AccessTr.neT
Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme (/konu-sartli-bilgi-cagirmada-takvimdan-tarih-secme.html)

Sayfalar: 1 2 3

Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - aguney16 - 23/09/2011

merhaba.
sitede daha önce yayınlanmış olan bilgilerden ve arkadaşların yardımıyla şartlı bilgi çağıran bir dosya düzenledim.kayıt formunda tarihi seçtiğimde çeşit hanesinde sadece tarihin karşısındaki A ve B süzülmüş oluyor. A'yı seçtiğimimde sadece A2nın karşısında olan Vakit hanesi seçilmiş oluyor.fakat tarih hanesindeki açılan kutudan tarih seçme işlemi oldukça zor oluyor.bu yüzden forma takvim ekledim.fakat tarihi bu takvimden seçtiğimde A ve B süzme işlemini yapmıyor.
artı olarak seçtiğim tarihin uzun tarih ve büyük harf olması için uğraştım ama bir türlü başaramadım bunları nasıl yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkür ederim.

Cvp: Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - mehmetdemiral - 24/09/2011

Elbette açılan kutunuzdaki seçimin ardından çalışan olaylar çalışmadığı için, güncelleme ve açılan kutudan Column ile bilgi alma işlevleriniz gerçekleşmiyor. Bu komutları takvimden tarih seçme işleminde de çalıştırmalısınız.

Alandaki yazıların büyüklüğü olayını ise o metin kutusunun özelliklerinden biçimi ">" biçiminde yazmanız yeterli. Bu arada eğer uzun tarih formatı kullanacaksanız tarihle ilgili tüm komutlarda da aynı şekilde kullanmalısınız. Açılan kutu ya da tarih seçiminde "uzun tarih" yapıyorsanız, tarihsel işlevleri kullanan tüm komutlarda uzun tarih kullanmalısınız. Veri tabanına "01 Ocak 2011" diye kaydettiğiniz birini "01.01.2011" diye çağıramazsınız. Bilmem anlaşıldı mı? Çağırırken de aynı tabloda kaydettiğiniz biçimiyle direkt olarak çağırmalı veya birçok tarih arasından sizin aradığınızı seçmelisiniz. Tercih sizin.

Cvp: Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - aguney16 - 24/09/2011

sn.mehmetdemiral
ilgin için çok teşekkür ederim.
biçim özellikler biçimden ">" seçtiğimde kısa tarih yazıyor,yine biçimden "uzun tarih" seçtiğimde küçük harf yazıyor.kem uzun tarih hemde büyük harf seçebileceğim bir seçenek varmı acaba.

Cvp: Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - mehmetdemiral - 24/09/2011

Siz nereden bahsediyorsunuz anlamadım ama ben "Kayıt" isimli formunuzun en üstündeki "tarih" isimli açılan kutudan bahsediyorum. Tasarım modunda açıp bu "tarih" isimli açılan kutunun özelliklerinden "biçim" sekmesinin ilk maddesi olan yina "biçim" özelliğine > yazarsanız o alandaki uzun tarih datası "08 EYLÜL 2011 PERŞEMBE" şeklinde dönüşür. Yalnız cursorunuz alanın içinde bulunduğunda küçük harf görülür ancak çıkıldığında yazı yukardaki gibi büyük harfe dönüşür.

Gelelim takvimdeki seçtiğimiz tarihin istediğiniz formatta olmasına. Bunun için mutlaka güzel örnekler sitemizde mevcuttur. Belki çok çok pratik bir yolu da vardır. Ama sizin takvimi incelemek lazım. Zaman bulursam bakmaya çalışırım. En kötü ihtimalle yazılacak bir fonksiyon veya modül ile 12 ay için sayısal değerlerin yazıya dönüşmesi sağlanabilir.

Cvp: Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - mehmetdemiral - 25/09/2011

Sanırım istediğiniz şöyle birşey.

Cvp: Şartlı bilgi çağırmada takvimdan tarih seçme - mehmetdemiral - 25/09/2011

Bu arada bir uyarı: Form üzerindeki en altta yer alan "metin8" isimli metin kutusunu gizlemeyin, boyutunu küçülterek falan görünmez hale getirin. Form üzerinde dursun ama gizli olmasın. Bir değişken üzerinden aynı işlemi yapabilirdim ama sizin özgün formunuzdaki yapıyı değiştirmek istemedim.