AccessTr.neT
Datagrid Satır Seçimi - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Visual Basic .NET (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net.html)
+--- Forum: Visual Basic .NET Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Datagrid Satır Seçimi (/konu-datagrid-satir-secimi.html)

Sayfalar: 1 2

Datagrid Satır Seçimi - drummers - 23/02/2014

Private Sub Timer1_Tick(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Timer1.Tick

If DAramaDataGridView1.Rows.Count = 0 Then
Else
Dim counter As Integer = DAramaDataGridView1.CurrentRow.Index + 1
Dim nextRow As DataGridViewRow
If counter = DAramaDataGridView1.RowCount Then
nextRow = DAramaDataGridView1.Rows(0)
Else
nextRow = DAramaDataGridView1.Rows(counter)

End If
DAramaDataGridView1.CurrentCell = nextRow.Cells(1)
nextRow.Selected = True

DAlfabetikTextBox1.Text = IIf(IsDBNull(DAramaDataGridView1.CurrentRow.Cells(2).Value), "", DAramaDataGridView1.CurrentRow.Cells(2).Value)
DAlfabetikTextBox2.Text = IIf(IsDBNull(DAramaDataGridView1.CurrentRow.Cells(3).Value), "", DAramaDataGridView1.CurrentRow.Cells(3).Value)
DAlfabetikTextBox3.Text = IIf(IsDBNull(DAramaDataGridView1.CurrentRow.Cells(4).Value), "", DAramaDataGridView1.CurrentRow.Cells(4).Value)

End If

End Sub

Bu şekilde datagridin verilerini otomatik seçim yaptırtıyorum. Fakat datagriddeki verilerin son satırınıda yaptıktan sonra durmasını nasıl sağlarım ?

Cvp: Datagrid Satır Seçimi - POWER - 23/02/2014

Örnek ekleyiniz ve konuyu biraz daha açınız...

Cvp: Datagrid Satır Seçimi - drummers - 23/02/2014

timer ile datagridin 1 alt satırına geçip o alanın verilerini textboxlara yukarıdaki kodla aktarıyorum. Ama bunu sürekli yapıyor. Datagrid in 1. kolonundaki veriler bitince durması lazım, sorunum budur.
Teşekkürler.

Cvp: Datagrid Satır Seçimi - alpeki99 - 24/02/2014

Timer her interval süresince işlem yapmadan önce iki şey kontrol edecek. Birincisi gridte satır olup olmadığı ikincisi toplam kaç satır ise o satıra gelip gelmediği. Eğer son satıra gelirse burada da iki işlem yaptırabilirsiniz. Eğer daha fazla bir işlem yapması gerekmiyorsa timer stoplanır. Eğer sürekli bu kontrolü yapıp yeni satır eklendiğinip eklenmediğinin takibi yapılan bir proje ise else den sonrası çalışır:

IF (satırsayısı== 0 && satırsayısı==işlemyapılanSatırınsırası) Then
' Tepki yok
ELSE
' İşlemlerin olduğu satırlar
END IF

Cvp: Datagrid Satır Seçimi - Berkant Öztürk - 24/02/2014

Alpeki'nin koda biraz C# karışmış sanki ;)

Benim merak ettiğimse bu iş için neden timer kullanıldığı? Bir döngü içinde daha uygun olmaz mı?

for a as integer=0 to gorunensatırsayisi-1
........

next

gibi...

Cvp: Datagrid Satır Seçimi - alpeki99 - 24/02/2014

Aslında kod bile yazmak istemedim sadece cümleye döktüm Img-grin Drummers işi çözmüşte ufak noktayı atlamış anlaşılan.

Timer'ı kullanıp sürekli veri eklenip eklenmediğini kontrol ediyor zannediyorum ama timerın her interval zamanında tüm gridi baştan dolaşıyorsa orada bir algoritma hatası olabilir.