Skip to main content

AccessTr.neT

Şartlı insert deyimi

Şartlı insert deyimi

Çözüldü #1
Ben uçak takip programı yapıyorum. Kayıt eklemek için kullandığım form ilk başlarda tek form halindeydi fakat çok fazla alana sahip olduğum için bir yerlerde karışıklık yapıp söz dizim hatasıyla karşılaşıyordum. Bende formlara ayırdım. Her formda kullanıcının farklı bilgilerini istedim. Fakat kullanıcıyla ilgili girdiğim en son kayıt geçerli oluyor. Ayrıca başka formda girdiğim değerlerin birinci formda bilgilerini girdiğim kişi olduğunu nasıl yazacağım.
İlgilenmek isteyenler için programımı paylaşıyorum. bu işlemi a1,a2,al3 formlarında gerçekleştirdim.
.rar Uçak takip Projem formlara ayrılmış hali.rar (Dosya Boyutu: 2,34 MB | İndirme Sayısı: 20)
Çözüldü #2
Sanırım akışta bir sıkıntı var, öncelikle şahıs bilgilerini kaydettirmeniz ve bu şahsa uçuş eklemeniz daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır. Örneğin 1.Form şahıs bilgileri olsun, 2. form ise uçuş bilgileri formu, bu formda iken ilgili şahıs bilgilerinide buraya çekerek kayıt yapacağınız tablodan istediğiniz verileri sorgulayabilirsiniz.
Çözüldü #3
Sn. BlackEagle ;
Bu şekilde yapmamın nedeni bir kaç uçak bileti programlarına baktım ve onlarda da ilk önce uçuç bilgileri isteniyor. Sonuçta kişi ilk önce o uçakta yer varmı onu öğrenmeli ve ona göre kendi bilgilerini girip bileti almalı diye düşünüyorum.
şahısın bilgilerini bi formda alıp diğer formda uçuş bilgilerini insert deyimiyle kaydedemezmiyim veri tabanıma ?
Çözüldü #4
Bilgisayarımda gerekli programlar yüklü olmadığı için örneğinize bakamıyorum ancak iki yol önerebilirim.

1- Tab yani sekme denetimi kullanmanız.
2- Bir formdan diğer forma bilgi aktaracaksanız:
a) Global değişkenlerde bilgileri tutabilirsiniz.
b) Bu bilgileri gecici_siparis gibi bir tabloda toplayabilirsiniz. Tüm bilgiler tamamlanınca o tablodan gerçek tabloya aktarabilirsiniz.

3- Aynı formda her denetimi gizleyip sadece ihtiyacınız olanları görünür yapabilirsiniz. Böylece aynı formdan ayrılmamış olabilirsiniz.

4- Access olsaydı Formları sayfalara bölme özelliğinden faydalanabilirdiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #5
Bu 3. yü uygulayabilirim sanırım. Teşekkürler Img-grin
Çözüldü #6
En son forma tüm değerlerimi getirdim. Kayıt eklemesi için gereken kodu yazsam da kayıt eklemiyor. Bileşenlerde sorun var mı diye hepsini tek tek kayıt eklemede kullandım onlarda da sorun yok. Fakat tüm değerleri insert komutu ile veri tabanıma ekleyemiyorum. Kayıt eklenince gözükmesi gereken mesajda gözüküyor. Sorunumu anlayamadım.
İlgilenmek isteyenler için projemi paylaşıyorum. Olaylar al3 formunun devam butonunda. Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Img-grin
.rar Uçak takip Projem formlara ayrılmış hali.rar (Dosya Boyutu: 3,07 MB | İndirme Sayısı: 8)

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da