AccessTr.neT
veritabanı bağlanmazsa hata ver - Baskı Önizleme

+- AccessTr.neT (https://accesstr.net)
+-- Forum: Microsoft Access (https://accesstr.net/forum-microsoft-access.html)
+--- Forum: Access Cevaplanmış Soruları (https://accesstr.net/forum-access-cevaplanmis-sorulari.html)
+--- Konu Başlığı: veritabanı bağlanmazsa hata ver (/konu-veritabani-baglanmazsa-hata-ver.html)

Sayfalar: 1 2

veritabanı bağlanmazsa hata ver - saygincilli - 16/02/2011

iyi günler kolay gelsin
bir sorum olucaktı bilginiz vardır umarım çalıştığım fabrikada 5 kişinin kullanacağı bir form tasarlıyorum tabloları böldüm kullanıcı giriş formumuzda mevcut tablolar server makinamızda formlar kullanıcılarda çalıştırılıcak buraya kadar herşey normal

programa eklenen değişiklik olunca bi tablomuz var oradan versiyon kotrolu yapıp eski versiyonsa program açılmıyo onuda mail yolu ile dosyayı paylaşıp sorunu giderilmesi sağlanıyo burdada bi problem yok

önemli olana gelince serverdaki tabloların bulunduğu database e ben değişiklik yapmak istediğimde dosyayı açınca diğer kullanıcılar programı açıyolar fakat kayıt etmede görüntülemede filan sorunlar başlıyo bu düzeltme işini şu şekilde kontrol etmemiz mümkünmü acaba

ben database açtığımda diğer kullanıcılar programı çalıştırınca mesela "veritabanına bağlanılamıyor sorun giderilmeye çalışılıyor" gibi bi uyarı mesajı verip program çalışmasa sorun çıkmamış olur bunu sağlıyabilirmiyiz acaba

Cvp: veritabanı bağlanmazsa hata ver - mehmetdemiral - 16/02/2011

Doğru anladıysam, siz bakım veya değişiklik yapıyorken diğer kullanıcıların bağlanmamasını istiyorsunuz. Bunun için "özel kullanımda aç" seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunu bağlı tablolar için denemedim ama ortak kullanımlı veritabanlarında işe yarıyor.

"Özel kullanımda aç"ın nasıl çalıştığını anlatmamı isterseniz, sormanızı bekliyorum.

Cvp: veritabanı bağlanmazsa hata ver - saygincilli - 17/02/2011

hocam o yöntemi denedim fakat açılışta formun yapması gereken olaylar var mesela versiyon kontolu gibi veritabanına ulaşamayınca kod hatası veriyo vb kod sayfası açılıo farklı bir yöntem olmazmı acaba

mesela benim aklıma gelen bişey var bir tablo oluşturup içerisine ID,Durum die alan oluşturalım giriş formundada openForm kısmına olabilir tablodaki durum kapalı ise "veritabanına bağlanılamıyor" hatası versin işlem yapılamasın durum açıksa formu açsın

böyle bişey ne kadar sağlıklı olur acaba

Cvp: veritabanı bağlanmazsa hata ver - mehmetdemiral - 18/02/2011

Bu bahsettiklerinizi denemek lazım. Bu iş için bir ağ ortamında çalışmak lazım. Fırsatım olursa işyerimde denerim.

Cvp: veritabanı bağlanmazsa hata ver - saygincilli - 21/02/2011

hocam buldum sn. Ozan Akkaya (sledgeab) hocamız bunu yapmış "polsoft" programında fakat kodlar çok karışık geldi bana çözemedim

Cvp: veritabanı bağlanmazsa hata ver - ozanakkaya - 21/02/2011

(21/02/2011, 11:41)saygincilli yazdı: hocam buldum sn. Ozan Akkaya (sledgeab) hocamız bunu yapmış "polsoft" programında fakat kodlar çok karışık geldi bana çözemedim

Polsot taki kodlamaların karışık gelmesi normal. Aşağıdaki linkteki uygulama sadeleştirilmiş ve sadece istediğiniz işlemi yapan kodları barındırıyor.

Bağlı Tablo Denetleme