AccessTr.neT
Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Örnekleri ve Uygulamaları (https://accesstr.net/forum-access-ornekleri-ve-uygulamalari.html)
+--- Konu Başlığı: Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma (/konu-access-2010-temalarini-ozellestirme-ve-kullanma.html)

Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma - Coskun0559 - 27/04/2012

Arkadaşlar Ofis 2010 sürümüyle birlikte uygulamalarımız için kullanabileceğimiz "TEMA" kullanma ve özelleştirebilme seçeneğide yeni sürümde kullanıcılara nimet olarak sunulmuştur.Ben bu makalemde sizlere mevcut olarak kullanılan temamızı kaydetmeyi ve tekrar yüklemeyi anlatmaya çalışacağım.
Uygulamalarımızda görsellik çok önemlidir tabi aşırıya kaçıp performansı etkilemeyecek şekilde.Access 2010 'da kullanılan hazır temalar veya kullanıcın isteği doğrultusunda hazırlanmış temalar çalışmanın performansını gözle görünür derecede etkilememektedir.Ben uygulamalarımda kullanmama rağmen performansı etkileyen bi durum söz konusu olmadı.Şimdi Sizlere neden tema konusuna değindiğimi anlatayım.
Uygulamalarınızda değişik butonlar eklediniz renklendirdiniz buton şekillerini değiştirdiniz ve uygulamanızda sorun oluştu( bu benim başıma bi kaç kez geldi) yeni bir uygulama açtınız ve tüm sorgu form tablo v.s bu uygulamaya çektiniz ama bir baktınız ki butonlarda kullanılan temalar sizin özelleştirdiğiniz gibi değil.Access burda varsayılan temayı kullanır.
Bir başka sebep Ofis programını kaldırdınız ve yeniden yüklediniz özelleştirmiş olduğunuz temalar yine varsayılana dönecektir.Bazen varsayılana dönüyor bazende dönmüyor sebebini anlamış değilim Img-grin
İşte bu iki olay cereyan ettiğinde;her şeyiyle optimize ettiğimiz temayı tekrar kullanabiliyoruz.Aşağıdaki Resimde Benim uygulamamda kullanmış olduğum temalı butonları ekledim.
[Resim: 13355362731.jpg]
buda bir başka buton grubu
[Resim: 13355363751.jpg]
[Resim: 13355365511.jpg]
Bunlar butonlara uygulayabileceğimiz stiller;
[Resim: 13355366511.jpg]
Bunlarda butonlara uygulayabileceğimiz şekiller
[Resim: 13355367561.jpg]
Bunlar Efektler;
[Resim: 13355368811.jpg]
Efektler;
[Resim: 13355371201.jpg]

Ben sadece butonlardan örnek verdim Arkadaşlar bu özelleştirmeler yazı tiplerinide etkilemektedir.
Mevcut temamızı kaydetmek için Tasarım sekmesinde Temalara tıklayın ve en alttan Geçerli Temayı Kaydete tıklayın.Size nereye kaydedeceğini soracaktır.Ben uygulamamın olduğu klasöre kaydettim.
[Resim: 13355373861.jpg]
Şimdi Uygulamamıza kaydettiğimiz temayı çağırıp yüklemek için yine tasarım sekmesinde Temalar Kısmından "Temalar Gözatı Seçiyoruz ve Temayı bulup seçiyoruz.Uygulamayı Yeniden başlattığımızda Temamız yüklenmiş olacaktır.
Tema yönetimini Daha detaylı ele alıp tema değiştirme işlemini kullanıcıya Yaptırabiliriz bunu şimdi düşündüm Img-grin ilerde böyle bir uygulama hazırlayabiliriz.
Herkese işlerinde kolaylıklar dilerim.

Cvp: Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma - DUAYEN - 27/04/2012

Anlatım ve paylaşım için teşşekürler.

Cvp: Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma - benremix - 28/04/2012

(27/04/2012, 18:45)DUAYEN yazdı: Anlatım ve paylaşım için teşşekürler.

Saygılar...

Cvp: Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma - ercansahin - 28/04/2012

Teşekkürler..

Cvp: Access 2010 temalarını özelleştirme ve kullanma - yakamoz166 - 29/11/2013

TEŞEKKÜRLER