AccessTr.neT
Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. (/konu-liste-kutusunda-cifttiklandigi-olayinda-kodum-eksik-calisiyor.html)

Sayfalar: 1 2

Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - Oğuz Türkyılmaz - 08/11/2018

Merhabalar Şu an kafayı yemek üzereyim daha önce çalışan kodlarda anormallik oluşturdum. Onun yedeği bunun yedeği derken aktüel uygulamamı bozdum mu ne yaptım bilemiyorum. Çalışan uygulamamda Müşteri Listesi Formundaki Liste kutusunun arama bölümünde TÜRK yazdığımda listemde veriler filtrelenerek ( burası bozulmamış ) ekrana geliyordu ve içinde türk ibaresi olan ilk kayda focuslanıyordu ve ben ok tuşuyla içinde türk ibaresi geçen kayıtlar arasında aşağı yukarı dolaşıyordum. ( burayı komple uçurmuşum Img-grin ) ben bu kayıt üzerinde çift tıkladığımda  seçilen kayıt ile eşleşen içinde verilerin bulunduğu farklı formu açtırıyordu. ( şu an yeni kayıt yapmaya hazır halde boş form getiriyor ama koda göre eşleşen kaydı bulup ekrana getirmesi gerekiyor. Ben forumdan yardımlar sonucunda öğrendiğim iki yöntemlede tekrar bu işlemi yaptırmaya kalktım ama neden olmadığını bir türlü çözemedim. İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Cvp: Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - berduş - 09/11/2018

oğuz bey galiba "F_002_MusteriTanimlama" formunun "load-yüklenirken " olayına yazdığınız DoCmd.GoToRecord , , acNewRec  nedeniyle yeni kayıt açarak yüklüyor formu o satırı silerseniz sorun düzelir

Private Sub Form_Load()

DoCmd.GoToRecord , , acNewRec  

End Sub

bir de "F_001_MusteriListesi" formunda resimdeki yerde fazladan bir "end sub" var

[Resim: do.php?imgf=154171689410871.jpg]

Cvp: Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - Oğuz Türkyılmaz - 09/11/2018

(09/11/2018, 00:50)haliliyas yazdı: oğuz bey galiba "F_002_MusteriTanimlama" formunun "load-yüklenirken " olayına yazdığınız DoCmd.GoToRecord , , acNewRec  nedeniyle yeni kayıt açarak yüklüyor formu o satırı silerseniz sorun düzelir

Private Sub Form_Load()

End Sub

bir de "F_001_MusteriListesi" formunda resimdeki yerde fazladan bir "end sub" var

[Resim: do.php?imgf=154171689410871.jpg]

Günaydın Halil bey Umarım gününüz iyi geçer.  Beni soracak olursanız Img-grin
Sorunuma dönersek evet müşteri tanımlama formuna tıklandığında yeni kayda gitmesi gerekiyor. Kurgum bu zaten, Orda sorun yok ama müşteri listesi Formu üzerinde arama yaparken sorgu sonucuna göre süzülen kayıtlardan ilgili kayda çift tıkladığınızda, bu kaydın bilgilerini Müşteri tanımlama formu üzerinde göstermesi gerekiyor. 10 gün öncesine kadar gösteriyordu.Img-grin ( Ozan bey lyazmıştı bu şekilde olur diye bende uygulamıştım. [ Ozan beyden fırçayı yiycez yine Img-grinImg-grinImg-grin ].  Canım sıkıldığında programa allah ne verdiyse giriştiğim için Img-grin benden intikam alıyor sanırım. Şimdiyse dediğiniz gibi formu yenikayıt yapılacak şekilde açıyor. 2.end sub ise  yorum şekline döndürdüğüm forumdan edindiğim Sn. Alpeki 99'un kod versiyonundan kalma gözden kaçırmışım ama yanlış çalışmasına bu sebep olmuyor.Zira... Sildim çalışmadı Img-grin Her iki versiyon kodu da çalıştırmadı.

Sanırım oraya bir if tanımlamak gerekiyor bu müşteri tanımlama formunu Müşteri listesi Formundaki Liste üzerinden bir kayıt ta çift tıklayarak çağırıyorsak  form load olayındaki DoCmd.GoToRecord , , acNewRec çalışmassın. Ama bu yazdığım kod çalışsın diye.

Zaten liste formuna buton koydum ordan yeni kayıt yapılacak şekilde ilgili formu yukardaki kodla açtırıyorum bu kod orayı etkilememsi lazım karışıklık burdanmı kaynaklanıyor çözemedim.

Cvp: Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - berduş - 09/11/2018

Oğuz bey siz müşteri listesine "txtMusteriListesi" çift tıkladığınız da "F_002_MusteriTanimlama"  formu açılıyor
ama açılırken form yüklenirken kodu çalışıyor (DoCmd.GoToRecord , , acNewRec) kodu da formu yeni kayıt ekleme fonksiyonunu çalıştırarak açıyor oysa buna gerek yok siz zaten yeni kayıt aç dediğiniz butonda bu kodu kullanmışsınız 
örneği inceleyiniz.

