AccessTr.neT
accessden txtye kayıt - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: accessden txtye kayıt (/konu-accessden-txtye-kayit.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

accessden txtye kayıt - linux2ex - 14/02/2010

merhaba, Access den txtye veri aktarımı konusunda yazılanlara baktım fakat acemi olduğum için çok karışık geldi. yapmak istediğimi bir dosya ve resim ekleyerek göstermek istedim. forumda yapmış olduğum aramalarda genelde txt den Access e şeklinde uygulamalar var. eklediğim dosyada barkod okutmak istediğim bir alan ve daha sonra adet yazacağım bir alan var. bu kısımda girmiş olduğum bilgileri alt forumda göstermesini son olarakda kayıt yapmayı istiyorum. form ve tablo tasarımı yapmaya çalıştım. şimdiden teşekkürler.

Cvp: accessden txtye kayıt - mustafa_atr - 15/02/2010

Dosya menüsü altında "VER" seçeneğine tıklayın oradan tür olarak TXT seçin.

Cvp: accessden txtye kayıt - linux2ex - 15/02/2010

bilgi için teşekkürler ama benim yapmak istediğim Access in menulerini kullanmak değil. burada yapmak istediğim mantık şu ; ürünlerimizin barkodlarından okutup adetlerini yazmak sonrasında okutmuş olduğumuz bu barkodları ve adetleri (bilgileleri geçici tabloda tutabiliriz) herbiri farklı bir txt dosyaya kaydetmek. a firmasından gelen ürünlerin dosyası a.txt vs. gibi bu txt leri daha sonra farklı bir programdan okuttuğumda veritabanındaki ürün barkodları ile karşılaştırıp fatura-irsaliye ve diğer kısımlarda kullanmak istiyorum. sizin tarif etmiş olduğunuz şekilde farklı birşey çıktı olarak geliyor. benim çıktı olarak kullanmak istediğim format şu şekilde

12345670 ;4 ilk kısım barkod ; sonraki kısım adet txt deki dizaynım bu olmalı. umarım anlatabilmişimdir.

Cvp: accessden txtye kayıt - linux2ex - 16/02/2010

arkadaşlar konu çok basit olduğu içinmi acaba kimse ilgilenmedi yoksa yoğunlukmu var yardımlarınızı bekliyorum. ayrıca txt formatında birşey daha açıklamak istiyorum.

12345670---bu kısım boşluk---;444
1234567890123456789012345;355

ilk kısım barkod ; sonraki kısım adet

txt deki dizaynım bu olmalı. umarım anlatabilmişimdir. yani barkod 8 karakterde olsa 25 karakterlide olsa hep aynı boşluk olmalı ki farklı programda okuttuğumda stok kodları ile karşılaştırma yapıp sorunsuz olarak aktarım olabilsin.

Cvp: accessden txtye kayıt - Hayri16 - 16/02/2010

Sayın linux2ex;
Aşağıdaki kod sizin yazdığınız barkodu 25 karaktere tamamlar. Aynı mantıkla adet kısmını da çözebilirsiniz. Ama bunları txt ye aktarma işi benim bilgim dışında.
Formunuzda bir metin kutusu açıp adını sonhal yapın , kodları da bir komut tuşuna atayın.
Kod:
Dim brkuzunluk As Integer
Dim gereken As Integer
Dim asilbarkod As String
Dim i As Integer
Dim ilave As String
Dim eklesorgu As String

ilave = ""
brkuzunluk = Len(barkod)
gereken = 25 - brkuzunluk

For i = 1 To gereken
ilave = ilave & " "
Next
asilbarkod = barkod & ilave
sonhal = asilbarkod & ";" & adet

eklesorgu = "INSERT INTO T_ORNEK (veri) VALUES(forms!FORM1!.sonhal)"
DoCmd.RunSQL eklesorgu

Bundan sonrası ustaların işi. Saygılarımla kolay gelsin

Cvp: accessden txtye kayıt - linux2ex - 16/02/2010

(16/02/2010, 17:39)Hayri16 yazdı: Sayın linux2ex;
Aşağıdaki kod sizin yazdığınız barkodu 25 karaktere tamamlar. Aynı mantıkla adet kısmını da çözebilirsiniz. Ama bunları txt ye aktarma işi benim bilgim dışında.
Formunuzda bir metin kutusu açıp adını sonhal yapın , kodları da bir komut tuşuna atayın.
Kod:
Dim brkuzunluk As Integer
Dim gereken As Integer
Dim asilbarkod As String
Dim i As Integer
Dim ilave As String
Dim eklesorgu As String

ilave = ""
brkuzunluk = Len(barkod)
gereken = 25 - brkuzunluk

For i = 1 To gereken
ilave = ilave & " "
Next
asilbarkod = barkod & ilave
sonhal = asilbarkod & ";" & adet

eklesorgu = "INSERT INTO T_ORNEK (veri) VALUES(forms!FORM1!.sonhal)"
DoCmd.RunSQL eklesorgu

Bundan sonrası ustaların işi. Saygılarımla kolay gelsin

üstad bilgi için saol. sanırım bir yerde yanlış yapıyorum. form u açtım bir metin kutusu ekledim, aynı sizin dediğiniz gibi ismini sonhal yaptım. kodları önce bir butona basıldığında olayına ekledim olmayınca metin kutusunun güncelleme sonrasına ekledim. iki durumda da run-time error '94' invalid use of null hata mesajı geliyor. debuga basıncada

brkuzunluk = Len(barkod) burayı gösteriyor.