AccessTr.neT
access de yapılmıs bir dosya - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: access de yapılmıs bir dosya (/konu-access-de-yapilmis-bir-dosya.html)

Sayfalar: 1 2

access de yapılmıs bir dosya - ümit Mert - 04/09/2013

merhaba arkadaslar.
accesse ilgi duymakla birlikte aranıza yeni katıldım.
vereceginiz bilgilerden ötürü simdiden tesekkurler.

simdi bir vatandas soyle bisey yapmıs. arac takip adı altında.
http://www.gezginler.net/indir/arac-takip.html
burada indirip kurdugumda bir cok xls dosyası bir mdb dosyası birde exe dosyası goruyorum.
exe dosyası haricinde hepsinin aynısını yapabilidim.
baska acces ornekleri ile.
ama bu dosyada gecen exe uygulamasını nasıl yapılıyor bilemedim.
exe tıklayınca baslıbasına programmıs gibi calısıyor formları ve sorguları.
yardımlarınızı bekliyorum tesekkurler.

Cvp: access de yapılmıs bir dosya - mehmetdemiral - 04/09/2013

Orada yanılıyorsunuz. Çalışmayı incelemedim ama büyük ihtimalle delphi çalışması falandır. Bizim Access'teki gibi formlar, raporlar kullanılmaz. Tüm bunlar exe dosyasında yer alır ve sadece datalar (veriler) mdb dosyasında bulunur. İncelerseniz büyük ihtimalle sadece tablolar vardır içinde.

Cvp: access de yapılmıs bir dosya - ümit Mert - 04/09/2013

(04/09/2013, 21:49)mehmetdemiral yazdı: Orada yanılıyorsunuz. Çalışmayı incelemedim ama büyük ihtimalle delphi çalışması falandır. Bizim Access'teki gibi formlar, raporlar kullanılmaz. Tüm bunlar exe dosyasında yer alır ve sadece datalar (veriler) mdb dosyasında bulunur. İncelerseniz büyük ihtimalle sadece tablolar vardır içinde.

xls dosyalarını filtreleme sonuclarına gore sablon olarak kullanmıs.
xls lerin haricinde 1 tane mdb dosyası var.o mdb dosyasıda exe dosyasını actıktan sonra kayıt eklersen onların database olmus. ekle cıkar kayıdı orada tutuyor.
accessle yapmıs bunu arkadas yada bana oyle geliyor ama exe dosyası nedir bi cozemedim.
dosya boyutu kucuk indirip bakabilirmisiniz acaba ?
tesekkurler

Cvp: access de yapılmıs bir dosya - mehmetdemiral - 05/09/2013

Anlattım da siz konuyu bilmediğinizden anlamakta güçlük çekiyorsunuz. Access bir programlama dili değildir. Access bir veri tabanı programıdır. Sağolsun Microsoft Access'i bir tablodan ayırmamıza yarayan eklentiler koymuş içine de formlar, sorgular, raporlar vs kullanılarak programa benzeyen şeyler yapabiliyoruz. Aslında programlama deyince akla gelen visual basic, delphi, .net vs. gibi bir çok program vardır. Bu örneğiniz de bunlardan biriyle yapılırken, programın kalbi olan bir exe biçimine dönüştürülebiliyor. Bir programlama dili olmadığı için Access böyle bir derleyici barındırmıyor. Biz formları, raporları vs. çıplak olarak tasarım modunda kullanıyoruz aslında. Onları birbiriyle ilişkilendiren Access'tir. Access olmadan bu yüzden çalışmıyor yaptıklarımız. O dillerde de böyle tasarım modları mevcut ama en son iş bitince programcı derleme işlemi yaparak exe dosyası haline getiriyor bu çalışmayı. Bu arada access'ten tanıdığınız mdb uzantılı o dosya da bu çalışmanın veri tarafını oluşturuluyor. Ve sizin sandığınız gibi Access kullanarak değil, o görsel programlama yapısının içindeki data editoru aracılığı ile oluşturuluyor. Ama sonuç olarak Access ile de oluşturulabilirdi. Baştan da söylediğim gibi içinde sadece tablolar var. Çünkü o bir veri dosyası. mdb olmayabilirdi, programcı isterse bunun uzantısını .db, dbf, .dat gibi oluşturabilirdi. Hatta isteseydi hiç uzantısı olmayan bir metin dosyası (txt) bile olabilirdi. Bu işin Access'le ilgisi yok yani. Önce bunu anlayalım.

