AccessTr.neT
birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.! - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.! (/konu-birden-fazla-ve-her-alan-icin-ayri-ayri-alt-form-ekleme-hakkinda.html)

Sayfalar: 1 2 3

birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.! - byclever - 06/03/2012

Merhaba Arkadaşlar ,
bir soru cevap uygulaması yapıyorum , özetle çalışma şekli şöyle olacak , 1 adet cevap var bu cevaba ait 4 tane soru var ve her hafta 5 tane cevaplık bir yarışma olacak. (Access 2003 olacak)

örnek:
cevap = ANKARA
1 -Turkiyenin baskenti ?
2 -06 Plakali ilimiz
3 -Anitkabir nerdedir?
4 -seymenler nerede yasar?

Eklemiş olduğum DB-1 de iki tane tablo ve bir form var , bunlar "tbl_cevap" , "tbl_Soru" ve “frm_Cevap” tır.
Cevap tablosundaki "ID" alanı ile Soru tablosundaki "cevap" alanı birbiriyle ilişkili.

Frm_Cevap diye bir tanede forum var , ben bu forumda bir tane alanın altına 4 tane cevap yazabiliyorum. Ancak ben bu alanları cevap1,cevap2,cevap3,cevap4,cevap5 şeklinde tasarlamak ve her cevap alanının altına bir altform ekleyip hepsinin sorularını ayrı ayrı altlarına girmek istiyorum.

Eklemiş olduğum DB-2 de yapmak istediğim şekilde tasarladım , sadece ilişkilendirme ve alt form eklemelerini yapamadım.
Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
Herkeslere iyi çalışmalar.

Ek Dosyalar
 DB-1.rar(27.34 KB)

Ek Dosyalar
 DB-2.rar(28.64 KB)

Cvp: birden fazla ve her alan için ayrı yarı alt form ekleme hakkında.! - C*e*l*o*y*c*e - 06/03/2012

böyle birşeymi istiyorsunuz

Cvp: birden fazla ve her alan için ayrı yarı alt form ekleme hakkında.! - byclever - 06/03/2012

siz benim eklediğim "DB-1" örneğini yapmışsınız. benim istediğim DB-2 de her cevap alanın altında bir altform oluşturmak.

sizin yaptığınız tabloda sadece "CADI" alanının altına eklenmiş , sizin tablodan gidersek , CADI1,CADI2,CADI3... gibi alanlar ekleyip onlar içinde eklemeniz gerekecek.

Cvp: birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.! - ozanakkaya - 07/03/2012

Form1'i inceleyiniz. Bu form üzerinden yeni cevap ve bu cevaba ait soruları ekleyebilirsin.

Ek Dosyalar
 DB-2_sled.rar(16.41 KB)

Cvp: birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.! - byclever - 08/03/2012

cevap için teşekkürler , uğraşmışsınız.

aslında yaptığınız yakın olmuş ama bu sadece bir alan için olmuş , sizin yaptığınız "cevap" alanı için olmuş işte benim yapmak istediğim bundan sonraki süreç yani , "cevap2" , "cevap3" gibi alanlar eklersek nasıl olacak.

her alan için bir alt form eklersek "cevap" , "cevap2," "cevap3" için ayrı ayrı bir altforum eklememiz lazım geliyor. bir türlü bunu kurgulayamadım.

Cvp: birden fazla ve her alan için ayrı ayrı alt form ekleme hakkında.! - ozanakkaya - 08/03/2012

cevap2, cevap3 şeklinde eklemenize gerek yok. soruya ve haftaya göre cevapları sorguda, raporda veya formda listeleyebilirsiniz. Müsait bir zamanda cevap1, cevap2 şeklinde görebileceğiniz halini sorgu olarak eklerim.