AccessTr.neT
Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... (/konu-raporlarda-istenilen-kayiti-getirmek.html)

Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - elmariachi - 26/05/2009

Selamlar arkadaşlar,

Çalıştığım projede 11 adet soru var. Yaptığım sorgu ile 1-6 arasındaki soruları raporumda gösterdim. Ancak şimdide farklı bir şekilde sadece 7. soruyu göstermem lazım.

Zaten rapor için bir sorgu kullandığımdan dolayı ikinci bir sorguyu kullanamam ve dolayısıyla kod yazmam gerek diye düşünüyorum.

Ekteki projemden örnek vermek gerekirse, RAPOR_MAKINE deki "Röleve" isimli alan aslında benim 7. sorum. Bir metin kutusu ekleyerek adını "Röleve" koydum ve gerekli formülü yazdım. Yapmak istediğim şu; yazdığım bu formül sadece, Cevap Tablosundaki SORU_ID= 7 ve [CEVAP_KODU_MAKINE]=1 olduğunda geçerli olsun, eğer [CEVAP_KODU_MAKINE] 1 e eşit olmaza da formülün olduğu Metin Kutusu (Metin94) 0 olsun. Umarım açıklayabilmişimdir.

Selamlar...

Cvp: Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - okileturc - 26/05/2009

Ben baktım çözemedim İstediğiniz raporda bir alan
ise oraya bir textbox koyup içine açıklama yazarmısınız ? ya da bir ekran resmi ...
Kolay gelsin

Cvp: Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - elmariachi - 26/05/2009

(26/05/2009, 21:42)okileturc yazdı: Ben baktım çözemedim İstediğiniz raporda bir alan
ise oraya bir textbox koyup içine açıklama yazarmısınız ? ya da bir ekran resmi ...
Kolay gelsin

Sn.okileturc

Rapora bir etiket ekledim ve içine istediğimi yazdım.

Teşekkürler...

Cvp: Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - okileturc - 26/05/2009

Çok teşekkür ederim Img-cray
Sorgunuzda Soru id alanını 1-6 arasında kısıtlamışsınız
bana 7 nolu id için yöntem soruyorsunuz test bile edemiyorum.
Kısıtı kaldırsaydınız diyeceksiniz, kaldırdım
bu seferde raporunuz hata veriyor ve açılmıyor

Ben yine de düşündüğüm kodu yazayım ama maalesef
test edemedim

Kod:
=IIf([CEVAP.SORU_ID]=7 And [CEVAP_KODU_MAKINE]=1;[Metin82]*10/100;0)
Bu şartlarda umarım çözülür
Kolay gelsin

Cvp: Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - elmariachi - 27/05/2009

(26/05/2009, 23:09)okileturc yazdı: Çok teşekkür ederim Img-cray
Sorgunuzda Soru id alanını 1-6 arasında kısıtlamışsınız
bana 7 nolu id için yöntem soruyorsunuz test bile edemiyorum.
Kısıtı kaldırsaydınız diyeceksiniz, kaldırdım
bu seferde raporunuz hata veriyor ve açılmıyor

Ben yine de düşündüğüm kodu yazayım ama maalesef
test edemedim

Kod:
=IIf([CEVAP.SORU_ID]=7 And [CEVAP_KODU_MAKINE]=1;[Metin82]*10/100;0)
Bu şartlarda umarım çözülür
Kolay gelsin

Sn. okileturc ilginiz için çok teşekkür ederim. Sorumun karışık olduğunun farkındayım biraz daha açıklama yaptım örnekte.

Rapordaki mavi renkli alan benim ilk 6 sorum. Bunun için bildiğiniz gibi sorguda 1-6 arası kısıtlama yaptım. Bu altı sorudan sonra raporda da göreceğiniz gibi bir toplam kısmı var. Bu toplam kısmının altınada 7. soru (Röleve) gelecek. Mevcut Access bilgilerimle, Hem 1-6 arası kıstlama yapıp hemde 7 nci veriyi istemek mantıksız geldiği için bende bir Metin Kutusu ekledim (Metin94) ve gerekli formülü yazdım. Ama bir koşul var [CEVAP_KODU_MAKINE]=1 olursa bu formül çalışacak yoksa, Metin94=0 olacak. Bu benim düşünüpte yapamadığım yöntem.

Ama başka bir yöntem varsa o da olur tabi ki. Ama raporda görüldüğü tasarımda olacak. İlk 6 sorudan sonra toplam kısmı olacak. Bununda altında 7. soru olacak.

NOT: (Sizin kısıtlamayı kaldırınca karşılaştığınız hata, başka bir alanda yaptığım bölme işleminden kaynaklanıyor. Veriyi 6 ya böldürmüştüm. Siz kısıtlamayı kaldırınca rakamın küçük olmasından hata verdi. Ben o bölme işlemini şimdilik kaldırdım sonra ilave ederim. Şu anda bir hata ile karşılaşmazsınız. )

Saygılar...

Cvp: Raporlarda İstenilen Kayıtı Getirmek.... - elmariachi - 28/05/2009

Arkadaşlar sorunu sonunda çözdüm.

Sadece 7 nci soruyu getirecek bir sorgu yaptım. Bu sorguyu kullanarak yeni bir rapor oluşturdum. Yaptığım bu yeni raporuda, RAPOR_MAKINE isimli ana raporda alt rapor olarak kullandım. İki rapor arasında alt ve üst alan bağlantılarını yapıp, gerekli koşulu kod olarak yazınca sorun çözülmüş oldu.

Selamlar...