AccessTr.neT
Firmalara göre depo kalanları - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Firmalara göre depo kalanları (/konu-firmalara-gore-depo-kalanlari.html)

Sayfalar: 1 2

Firmalara göre depo kalanları - jfmrk - 06/05/2012

Arkadaşlar merhaba,
Forum içinde arama yaptım ancak bulamadım, Eğer gözümden kaçmış ise de özür dilerim. Accesse daha yeni başladım ve bu yapacağım proje ilk Access deneyimim olacaktır. Halen excelde takip ettiğim firma bazlı depo listem var ve bunu accesse geçirmeyi planlıyorum. Fakat bir türlü yapamadım.
1-Tablo tasarılarım doğrumudur, eğer değilse nasıl bir yol izlemeliyim.
2-Tablolar arasında ilişkileri nasıl kurmalıyım
3-Girişlerden çıkışları çıkartıp kalanları hesaplamak için sorguları kullanmalıyım ve nasıl hesaplamalıyım.
Bir örnek dosya ekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi akşamlar...

depostok.rar

Cvp: Firmalara göre depo kalanları - ozanakkaya - 06/05/2012

1-) Tablo tasarımlarında problem gözükmüyor, ancak veri girişi yapılacak formların incelenmesi lazım.
2-) ilişkilendirilecek tablolarda URUN_ADI ve DEPO alanları ortak, bu alanlar ilişkilendirilebilir, ancak mesela CIKISLAR tablosundaki depo alanının veri türü sayı olarak değiştirilerek form üzerinden bu alana DEPOLAR tablosundaki Kimlik (Kimlik yerine depono yazılabilir) alanı yazdırılırsa daha iyi olur.
3-) giriş çıkış farkı hesaplatmak için sorgu kullanmalısın. sorguda ürün cinsine göre fark için veya firmaya göre fark için farklı sorgular oluşturulmalı.

Cvp: Firmalara göre depo kalanları - jfmrk - 07/05/2012

Sayın Ozan Bey,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Depo mevcudunu hesaplayabilmek için yapabildiğim sorgular örnekte olan sorgular. Ne yaptımsa girişlerden çıkışları düşüp kalanı hesaplattıramadım. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
İyi günler.

Cvp: Firmalara göre depo kalanları - ozanakkaya - 07/05/2012

örneğe eklediğin 2 sorguda düzenleme yaptım ve srg_fark isimli sorgu ekledim.

sled_depostok.rar

Cvp: Firmalara göre depo kalanları - jfmrk - 07/05/2012

Ozan Bey,
öncelikle ilgilerinizden dolayı tekrar teşekkür ederim.
Durumu şöyle özetleyim.

1-) 4 yada 5 tane firma adına alım yapıyoruz.
2-) en az 10 tane depoyo alınan malları koyuyoruz.
3-) aynı depoda birden fazla firmanın malı olabiliyor.
4-) aynı depoda birden fazla çeşit mal da konulabiliyor.
5-) aynı firmanın birden fazla depoda malı olabiliyor.

belki çok şey istiyorum ama affınıza sığınarak ulaşmak istediğim bilgiler şunlardır;

giriş ve çıkış kayıtlarını girdikten sonra
hangi firmanın, hangi depoda, hangi maldan, ne kadarı var.

İyi çalışmalar...

Cvp: Firmalara göre depo kalanları - ozanakkaya - 07/05/2012

Örneğinize Form1 ekledim. bu formda firma ve depo adına göre filtreleme yapılıyor. Fark hesabı ve diğer kriterler eklenmedi.
İstediğiniz bunun gibi birşey ise eksikleri belirtirseniz düzenlemenize yardımcı oluruz.

sled_depostok_2.rar