AccessTr.neT
Dataset kullanarak accessden veri çekme - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Visual Basic .NET (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net.html)
+--- Forum: Visual Basic .NET Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-visual-basic-net-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: Dataset kullanarak accessden veri çekme (/konu-dataset-kullanarak-accessden-veri-cekme.html)

Sayfalar: 1 2

Dataset kullanarak accessden veri çekme - alemciler - 26/04/2011

Arkadaşlar Access dosya ismi data.mdb
birinci tablo ismi: Kategori_Tablo
alan adı:Kategori
ikinci tablo ismi : Sanatci_Tablo
alanadı: Sanatçı
3. tablo ismi: Veritabani_Tablo
alan isimleri:
1)Başlık
2)Sözler
3)Kategori
4)Sanatçı
birinci tablodaki kategori alanı veritabanı tablosundaki 3. alanla bireçok ilişkili ikinci tablodaki Sanatçı alanıda yine veritabanı tablosundaki 4. Alandaki Sanatçı ile bireçok ilişkili

Sorunum şu

VisualBasicnet de comboboxa kategori alanını seçtiğim zaman listbox1e comboboxdaki seçilmiş olan kategoriye ait başlıkların aktarılmasını istiyorum. Listbox1deki başlıklara tıklandığında ise rixchtextboxa o başlığa ait sözlerin eklenmesini istiyorum . Bana yardımcı olabilecek birileri varsa memnun olurum. Comboboxa verileri çekerken sorun yaşamıyorum sorunum ilişkili tabloda bi türlü visualbasicnet üzerinden ilişkilendirmeyi yapamamdan kaynaklanıyor. Sql kod kullanmadan yapmaya çalışıyorum
Form üzerindeki nesnelerim
Dataset1
kategori_tabloadapter
kategori_tablobindingsource
sanatci_tabloadapter
sanatci_bindingsource
veritabani_tabloadapter
veritabani_tablobindingsource

combobox1e kategori alanını çekerken formload kısmına
combobox1.datasource=kategori.tablobindingsource
combobox1.displaymember="Kategori"
bu şekilde kategori alanını çekmiş oluyorum ama gel gelelim listbox1e Başlıkları aktaramıyorum. Diyelim Kategori Deki GENEL seçildiğinde veritabanındaki GENEL kategorisine ait bilgiler gelsin teşekkürler çok uzattım Img-grin)

Cvp: Dataset kullanarak accessden veri çekme - alemciler - 01/05/2011

arkadaşlar yardım edecek kimse yokmu istediğim şey accessdeki illişkili tablodan veriyi filtre ederek forma aktarma visual studio 2010 kullanıyorum visual basic 2010 ile bu işlemi nasıl yaptırabilirim. Dataset kullanarak bilgileri forma çekiyorum
Form üzerindeki nesnelerim şunlar
bir adet combobox1
bir adet listbox1
bir adet richtextbox1
yapmak istediğim şu
veritabanı.mdb adlı veritabanı dosyamda 3 adet tablom var
tablo isimleri
1. Tablom : Kategori_Tablo = Alan adı :Kategori birincil anahtar
2.Tablom: Sanatci_Tablo=Alan Adı: Sanatci birincil anahtar
3. Tablom : Veritabani_Tablo = Alan adı: Baslik ; Sozler; Kategori ; Sanatci
şimdi burada 1. Tablomdaki alan 3. Tablomdaki Kategori alanı ile bireçok iliişkili bağlantı biresonsuz
2. Tablomdaki Sanatci alanımda 3. Tablodaki Sanatci ile ilişkili ilişki biçimi yine yukarıdaki gibi
şimdi yapmak istediğim şey form açılınca Kategori_Tablo tablomdaki kategori alanındaki bilgilerin combobox1 e aktarılması örnek olarak
GENEL
ARABESK
gibi kategorileri ekleyecek
combobox1deki bir kategoriyi seçtiğim zamanda bana veritabani_tablosundaki baslik alanını listbox1e aktaracak
listbox1deki baslığa tıkladığım zamanda o başlığa air sözlerin rixhtextboxta yer almasını istiyorum
örnek veri tabanım ektedir umarım ne istediğimi net olarak anlatabilmişimdir acil bi şekilde yardım bekliyorum teşekkürler

Cvp: Dataset kullanarak accessden veri çekme - qkmen - 07/05/2011

Boolean = False diye bir değişken tanımlayarak yapabilirsin .

Cvp: Dataset kullanarak accessden veri çekme - alemciler - 10/05/2011

Arkadşlar istediğim şekilde veriyiekrana çektimfakat şimdi şöyle bir sorunum ortaya çıktı
veri tabanını güncellerken combobox1 deki veriyi seçtiğimzaman alt taraftaki textbox1e girilen değer ile comboboxdaki seçili değerin güncelleştirilmesini istiyorumbunu nasıl yapabilirim Sql kodu nedir.
şu şekilde güncellemeye çalıştım
dim Sql as string("update Kategori_Tablo set Kategori="' & me.combobox1.text & '" Where Kategori="' &me.combobox1.text & '"")
kullandığımkod bu fakat olmuyor comboboxdakini silip değiştirimek istemiyorumseçtiğim zaman textboxdan değiştirmek istiyorum örnek bi proje oluşturup ekledim 2010 ile hazırlanmıştır. Bu örnek üzerinden yardımcı olurmusunuz

Cvp: Dataset kullanarak accessden veri çekme - ercansahin - 10/05/2011

Vbnet Access bağlantısı, ekleme, güncelleme, silme vs. konusundaki örneği incelerseniz sanırım sizin istediğiniz özelliği barındırmaktadır. ComboBox ile seçilen kriter doğrultusunda DataGrid içerisinde güncelleme gerçekleşmektedir.

Cvp: Dataset kullanarak accessden veri çekme - rabiaaaa - 11/05/2011

teşekkür ederim, emeğinize sağlık