AccessTr.neT
tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek (/konu-tbltamami-adli-tabloyu-alt-tablolara-bolmek.html)

tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek - HSayar - 05/01/2011

Öncelikle selamlar excelden accesa geçmeye karar verdim ve kendimi burada buldum. Sorum şu aşağıdaki alan başlıklarına sahin tblTAMAMI adlı bir veri tablom var. ben bu tabloyu alt tablolara bölmek istiyorum yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.
* Her Tabloda Değişecek (yani TblId)
= Her Tabloda ilgili verilerin vatnosu aynı olacak
1 TblSAHIS adında bir tablo oluştur. = ve 1 ile işaretli alanları bu tabloya kopyala
2 TblAdres adında bir tablo oluştur = ve 2 ile işaretli alanları bu tabloya kopyala
3 TblSecim. bknz: 2
4 tblsahısek. bknz: 2
5 tblILETISIM adında bir tablo oluştur. = ve 5 ile işaretli alanları bu tabloya
VATNO ILETISIMTURU ILETISIMID ŞEKLİNDE al (NOT KİŞİNİN HİÇ İLETİŞİM BİLGİSİ YOKSA 364222 YOK YOK GB)
6 eğiitm askerlik işyeri
6 tblegitim bknz: 2
7 tblaskerlik bknz: 2
8 tblişyeri bknz: 2
99 tblgırıs bakınız 1

* tblID
= VATNO

1 UYRUGU
1 CINSIYETI
1 ADI
1 SOYADI
1 ILKSOYADI
1 BABAADI
1 ANAADI
1 DOGUMYERI
1 DOGUMTARIHI
1 NKO_IL
1 NKO_ILCE

2 ADR_IL
2 ADR_ILCE
2 ADR_CD_SKK
2 ADR_MUHTAR
2 ADR_KNO
2 ADR_DNO
2 ADR_BLD
2 ADR_PSK
2 ADR_OBAS_TAR
2 ADR_OBTS_TAR

3 SCM_SNDNO
3 SCM_SNDKSRNO
3 SCM_SANDIKALANI
3 SCM_TARIHI

99 VR_GRS_TRH
99 LST_ADI
99 LST_NO

4 DINI
4 MDN_HALI
4 KAN_GRB
4 NKO_MBRM
4 NKO_CSN
4 NKO_ASN
4 NKO_BSN
4 NFC_SNO
4 NFC_SRI
4 NFC_YER
4 NFC_VND
4 NFC_KNO
4 NFC_KTR
4 BAB_TCK
4 ANN_TCK
4 ESI_TCK

5 TEL_CP1
5 TEL_CP2
5 TEL_EV1
5 TEL_EV2
5 ELMEK1
5 TEL_IS1
5 TEL_IS2
5 ELMEK2
5 TEL_BG1
5 TEL_BG2

6 EGT_DZY
6 EGT_BAD
6 EGT_DRM
6 EGT_OAD
6 EGT_MSL
6 EGT_MZT

7 ASK_DRM
7 ASK_TRH
7 ASK_ACK

8 ISY_ADI
8 ISY_GRV

Cvp: tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek - Hayri16 - 05/01/2011

Hüseyin Bey;
Bence giriş olarak iyi. Tablo yapılarınızı Excel mantığından kurtarıp Access'e uygun hale getirmeye çalışıyorsunuz. Eksiklikler normaldir ve olacaktır. Mesela benim yan tablo dediğim ana tablolardaki bazı alanları hem kontrol etmek , hem veri bütünlüğünü sağlamak, hem de veritabanı şişmesi önlemek için yapılan tablolar olmalı. Örneğin İl ve ilçe olan her yere il ismi yazmak yerine illeri bir tablo yapıp o tablodaki id değerini yazdığınızda hem çok daha az yer kaplar hem de ileride yapacağınız sorgu ve analizlerde çok kolaylık sağlar.
Benim önerim siz bir Access veritabanı açıp düşündüğünüz tabloları teker teker yapın. Yaparken "ilşkiler", "veritabanı normalizasyonu" gibi konuları inceleyin. Sonrasını yine buradaki hocalarımızla birlikte değerlendiririz.
Saygılar.

Cvp: tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek - HSayar - 07/01/2011

hayri bey tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Arkadaşalr sorunumun çözümü mümkün mü?

Cvp: tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek - alpeki99 - 07/01/2011

Sayın Hüseyin Sayaroyunbir birinci mesajınıza bakıyorum bir şeyler çıkarıyorum ancak ne yapılmasını istediğinizi tam olarak açıklamamışsınız. Ayrıca örnek dosyanız olmadan ne kadar sözle anlatırsanız anlatın bu iş zor. Demek istediğiniz şey bir tablodan diğerine bilgileri aktarmak ise bu iş kolay. Farklı bir şey demek istiyorsanız lütfen örnek dosyanızla birlikte daha sade, örneklendirilmiş bir şekilde tekrar anlatınız.

Cvp: tblTAMAMI adlı tabloyu alt tablolara bölmek - HSayar - 10/01/2011

ana tabloyu excele geri verip böldükten sonra her tabloyu ayrı ayrı accesa aldım. İlginize teşekkürler