AccessTr.neT
Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Örnekleri ve Uygulamaları (https://accesstr.net/forum-access-ornekleri-ve-uygulamalari.html)
+--- Konu Başlığı: Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim (/konu-access-programlarimiza-ust-acilir-menu-ve-sag-klik-menu-ekleyelim.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - cuneyt - 08/11/2008

Merhaba,
Access ile yapmış olduğunuz programınıza üst açılır menüler, Araç çubuğu komut menüleri ve sağ click ile menülerle ulaşılmak istenen sonuçlara kolayca menüler açarak, çok daha güzel görünümlü programlar hazırlayabilirsiniz..

Üst açılır menüleri yapmak için makrolardan faydalanıyoruz. Öncelikle Makrolardan yeni seçerek tasarımda açılan makroya sonrasında üstte "xyz" yazan (çok küçük yazılmış) Access butonunu tıklıyoruz bu bize şu koşulu sağlıyor; makroda sadece "eylem" ve "açıklama" görüntüsüne birde "makro adı" ekler, Makro Adına menüde görünmesini istediğim ismi yazıyorum atıyorum "ilk Öğretim Okulları" eylem bölümüne "form aç" seçiyorum, aşağıyada açılacak formu seçiyorum, yani diyorum ki üstten açılır menüde İlk öğretim okulları tıkladığımda git şu formu aç. Daha sonra hangi formlar açılmasını istiyorsam onları da aynı şekilde isimlerini yazıyorum ve form aç diyorum ve formu seçiyorum.. ve bu makronun adını "okulTanimlari" diye koyuyorum. Diyelimki buna benzer bu defa kisilere ait "uzun boylular" "kısa boylular" v.s yazarak karşılarına form aç deyip ilgili formları yazdıktan sonra makronun adına "kisiTanimlari" koyuyoruz. Diyelim ki buna benzer üstten bir kaç tane daha açılır menü yaptık ve bunu birleştirecez ki tam bir açılır menüyle üstten görünsün.. bunu da yine yeni bir makro oluşturup Eylem bölümüne MenüEkle yazıyoruz ve aşağıda menü adına "Okul Tanımları" Diyoruz (bu üstte açılacak okullarla ilgili menünün, görünen ismi olacak) menü makro adına da hazırlamış olduğumuz OkulTanımlari makrosunu seçiyoruz. (ilişik örnek programda görülebilir) ve diğerleri benzer şekilde..

Araç çubuğu komut menüleri ise yapması çok kolay ama burdan anlatması çok zor... öncelikle üstte dosya düzen görünüm ekle....v.s görünen boş bir yerde mausu sağ tıklayın Özelleştir seçeneğini seçin, sağda yeni seçin, araç çubuğu adına menuEkle yazın bu hazırlayacağınız üst araç çubuğu menü adı oluyor. (hazırladığım örnekte, ismi orda görünmez tabi.) küçük bir kutucuk menü açılacak hiç dokunmayın. yine aynı yerde özelleştirde komutlara geçin. Komutları yeniden düzenleye geçin, aşağıdaki araç çubuğunu seçin, yeni eklediğiniz "MenuEkle" açılır kutudan en altta görünecektir, menuekle yi seçin. hemen altında ekle tıklayın, komut ekle menüsü gelecektir, burdan atıyorum "yazdır" seçecez; dosya sol tarafta seçili iken karşısında ki komutlardan yazdır ı seçiyoruz. diyelimki iller formu açması için komut koyacaz o zaman kategoriler kısmından tüm formları seçip karşısında komutlar da görünen formlarınızdan uygun olanını seçersiniz. bu şekilde komutlar seçildikten sonra, diyelimki ikon görüntüsünü değiştirmek istiyorsunuz. komutları yeniden düzenle menüsünden seçeneğinizi değiştirin butonunu tıklıyorsunuz, orada düğme görüntüsünü değiştir veya düzenle veya sıfırla kopyala bulunur. aynı yerde özellikleri tıklayarak komuta istediğimiz açıklama veya ismi yazıyoruz.. bu şekilde istediğimiz araç çubuğu menü komutlarını yerleştirdikten sonra özelleşir, araç çubukları, menuekle seçilip özelliklerine giriyoruz. burda tür adı araç çubuğu seçtik ve aşağıda görünün tüm Tikleri kaldırıyoruz. Takma açılır kutusundan değiştirilemez seçiyoruz..

sağ click ile açılan menü araç çubuğu menüsü ile aynı hazırlanır, tek fark en son özelleştir, araç çubukları, sağclickYapilacakMenu seçilip tür adına AÇILAN seçilecektir. (dikkat edilecek husus, açılan seçildikten sonra tekrar görmek istediğimiz de özelleştir, araç çubukları arasından kaybolur görünmez, tekrar görebilmek için herhangi bir araç çubuğu seçilir, özellikler tıklanır, seçili araç çubuğu açılır kutusundan ilgili sağ click ile açılan menü seçilir. değişiklik yapılacaksa tür araç çubuğuna çevrilir iş bitince tekrar açılan yapılır)

Menüler hazırlandıktan sonra formlara bağlı olarak görünmesi için ;

formun özellikler, diğer kısmında "Menü Çubuğu" bölümüne makro ile hazırladığınız menü ismini yazıyoruz (açılır kutudan seçilmez, kendimiz yazıyoruz, ilişik örenekte menü seçmişiz.)......

formun özellikler, diğer kısmında "Araç Çubuğu" bölümüne özelleştir diyerek hazırladığımız araç çubuğu menüsü seçilir (açılır kutudan görebilirsiniz, ilişik örnekte "menuekle" yapıp seçmişiz.)

sağ click yaparak açılmasını istedğimiz menü için ise; hangi formda sağ click yapılınca açılmasını istiyorsak yine formun özellikler diğer kısmında" kısayol menü çubuğu" açılır kutusundan bularak seçebilirsiniz. (örneğin biz sözde iller formuna uygun olan açılır kutuyu yapmışız ve seçmişiz.) yaptığımız, sağ click menüsünde örneğin filtreleri koymuşuz sıralama filtreleri a-z veya z-a sıralama küçükten büyüğe büyükten küçüğe sıralama yapar... seçime göre filtre uygula filtresi; formunuzda hangi veriyi guruplamak isterseniz o alanın üstüne gelip sağ tıklayıp açılan menüde seçime göre filtre uygula seçiyoruz, bayağı kullanışlı.. filtre sıralama kaldır filtresiyle tüm filtreleri kaldırır.

saygılar.

Cvp: Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - accessAE - 08/11/2008

paylaşımınız için teşekkür ederim.

Cvp: Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - oners - 13/11/2008

Bu programda nasıl Access pencersesini gizleye biliriz yanlızca yaptığımız menü ekranı kalabilir.

Cvp: Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - karam - 02/12/2008

sayın üstadım çok faydalı bilgiler sunuyorsun teşekür ederim

Cvp: Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - SeSi - 03/12/2008

Emeğiniz için teşekkürler.

Cvp: Access programlarımıza üst açılır menü ve sağ klik menü ekleyelim - perisanoglu - 04/12/2008

emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler