: En sağlam çözüm verilerinizi Sql Server'da tutmak olacaktır.

Bunu araştıracağım teşekkürler yardımlarınız için...
prtkl, 09-03-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir
Son Düzenleme: 25/10/2011, 10:52, Düzenleyen: prtkl.
Çözüldü #5
Eğer derdiniz kullanıcıların şifreleri ve yetkilerini değiştirmelerini engellemek ise o iş nispeten kolay. Ancak verilerin güvenliğini düşünüyorsanız MsSql ya da MySql veritabanlarını kullanmalısınız.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da