AccessTr.neT
acess' i sql 'e aktarma - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: acess' i sql 'e aktarma (/konu-acess-i-sql-e-aktarma.html)

Sayfalar: 1 2

acess' i sql 'e aktarma - asuman - 05/05/2010

arkadaslar acessdeki bir tabloyu Sql e aktarmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkürlerIcon_rolleyes

Cvp: acess' i sql 'e aktarma - Kur@l - 05/05/2010

Daha Önce Mysql`aktarım yapmıştım. Accesto Mysql programı ile....
Şu Şekilde yapabilrisiniz aktarmak istediğiniz tablonun bulunduğu Access veritabanına ODBC bağlantılarını kullanarak oluşturduğunuz Sql database tablosunu dış veri yöntemi ile bağlayın
sonra bilgilerinizi o tabloya ekleyin güncelleme sorgusu ile...

Cvp: acess' i sql 'e aktarma - asuman - 05/05/2010

daha kısa yolu yokmu kod yazmadan

Cvp: acess' i sql 'e aktarma - stavuert - 06/05/2010

Sn Asuman hanım,

Şimdi kod yazmadan olmazmı demişsiniz?

Birincisi kod yazması bence daha kolay.
Ama siz kod yazmadan Access veritabanınızı Sql veritabanınıza aktarmak istiyorsanız size kısaca anlatayım.Sizde kod yazmanın mı yoksa anlattığım şeklinmi daha kolay olduğuna bir bakın isterseniz Img-grin

Şimdi accessi açın "Dış Veri" menüsüne gidin oradan "more" seçeneğine tıklayın.Açılan menüden ODBC Database seçin.Seçtikten sonra gelen sayfada ilk seçeneği (Kaynak verileri geçerli veritabanında yeni bir tabloya al) seçin ve ilerleyin.
Açılan sayfada "DSN Adı" yazan yerde "new" seçeneğini seçin.Daha sonra açılan menüden en altta "SQL Server" seçin ve "ileri" deyin.Daha önceden oluşturduğunuz "ODBC File Data Source" dosyanızı seçin ve "ileri" deyin.Sonraki ekranda "son" deyin.Sonra başka bir ekran gelecek karşına.O ekranda "Seç" Seçeneğine tıklayıp Access veritabanını seç(örnek.mdb).Sonra aynı ekranda yukarıdaki "tamam" a tıkla.Karşına daha sonra bir uyarı ekranı gelecek ("Save File DSN") bu ekranada "Yes" diyeceksin.Gerisi çok uzun sen bunları yap.Aşağıdaki resme kadar gel gerisini beraber hallederiz.

Cvp: acess' i sql 'e aktarma - Seruz - 06/05/2010

(05/05/2010, 18:38)asuman yazdı: arkadaslar acessdeki bir tabloyu Sql e aktarmak istiyorum ...

Sn.stavuert, Access'teki tablo SQL'e alınmak isteniyor, siz SQL'den Access'e alma yöntemini anlatmışsınız.

Alıntı:Şu Şekilde yapabilrisiniz aktarmak istediğiniz tablonun bulunduğu Access veritabanına ODBC bağlantılarını kullanarak oluşturduğunuz Sql database tablosunu dış veri yöntemi ile bağlayın. sonra bilgilerinizi o tabloya ekleyin güncelleme sorgusu ile...

Sn. Kural'ın anlattığı yol, doğru bir yöntem.
Sadece sorgu şekli yanlış yazılmış, güncelleme değil ekleme sorgusu olacak.

Sn. Asuman; bu yöntemde kod yazmak gerekmiyor.
Yeni sorgu deyip, sihirbaz ile bir Append (ekleme) sorgusu oluşturuyorsunuz, Hangi tabloya kayıt yapılacağını belirtiyorsunuz, sonra aktarılacak tablo ve karşılıklı olarak ilgili alanları seçiyorsunuz ve bir kere sorguyu çalıştırıyorsunuz. Her şey görsel olarak yapılıyor, normalde koda gerek yok.

Bu aktarım işini bir kere yapacaksanız bu yöntem uygundur,

Cvp: acess' i sql 'e aktarma - stavuert - 06/05/2010

Hocam sen yanlış anladın sanırım.Access de böyle bir seçenek mevcut.Ben bunu anlatmaya çalıştım.

Ekteki resimde görebilirsin.