Cvp: Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - Allback - 09/11/2018

(08/11/2018, 23:43)Oğuz Türkyılmaz yazdı: Merhabalar Şu an kafayı yemek üzereyim daha önce çalışan kodlarda anormallik oluşturdum. Onun yedeği bunun yedeği derken aktüel uygulamamı bozdum mu ne yaptım bilemiyorum. Çalışan uygulamamda Müşteri Listesi Formundaki Liste kutusunun arama bölümünde TÜRK yazdığımda listemde veriler filtrelenerek ( burası bozulmamış ) ekrana geliyordu ve içinde türk ibaresi olan ilk kayda focuslanıyordu ve ben ok tuşuyla içinde türk ibaresi geçen kayıtlar arasında aşağı yukarı dolaşıyordum. ( burayı komple uçurmuşum Img-grin ) ben bu kayıt üzerinde çift tıkladığımda  seçilen kayıt ile eşleşen içinde verilerin bulunduğu farklı formu açtırıyordu. ( şu an yeni kayıt yapmaya hazır halde boş form getiriyor ama koda göre eşleşen kaydı bulup ekrana getirmesi gerekiyor. Ben forumdan yardımlar sonucunda öğrendiğim iki yöntemlede tekrar bu işlemi yaptırmaya kalktım ama neden olmadığını bir türlü çözemedim. İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle konuyu daha önceden az çok hatırlıyorum. Bir kaç sorunuza ufak çözümler üretebiliriz.

"Müşteri Listesi" formu açıldığında arama butonuna fokus yaparak açılıyordu. Bunun için;
Formun geçerli olduğunda olayına "Me.TxtSearch.SetFocus" yazarsanız arama kutusuna odaklanarak açılır.

Daha sonra ok tuşları ile kayıtlar arasında gezebilmeniz için klavyeden tab tuşu ile geçiş yapabilirsiniz.
Bunun için de arama kutusunun sekme dizinini "0" yapın, liste kutusunu "1" yapın.
Yeni kayıt butonuna tab tuşu ile geçmek istemiyorsanız "Yeni Kayıt" butonunun sekme durağını "Hayır" yapabilirsiniz. 
Böylece sadece arama kutusu ile liste kutusu arasında geçiş yaparsınız.

Diğer konu @halililyas ın da dediği gibi "F_002_MusteriTanimlama" formunu "Yeni Kayıt" butonuyla açıyorsunuz zaten.
Buton ile açarken de aşağıdaki kodları kullandığınız için, "Yüklendiğinde" olayındaki kodları kaldırabilirsiniz.

Kod:
DoCmd.OpenForm "F_002_MusteriTanimlama"

Cvp: Liste Kutusunda Çifttıklandığı Olayında Kodum Eksik Çalışıyor. - Oğuz Türkyılmaz - 09/11/2018

(09/11/2018, 10:03)haliliyas yazdı: Oğuz bey siz müşteri listesine "txtMusteriListesi" çift tıkladığınız da "F_002_MusteriTanimlama"  formu açılıyor
ama açılırken form yüklenirken kodu çalışıyor (DoCmd.GoToRecord , , acNewRec) kodu da formu yeni kayıt ekleme fonksiyonunu çalıştırarak açıyor oysa buna gerek yok siz zaten yeni kayıt aç dediğiniz butonda bu kodu kullanmışsınız 
örneği inceleyiniz.

1-Eğer müşterinin kayıtlı olmadığından eminsem Müşteri tanımlama ekranındam yeni kayıt yapacak şekilde açtırmak yeterli oluyor. Bu form bu şekilde çalışıyor.
2-Eğer bu konuda emin değilsem yada başka bir zorunluluktan müşteriler arasında arama yapacaksam birini bulmak için müşteri listesini açıyorum. Oldu ya o arada liste formum açıkken müşteri eklemem gerektiğinde bu buton bana yeni kayıt girişine olanak verecek şekilde kayda hazır açılıyor.  Fazladan yeni kayıt tuşuna basmama saplantımdan böyle bir şey istedim.

Aslında Sn:Alpeki99'un video derslerinde ( 1. ve 10.Dersler arasındaki ) gösterdiği metodları formlarıma uygulamaya başlayacağım, kayıt güvenliği açısından ( DÜZENLE_İPTAL KAYDET vs) Formlar ilk açıldığında False olacak. O zaman zaten bu takıntımın bir önemi kalmayacak, şimdi düşününce eski hali zaten yeterli. Gereksiz yere sizi meşgul ettim kusura bakmayın.

Ama hala Form yüklendiği olayını if komutuyla bertaraf edip  Müşteri listesinden tıklandığında Müşteri Tanımlama Formu bu yüklendiği olayını pas geçip kaydı gösterebilirmi diye merak ediyorum ama neyse zorlamayalım durduk yere.Img-grin Img-grin ;)  Tekrar Teşekkür ederim.