AccessTr.neT
setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Visual Basic .NET (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net.html)
+--- Forum: Visual Basic .NET Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. (/konu-setup-ve-iki-projede-tek-veri-tabani-hakk.html)

Sayfalar: 1 2

setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - goodfalles - 22/05/2012

herkese iyi çalışmalar bir kaç sorum olacak

öncelikle vb.net ile yaptığım ve Access veri tabanlı bi projem var bunun setup dosyası halini yapmak istiyorum sitede bi yöntem var onu yaptım ama öyle istemiyorum ben accss dosyasımın pek görünür bi yerde olmasını istemiyorum setup için önerebileceğiniz yöntem ve programlar nelerdir ?

2.sorum daha önede sormuştum ama hiç bi yerde cevap bulamadım ben projede vb.net ile olan kısmını bitirdim veri tabanı vs hazırladım ama birde bi web sitesi yapmak istiyorum ve web sitesinde bazı yerlerde veri tabanı gerekiyor ve bu veri tabanı bilgileri vb.net ile yaptığım projedeki veri tabanını kullanmam gerekiyor hatta o veri tabanına bilgi girişi yapmak istiyorum bu mümkün mü ?

3.sü ben projeyi şuan tek bilgisayardan kullanıyorum mesala ben veritabanını server atıp birden çok bilgisayarın kullanması için neler yapmam gerekiyor bu sorduğum sorudaki olayı yapmayacağım ama mantıksal olarak biliyor olmam gerekiyor bu konuda bilgisi olan var mı

tüm sorularıma cevap alamayacağım biliyorum ama bildiğiniz ve cevaplamak isteidğiniz kısımları cevaplarsanız iyi olur iyi çalışmalar Img-grin

Cvp: setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - alpeki99 - 22/05/2012

1. Hangi sayfa hangi yöntem belirtmemişsiniz ancak normalde kullanacağınız yöntem V.Studio'nun kendi Setup Projesi olacaktır. Bunun içinde zaten veritabanı dosyanız görünmez ancak kurulumdan sonra kurulum klasöründe görünür.

2. Hiç bir yerde cevap bulamazsınız çünkü bu izahı, anlatımı ve örneklendirmesi çok uzun olan bir işlemdir. Her şeyden ziyade -çift taraflı veri alış verişi varsa- senkronizasyon problemlerine akılcı bir çözüm bulmanız gerekmektedir. Elbette mümkün ancak tecrübe etmeniz gereken bir konu.

3. Olayın çözümü "Bağlantı Cümleleri"nde. Connection Strings olarak adlandırılan bağlantı cümlelerinde ağdan veriye ulaşma ile ilgili cümleyi kullanmanız başlangıç için yeterli olacaktır.

Cvp: setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - goodfalles - 22/05/2012

1- mesala şimdi Access dosyası normal olarak görünüyorya bunu engelleyemezmiyim yani projeyi kullanan biri dosyalara bakınca accesste yapıldığını anlayamasın Access dosyasını direk açıp bilgileri göremesin

2-aslında şöyle mantık olarak şöyle düşündüm asp.nette web sitesini yaptım mesala asp.nette vb.nette aynı Access dosyasını kullansın bunu yapmak mümkün değilmi asp.nette denemeler yaptım ama bi türlü vb.net dosyalarının olduğu ve debug içnde olan Access dosyasını gösteremedim

3- bunun için olması gereken teknik alt yapı nedir peki ? ne tür bi server olacak fark var mı ? i

bilgiler için sağolun

Cvp: setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - alpeki99 - 22/05/2012

1- Programı Vb.Net ile yapıp veritabanı olarak Access kullanıyorsunuz. Access içindeki bilgilerin okunmasınımı istemiyorsunuz?

2- Veritabanı olarak elbette aynı dosyayı kullanabilirsiniz ancak Vb.Net ile yaptığınız programdaki verileri web sitesindeki Access dosyası ile eşitlemek ve/veya web sitesindeki Access dosyasından Vb.Net ile yaptığınız programa veri çekmek elbette mümkün. Siz Vb.Net yanındaki Access dosyasını web sitesine göndermeye/yüklemeye çalışıyorsunuz? Daha açık, örneklendirilmiş bir anlatım lazım.

3- Klasik Windows sunucu teknik olarak yeterli ancak bir alan adından diğer alan adındaki dosyaya müdaheleye izin verilmiş olsa o zaman herkes birbirinin web sitesindeki dosyalara müdahele ederdi. Bunun için yetkilendirme işlerini sunucu sahibi ile görüşmeniz lazım.

Cvp: setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - goodfalles - 23/05/2012

1- evet progrmaı vb.nette yaptım veritabanıda Access amacım Access dosyasının görünmesini engellemek

2- şuan programı demo gibi kullanıyorum localde çalışacak şekilde vb.net tarafında kodlamayı yaptım Access dosyası hazır şimdi bide ilaveten bi web sitesi yapacağım bu web sitesinden vb.net için yaptığım Access dosyasına erişmesi gerekiyor ondan bir kaç sorgu çekecek ve bir kaç ekleme silme işlemi yapacak

3- bu sorumun cevabını söylediklerinizle bulmuş oldum olay kafamda canlandı

Cvp: setup ve iki projede tek veri tabanı hakk. - alpeki99 - 23/05/2012

1- Böyle bir şansınız yok. Sadece özelliklerden "gizli" yi seçersiniz başka yapabileceğiniz bir şey yok.

2-Web sitenizden dosyanıza ulaşma şansı gereksiz derecede gereksiz bir iş. Aynı Access veritabanını web sitesine koyarsınız. Bilgiler o dosyaya kaydedilir. Local (yerelde) ortamdaki Vb.Net ile web sitenizdeki veritabanına bağlanıp işlenen verileri çekersiniz. Web ortamına göndereceğiniz bilgi varsa Vb.Net ten gönderirsiniz.