AccessTr.neT
Tasarım üzerine bir kaç soru - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Dersleri (https://accesstr.net/forum-access-dersleri.html)
+--- Konu Başlığı: Tasarım üzerine bir kaç soru (/konu-tasarim-uzerine-bir-kac-soru.html)

Tasarım üzerine bir kaç soru - accestr seven - 22/10/2011

Değerli dostlar bu konuyu biraz daha inceledim Aklıma 1-2 soru geldi:
1-Alan adı yazılırken ,Büyük harf kullanılmalı deniliyor.Resim yazısı da aynen büyük mü olmalıdır.İsteğe göre küçük olabilir mi?
2-Anladığım kadarıyla alan adı türkçe olamayacak.Resim yazısında böyle bir şart yok galiba
3-Bir sınıftaki devamsızlığı takip etmek isteyen ,bir tasarımcı, izlenim için ayrı bir tablo oluşturması dahamı faydalı olur.
4-Üye alanı var olduğunu sayalım.Kişiler listesindede 3-5 bin üzerinde kayıt olduğunu düşünelim.Bunların içerisinde çeşitli kuruluşlara üye olunduğunda , üyelik için bir alanda hepsi takip edilebilir mi? saıları az da olsa diyelimki 50-60 kişi ortak olarak A-B ismindeki 2 kuruluşa üyelik olduğunda,bunlar için ileride detaylı sorgular oluşturmak için, tek alandan sorgu Like yöntemi ile sorgulama yapılabilir mi?.Yokda her bir dernek için Üyelik alanı oluşturup ona göremi tasarlanmalıdır.Yoksa bunun içinde 2. ayrı bir tablo mu oluşturulmalıdır?
4. soru biraz uzun oldu ama,tasarım aşamasında olduğum için dosya gönderemiyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar

Cvp: Tasarım üzerine bir kaç soru - Kur@l - 22/10/2011

Değerli dostlar bu konuyu biraz daha inceledim Aklıma 1-2 soru geldi:
1-Alan adı yazılırken ,Büyük harf kullanılmalı deniliyor.Resim yazısı da aynen büyük mü olmalıdır.İsteğe göre küçük olabilir mi?
*** Meselenin aslı I-ı, i-İ, ğ-Ğ, ü-Ü, ö-Ö, ş-Ş, ç-Ç harflerinin sıkıntı çıkarmasıdır. Özellikle I-ı, i-İ harflerinin küçük yada büyük kullanılmasına göre farklı değerler elde etmesidir. Küçük i harfi ingilizce Accessde büyük I harfi olarak algılanır. Küçük ı ise hiç Yoktur Aynen Büyük İ harfi gibi... Diğer harflerde de sıkıntılar olmaktadır. Büyük harf yada küçük harf bu yazdığım harfler kullanılmaması iyidir. i ile I şeklindede bu harf kullanılmalıdır.

2-Anladığım kadarıyla alan adı türkçe olamayacak.Resim yazısında böyle bir şart yok galiba
*** Resim yazısında dilediğiniz alfabeyi kullanabilirsiniz. Arapça ve Çince de dahil.

3-Bir sınıftaki devamsızlığı takip etmek isteyen,bir tasarımcı, izlenim için ayrı bir tablo oluşturması dahamı faydalı olur.
*** Kayıtlarla yapılacak hareketler, Borç-Alacak, Not Takibi, Değişik zamanlarda yapılacak görüşme kayıtları için ilgili tablo oluşturulmalı ve ana tablonuz ile ilişkilendirilmelidir.(Kişi, Öğrenci, Üyeler vb.)

4-Üye alanı var olduğunu sayalım.Kişiler listesindede 3-5 bin üzerinde kayıt olduğunu düşünelim.Bunların içerisinde çeşitli kuruluşlara üye olunduğunda , üyelik için bir alanda hepsi takip edilebilir mi? saıları az da olsa diyelimki 50-60 kişi ortak olarak A-B ismindeki 2 kuruluşa üyelik olduğunda,bunlar için ileride detaylı sorgular oluşturmak için, tek alandan sorgu Like yöntemi ile sorgulama yapılabilir mi?.Yokda her bir dernek için Üyelik alanı oluşturup ona göremi tasarlanmalıdır.Yoksa bunun içinde 2. ayrı bir tablo mu oluşturulmalıdır?
*** Kişilerin birdenn fazla derneğe üye olmaları yada birden fazla gruba kayıtlı olmaları gibi konular için yeni bir tablonuz olmalı bu en iyisi. Örneğin bir kişi bir derneğe üye oldu. Ancak sonra ayrıldı bu gibi detaylarında takibi için ayrı bir tabloda bu kayıtların tutulması önerilir.

Cvp: Tasarım üzerine bir kaç soru - accestr seven - 22/10/2011

Sn Kur@l Çok teşekkür ederim güzel açıklama da bulunmuşsunuz.

4 Maddenin cevabında
*** Kişilerin birdenn fazla derneğe üye olmaları yada birden fazla gruba kayıtlı olmaları gibi konular için yeni bir tablonuz olmalı bu en iyisi. Örneğin bir kişi bir derneğe üye oldu. Ancak sonra ayrıldı bu gibi detaylarında takibi için ayrı bir tabloda bu kayıtların tutulması önerilir.
Benim kişilerimin incelemesini daha iyi yapabilmem için ANA veri tablosundan diğer ayrı bir tabloya güncel bir bağ oluşturmak istiyorum.Örnek Ad soyad doğum tarihi kişisel bazı temel bilgilerin Ana tabloda Güncel olarak biriktiği ama,diğer tablolarda da güncel olarak aktarılan kişiler temel bilgilerinin üzerine oluşturulacağı,üyelik aidat ve diğer izlenimin oluşturulacağı bir tablo oluşturmak istiyorum..Bunu sağlıklı olarak,Sorgudan tablo yap seçeneği mi daha iyi olur yoksa daha ne gibi bir yöntem salık verirsiniz. teşekkürler

[/quote]

Cvp: Tasarım üzerine bir kaç soru - Yandemir - 22/10/2011

Id ve id kelimelerine bazı durumlarda Access hata verebiliyor bunada dikkat edilmeli. nasıl kullandınız ise onu istiyor.