AccessTr.neT
açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: açılan kutu da seçim yaparak rapor alma (/konu-acilan-kutu-da-secim-yaparak-rapor-alma.html)

Sayfalar: 1 2

açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - £l!F - 15/11/2008

form üzerine açılan kutu eklediğimizde içerisnden (firma ismi,şehir) biri seçildiginde rapor nasıl görüntülenir????yani örngin:açıln kutudan firma ismi seçldiginde firma ismine göre arıcak tmm dedigmizde rapor görüntülenicek.açılan kutudan şehir seçldginde şehire göre arama yapıcak rapor görüntülücek

Cvp: açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - alpeki99 - 15/11/2008

Örnek dosyayı incelerseniz sorunuza cevap bulabilirsiniz. Makroyu incelemeyi unutmayın bu arada.

NOT : Başlık gerçekten tam olması gerektiği gibi olmuş. Teşekkür ederiz.

Cvp: açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - £l!F - 15/11/2008

önemli degil...
bn bunu anlamadım anlatmak istedgim şu şekilde gönderdgim prgramdaki form 1 bakarsanız o şekilde ama tek butonda olcak.açılan kutudan ana faaliyeti seçtigimde anafaliyeti sorcak ana faaliyeti yazdıgıda verileri dökücek.vb:1991

Cvp: açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - alpeki99 - 15/11/2008

Bu tasarımda bir hata var. Açılan kutuda zaten ana faaliyeti seçiyorum, sorduğu soruda yine ana faaliyeti yazıyorum neden 2 defa bu işi yapıyorum? Birde rapor olarak yazdırılmak istenen şey sadece o firmanın faaliyeti mi? Veriyi hangi tablodan alacak? Hangi alanları gösterecek? Bunları yanıtlarsanız biraz daha açıklık kazandırabiliriz.

Cvp: açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - £l!F - 15/11/2008

şimdi tasarım hatalı biliorum.. açılan kutuda firma ismi seçldginde direk firma ismini girin die ıınputbox gelmesi gerekio bn orda butonu öylesine koydum.veriler firma takip formu ndan alınıcak ilk tablodan .... bn açılan kutudan firma ismini ana faaliyeti de seçtğimde dger tüm bilgelrede gelsin.. ama açılan kutudan seçilen seçime göre sorgulansın.butondaki gibi...

Cvp: açılan kutu da seçim yaparak rapor alma - alpeki99 - 16/11/2008

İstediğiniz oldu ekte inceleyebilirsiniz. Nasıl yaptığımı özetleyeceğim ancak programda veritabanı şifresi olmasına gerek yok şu anda onu kaldırsanız iyi edersiniz. Bu tip şeyleri en sona bırakmak lazım yoksa programa bakarken ikide bir şifre yazmak çok bunaltıcı oluyor.

*** FİRMA İSMİ isimli raporunuzdan yola çıktım
*** FİRMA İSMİ isimli raporunuzun özelliklerinden Veri sekmesi altındaki Kayıt Kaynağı olarak "firma takip formu" nu seçtim (Bilgileri oradan istiyordunuz)
*** Form1 de yer alan açılan kutunun özelliklerinden Veri sekmesinin altında yer alan Kayıt Kaynağını sorgu yoluyla firmaların adını listelettim. (Dediğiniz gibi input box açılacak firma adı yazılacak çok mantıklı değil. Sonuçta harf harf firma adı hatırlanamayabilir ayrıca uzun firma isimlerinde çileye dönüşür)
*** Daha sonra bir makro ayarladım. Makro11 isimli makroda Eylem olarak "RaporAç" seçtim. Aşağıda yer alan Eylem Değişkenleri bölümünde rapor listesinden "FİRMA İSMİ" ni seçtim. Koşul metni olarak belirttiğim şeyleri yazdım. Eşittirin solunda yer alan kısım "firma takip formu"nda yer alan "Firma İsmi/Ünvanı" ifade ederken sağında yer alan kısım ise "Form1" de yer alan açılan kutu "akFirma" yı ifade etmektedir.
*** "Form1" de bir buton ekledim. Bu butonun Tıklatıldığında olay koduna "Makro11" seçtim.

Sonuçta istediğiniz firma ismine göre rapor alabiliyorsunuz. Ancak çok ciddi tasarım hatalarınız var ileride başınıza bela olacaktır. Projenizdeki her yerde nereye isim verirseniz verin ( Tablo adı, alan adı, değişken vs. )Türkçe karakter kullanmadan ve arada boşluk bırakmadan isim verin. Ör : Firma İsmi/Ünvanı yerine Firma_Ismi daha iyi olacaktır. Biliyorum Access'i yeni öğreniyorsunuz ancak temel kurallara uymazsanız programınızda çok sıkıntı çekersiniz.