AccessTr.neT
" #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: " #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. (/konu-hata-mesajini-nasil-maskeleriz.html)

Sayfalar: 1 2

" #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - BigBossTurk - 29/01/2010

Form ve sorgularda matematiksel işlem sonucu " #Hata " mesajı alıyorum.
Bu mesajın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Ancak sorum bunu sorgu, form ve rapor üzerinde bir şekilde maskeleyebilirmiyiz.?

Cvp: " #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - akd - 29/01/2010

Hata veren işlemi buraya eklemezseniz
nasıl bilecegiz, yaptığın işlemedeki hatayı
işlemi yaptığın kodu yazın lütfen...

Cvp: " #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - BigBossTurk - 29/01/2010

Sn.akd
Burada anlatmak zor olacağı için hata veren veritabanını gönderiyorum.

Cvp: " #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - halimalcin - 29/01/2010

Sn BigBossTurk
01DNMGNSARF vs... yani #Hata yazan hücre sayı ve ilk okuma sn okuma tarihine göre işlem yapıyor veri yazıyor buraya ama biçimi sayı olarak tanımlamışsınız ve sonu.ta sayı olmadığında yani ilk okuma ve son okuma tarihleri boş olduğunda hesaplama yapamıyor
bu yüzden buraya hesaplama yaptığınız formulunuze eğer ilk okumave son okuma tarihi bölümleri boş ise "0" yaz değilse ..... (formulunuz) şeklinde yazarsanız #Hata yazısı çıkmaz

Cvp: " #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - mehmetdemiral - 29/01/2010

Sorgudaki hata veren elemanın kaynağını şu şekilde değiştirin

Kod:
01DNMGNSARF: Nz((IIf([01KW] Is Null;0;[01DNMGNSYS]));0)

Cvp: " #Hata " Mesajını Nasıl Maskeleriz. - BigBossTurk - 30/01/2010

Sn. mehmetdemiral
Yukarıda verdiğiniz kodu kaynağına girdiğim zaman evet hata mesajı kayboldu, ancak;
ilgili bölemde yapması gereken matematiksel işlem gerçekleşmiyor.
O sütünda ben dömen içinde kullanılan elektirk miktarının yine aynı dönemin gün sayısana böldürmek ve dönem içindeki günlük ortalama sarf miktarını buldurmaya çalışmıştım.
Kodu yanlış bir yeremi yazıyorum acaba.
(29/01/2010, 03:49)halimalcin yazdı: ..... ilk okuma ve son okuma tarihleri boş olduğunda hesaplama yapamıyor
bu yüzden buraya hesaplama yaptığınız formulunuze eğer ilk okumave son okuma tarihi bölümleri boş ise "0" yaz değilse ..... (formulunuz) şeklinde yazarsanız #Hata yazısı çıkmaz

Sn. halimalcin
Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak zaten bahsettiğiniz tanımlamayı yaptığımı sanıyorum.
PHP Kod:
01DNMGNSARFNz([01KW];0)/Nz([01DNMGNSYS];0
yapıldığında alanda herhangi bir değer yok ise O olsun mantığı yokmu.

Ancak çok teşekkür ederim sizin yazınız sayesinde çözüme ulaştım. Asıl sorunun sıfırın sıfıra bölünmesi olduğunu anladım ve dönem gün sayısı yani 01DNMGNSYS'nı eğer değer yoksa 1 yazması için değiştirdim. ve aşağıdaki gibi bir kod oluştu.

PHP Kod:
01DNMGNSYSNz([01SNOKMTRH];1)-Nz([01ILKOKMTRH];0
birinci ve ikinci tarih yoksa çıkartmanın sonucunu 1 yazıyor ve hangi sayıyı 1'e bölerseniz 1'i vereceği için hata mesajı artık almıyorum.
Bu arada sarfiyat gün sayısı formda da 1 olarak görünüyordu onuda koşullu bicimlendirme ile hallettim.
Tüm yardımlar için çok teşekkürler. Sorun çözülmüştür.
Ancak ustalardan bu konuda görüş almak isterim. Başka bir yolu varmı? diye.