AccessTr.neT
aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma (/konu-ayni-sutundaki-toplamin-bir-onceki-toplama-oranini-bulma.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - benremix - 04/01/2010

Sayın arkadaşlar;
Merhabalar, sorguda veya raporda aynı sütundaki kayıt veya toplamın bir önceki kayıt veya toplama oranını nasıl bulabilirim. Kafam durdu hiç bir fikir üretemedim. Basit bir örnek ekledim. Saygılar...

Cvp: aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - Puletin - 04/01/2010

önce sıralama sorgusu yapıldı sonra o sıralamadan yaralanılarak ortalama raporu oluşturuldu.Yalnız hangisinin hangisine bölüneceği konusunda yanılmış olabilirim.siz isterseniz değiştirirsiniz. Umarım doğru anlamışımdır.

Cvp: aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - benremix - 04/01/2010

Sn Puletin Hocam ilginize teşekkür ederim. Benim düşündüğüm satışlardan oluşan kümülatif toplamı oluşturuyorum. Ondan sonra bir alt satırdaki kümülatif toplamı bir öncekine böldürerek değişim oranını bulmak istiyorum. Excel de kolay. Excel örneğini ekliyorum.

Access'in yumuşak karnı burası diye düşünüyorum. çünkü sütunlarla değil alt alta satırlarla işlem yapmam gerekiyor. Ancak kümlatif toplamı başka bir sütuna atayarak (tabi aynı satırda olmamalı) işlem yapabilirmişiz gibi geliyor.

Saygılar...

Cvp: aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - accessman - 04/01/2010

sayın benremix
foruma eklenen bir devirli bakiye örneğini sizin istediğiniz şekilde değiştirdim
ama biraz uzun bir yoldan oldu
işleyiş şöyle
asıl tablo --> oran1
devbkbul ile devirli bakiyesi alınıyor
oranla1 ve oranla2 sorguları ile iki adet tablo oluşturuluyor
bu tablolardan birincisi (bakiye1) kaydın kendi devirli bakiyesi
tablolardan ikincisi (bakiye2) bir önceki kaydın bakiyesi
iki adet sorgu ile (oranbak1 ve oranbak2) bunlar oran1 deki alanlara güncelleniyor
oranbak sorgusu ile iki bakiye arasındaki oran ilgili alana güncelleniyor
oran sorgusu açılma kodunda sorgular kod olarak yazıldığı için
debakbul
sorgusu haricindeki sorguları silebilirsiniz kafa karışmasın
ben incelemek istesenizdiye bıraktım
oran formu çalışınca formda eski bakiye yeni bakiye ve oranı güncel olarak görülüyor

biribirine bölünmede yanlış yapmış olabilirim ama zannedersem size fikir verecektir

Cvp: aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - Puletin - 04/01/2010

soruyu anlamak çözmenin yarısı imiş bakalım budefa anlamışım mı?

Cvp: aynı sütundaki toplamın bir önceki toplama oranını bulma - benremix - 04/01/2010

Sn accessman ilginize ve cevabınız için teşekkürler. Sonuç olarak işlem tamam. Ben örnekteki anlatılanları kendi örneğime uygulamaya çalışacağım. Yine de bir çok raporda bu işi yapacağım için daha kısa bir yol olmalı diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim. Saygılar...

Sn Puletin Hocam süper olmuş. Teşekkürler. Saygılar...