Sql Server 2000 Servisleri
Tarih
24/12/2009 12:21
Konu Sahibi
arzuu
Yorumlar
1
Okunma
1627
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
arzuu
desire
Kullanici Avatari
Aktivasyon Bekleyen
341
17/02/2009
-
Ofis XP
24/04/2010,10:04
1.SQL Server Service
SQL Server'ın temel işlevlerini yerine getirmesini sağlayan veritabanı motorunu sunan servistir. Her Sql Server örneği (instance) için ayrı bir Sql Server servisi bulunur.

2. Sql Server Agent Service
SQL Server Agent belirli zamanlarda belirli görevleri yerine getiren bir servistir. Belirlenmiş şartlarda Sql Server'ın nasıl davranacağını Sql Server Agent'ı ayarlayarak belirleyebiliriz. Örneğin "işlemciye %85'in üzerinde yükleme yapılırsa veritabanı yöneticisinine e-posta gönder" şeklinde bir yapılandırma bu servisle mümkündür. Aynı şekilde her gece saat ikide yedek alınması Sql Server Agent ile otomatikleştirilebilir. Her Sql Server örneği (instance) için ayrı bir Sql Server Agent bulunur.

SQL Server Agent, Sql Server'ın temel işlemlerinden farklı bir katmanda yer almaktadır. Bu sayede Sql Server bir sorunla karşılaşıp çalışamaz duruma geldiğinde dahi Sql Server Agent bu sorunu kotarabilir. Bu sebeple Sql Server Agent sürekli çalışır durumda olmalıdır.

3. Microsoft Distributed Transaction Coordinator Service
Bu servis, dağıtık sistemlerde görevleri olan ve birbirine bağlı işlemlerin birlikte çalışabilirliğini düzenler. Bir banka düşünelim; farklı illerde, farklı işlemler için ayrılmış sunucuları olsun. Müşteri herhangi bir işlem yaptığında, bu işlemin birkaç farklı sunucu üzerinde dolaştırılması gerekebilir. Bir sunucudan bakiye bilgilerinin güncellenmesi gerekirken diğerinden hediye puan hesaplanmasının yapılması gerekebilir. Farklı sunucular üzerinde gerçekleşen bu işlemler birbirine bağlıdır (transactional). Yani herhangi bir sunucuda sorun oluşursa diğer sunucuların yaptığı işlemlerin de geri alınması gerekir. Microsoft Distributed Transaction Coordinator Service herhangi bir anda bir sorun olursa birbirine bağlı işlemlerin geri alınmasından, sorun olmazsa işlemlerin onaylanmasından sorumludur.

4. Microsoft Search Service
Tamamen metin tabanlı dizinleme ve araştırma sayesinde birbirine yakın kelimeleri arayabilir, herhangi bir kelimeyi içeren katarları listeleyebilirsiniz. Tamamen metin tabanlı dizinleme ve araştırma (full-text indexing and searching) kullanıldığında arkaplanda gerekli işlemleri yerine getiren Microsoft Search servisidir. Tüm Sql Server örnekleri (instance) için tek bir Microsoft Search servisi bulunur.


SERVİSLERİN YÖNETİMİ
Herhangi bir servisi başlatmak ya da durdurmak için Sql Server Service Manager kullanılabilir.Başlat menüsünden Microsoft Sql Server gurubundan Service Manager'ı seçin. Aşağıdaki gibi bir arabirimle karşılaşacaksınız.

resim

Server isimli aşağı açılan listeden sunucunuzu seçin. Seçeceğiniz sunucu yerel olabileceği gibi ağ üzerindeki herhangi bir sunucu da olabilir. Services isimli aşağı açılan listeden ise yönetmek istediğiniz servisi seçin. Belirlediğiniz servisi hemen altındaki düğmeleri kullanarak başlatabilir, çalışmasına ara verebilir ve durdurabilirsiniz. Belirlenen servisin mevcut durumu sol taraftaki şeklin sağ altındaki yuvarlak içinde belirtilmektedir.

Herhangi bir servise ara verdiğinizde servis yeni isteklere cevap vermeyecektir. Ancak kullanıcılara oturumlarını kapatmak için imkan verecektir. Herhangi bir servisi durdurduğunuzda ise hemen o an bağlantılar kesilecek ve yeni isteklere cevap verilmeyecektir. Bazı servislerin işletim sistemi başladığında otomatik olarak başlamasını istiyorsanız hemen alttaki "Auto-start service when OS starts" seçeneğini seçin.

Service Manager çalışırken varsayılan olarak her 5 saniyede bir sunucunun çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi alır. Bu aralığı değiştirmek için sol üstteki simgeye tıklayın ve Options'u seçin.

resim


Buradan Service Manager açıldığında varsayılan olarak açılacak servisi (Default Service) ve yenileme aralığını (Polling interval) belirleyebilirsiniz. Eğer her işlem için onay alınmasını istiyorsanız "Verify service control action" onay kutusunu işaretleyin.

Herhangi bir servisi başlatma veya durdurma işlemlerini Windows işletim sistemlerinin servis yönetim arabirimi ile de gerçekleştirilebilir. Windows ME ve daha öncesinde servisler çalıştırılamaz. Windows 2000, Windows XP ya da Windows 2003 Server işletim sistemlerinden Başlat menüsünden Çalıştır'ı seçip "services.msc" yazarak servis yönetim arabirimini çalıştırabilirsiniz.

resim


Açılacak listeden istediğiniz servisi (Distributed Transaction Coordinator, Microsoft Search, MSSQLSERVER veya SQLSERVERAGENT) başlatabilir, çalışmasına ara verebilir ya da tamamen durdurabilirsiniz. Servise çift tıkladığınızda açılan pencereden ise servisin detaylı ayarlarına ulaşabilirsiniz. General sekmesinde servisin açıklamasına ulaşabilir, nasıl başlayacağını belirleyebilirsiniz. Startup type listesinden Automatic seçeneğini seçerseniz işletim sistemi başladığında herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan servis başlayacaktır. Eğer Manuel'i seçerseniz servisi elle başlatıp durdurmanız gerekecektir. Disabled ise otomatik olarak veya elle müdahele ile servisin başlatılmasını engelleyecektir. Log On sekmesinde servisin hangi kullanıcı hesabıyla başlatılacağını belirleyebilirsiniz. Recovery sekmesinden servisin hata anında nasıl davranacağını belirleyebilirsiniz. Son olarak da Dependencies sekmesinden servisin hangi servislerle bağlantılı olduğu görebilirsiniz.

Alıntıdır.
Cevapla

benremix
Uzman
Kullanici Avatari
Uzman
R.... S....
4.433
17/05/2009
365
Ankara
Ofis 2010
26/05/2017,18:55
Sponsor Reklam
Sn Arzu hanım;
Katkı ve paylaşım için teşekkürler... Saygılar...
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.


Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi


Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Tarih Son Yorum
  SQL Server 2008 Express için Bilgi assenucler 7 2.196 12/01/2015, 11:29 alpeki99
  laptopta 2 ayrı sql server ve bir sorun assenucler 5 1.480 07/01/2015, 22:30 assenucler
  Access formundaki açılır kutunun kayıt kaynağını SQL Server'daki parametreli Stored Procedure yapmak abkbek 2 2.529 22/08/2014, 00:08 abkbek
  Sql Server aldığım tablonun otomatik update etmesi highborn 0 1.236 24/07/2014, 14:14 highborn
  SQL Server Metin Birleştirme mmmm 2 2.455 22/10/2013, 18:28 mmmm


Türkçe Çeviri: MCTR, Yazılım: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
DMCA.com Protection Status