Cvp: access de yapılmıs bir dosya - ümit Mert - 05/09/2013

(05/09/2013, 17:18)mehmetdemiral yazdı: Anlattım da siz konuyu bilmediğinizden anlamakta güçlük çekiyorsunuz. Access bir programlama dili değildir. Access bir veri tabanı programıdır. Sağolsun Microsoft Access'i bir tablodan ayırmamıza yarayan eklentiler koymuş içine de formlar, sorgular, raporlar vs kullanılarak programa benzeyen şeyler yapabiliyoruz. Aslında programlama deyince akla gelen visual basic, delphi, .net vs. gibi bir çok program vardır. Bu örneğiniz de bunlardan biriyle yapılırken, programın kalbi olan bir exe biçimine dönüştürülebiliyor. Bir programlama dili olmadığı için Access böyle bir derleyici barındırmıyor. Biz formları, raporları vs. çıplak olarak tasarım modunda kullanıyoruz aslında. Onları birbiriyle ilişkilendiren Access'tir. Access olmadan bu yüzden çalışmıyor yaptıklarımız. O dillerde de böyle tasarım modları mevcut ama en son iş bitince programcı derleme işlemi yaparak exe dosyası haline getiriyor bu çalışmayı. Bu arada access'ten tanıdığınız mdb uzantılı o dosya da bu çalışmanın veri tarafını oluşturuluyor. Ve sizin sandığınız gibi Access kullanarak değil, o görsel programlama yapısının içindeki data editoru aracılığı ile oluşturuluyor. Ama sonuç olarak Access ile de oluşturulabilirdi. Baştan da söylediğim gibi içinde sadece tablolar var. Çünkü o bir veri dosyası. mdb olmayabilirdi, programcı isterse bunun uzantısını .db, dbf, .dat gibi oluşturabilirdi. Hatta isteseydi hiç uzantısı olmayan bir metin dosyası (txt) bile olabilirdi. Bu işin Access'le ilgisi yok yani. Önce bunu anlayalım.

öncelikle zaman ayırıp zahmet ettiginiz yazdıgız icin tesekkurler.
yazdıgım gunden bugune arastırmalarımda Access in soylediginiz gibi exe ye donusmeyecegini ogrendim.
10 sende onceden delphi c+ baaslangıc asamasından bırakmıs biri olarak emin olun soyledikleriniz anlıyorum.
cok fazla arastırma yapmadan direk sonucu ogreneym diye sormustum siz Access ustalarına.
dal dan dala zıplayınca her program hakkında fikriniz oluyor mantıgınız olusuyor ama elde bisey olmuyor.3d studio max de bi hevesle ates filan yaktım bir iki model yaptım bıraktım.ama Access hosuma gidiyor.
hic biilgim yok denebilir ama asp yada php de bir kac form vb seyler hazırlayım Access de olusturdugum db baglanabilmesi bile heyecanladırıyor.
simdi exe den vazgectim.ama bari acarken Access acmasın odamı olmuyor.
bazılarının yapmıs oldugu mdb yada accdb ve accde uzantılarında Access acılmadan gorsel olarak acılıyor.hatta baya bi guzel program gibi acılıyor o nasıl oluyor...

birde mdb yi accdb yada accde ye neden ceviriyorsunuz.cevirince ne faydası var yada nicin.

bilgiler icin tesekkurler...

Cvp: access de yapılmıs bir dosya - mehmetdemiral - 05/09/2013

Sorularınızı cevaplayayım. Öncelikle accessin görünmemesi için bir sitede bir çok yol var. Ama bir yöneticimizin hazırladığı çalışma ile exe dosyası modifiye ediliyor ve Access görünmeden çalışılıyor.
https://accesstr.net/konu-exe-ile-access-yonetimi-artik-programinizi-exe-dosyasi-ile-yonetebileceksiniz.html?google_seo_redirect=debug

Ayrıca arama kutusuna "access gizleme" yazarsanız da bir sürü çözüm gelecektir.

İkinci sorunuzun cevabı ise aslında microsoftla ilgili. Ofice 2007'ye gelene kadar office programlarının uzantıları doc. xls. mdb. ppt gibiydi. Fakat 2007 yılında çıkan office versiyonuyla uzantılar değişti. docx. xlsx. pptx ve accdb oldu. Yapısal değişimler nedeniyle olabilir çünkü 2007'deki office yapısal olarak diğer ofislerden çok farklı araç çubukları içerdi. (Şerit menü gibi)