Konu Araçları | Seçenekler: | Gösterim Stili
Tarih
20/04/2009 21:30
Konu Sahibi
mehmeser
Yorumlar
8
Okunma
3228
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

mehmeser

Hesap Aktif Değil
Kullanici Avatari
Aktivasyon Bekleyen
135
07/02/2009
-
Ofis 2003
02/09/2009,00:18
Çözüldü 
Merhaba,

yatılı okulda görev yapıyorum. halihazırda öğrencilere sevk verdiğim veritabanımda sevk verdikten sonra yapılan işlmeleri ve öğrencinin zaman içinde aldığı sevkleri, geçirdiği hastalıkları ve kullandığı ilaçları bilmek ve ne zaman hangi ilaçları kullanacağını bilmemiz gerkiyor.

okulda sağlık görevlimiz yok bu yüzden alınan ilaçları girdikten sonra alacağım raporlarla ilaç alacakları listelemem gerekiyor ki gözden kaçan hasta olmaması.

Ama şu an için asıl sorun sevk verceğim form sayfasında. Aşağıdaki resimde:

- Yeni sevk vereceğim zaman arama kutusundan seçeceğim öğrencinin diğer bilgileri de kutulara otomatik gelmedi. Ayrıca gezinti yoluyla istediğim öğrenci ya da tüm sevk almış öğrencilerin geçmiş sevkerline göz atmak istiyorum. bunun için alt form eklenebilir.
-Alt kısımda yeni sevk düğmesine basınca açılır liste personel tablosundan idarecilerin isimlerini alacak ve sevk ön izleme düğmesiyle de rpr_OgrenciSevk yeni kayıttaki bilgilerle açılacak ve bu arada o bilgiler tbl_OgrenciSevk tablosuna da işlenmiş olamalı.

Nerdeyse sorunu anlatmakta bile tıkanacağım. Sanırım izlediğim yol biraz karışık. Daha pratik bir tarzla daha kolay olabilir görüşündeyim.

-ilk defa ilaç tablosu oluşturuyorum. Tam olarak nedir ne gerekir böyle bir takipte eksiklerim olmuştur. Konuya vakıf arkadaşlardan öneri bekliyorum. Yardımcı olan herkse teşekkürler.
-son olarak "turp gibi maşallah" etiketini ise arama kutusundan seçtiğim öğrencinin sevki olmazsa görünmesini istiyorum. (Arama kutusu kayıtları ogrenci tablosundan almalı ve seçilen öğrencinin sevklerini listelemeli eğer sevki yoksa gerekli bilgilerini getirmeli sadece yeni sevk vermekte kullanmak için)

resim


Ek Dosyalar
.rar   öğrenci sevk ve ilaç.rar (Dosya Boyutu: 873,05 KB / İndirme Sayısı: 11)
Cevapla

ozanakkaya

sledgeab
Kullanici Avatari
Kurucu
O.... A....
9.807
29/01/2008
Denizli
Memur
Ofis 2010 32 Bit
Çözüldü 
sn mehmeser,
bence formun kayıt kaynağı sadece öğrenci tablosu olmalı, diğer sevk ile ilgili bilgilerin girileceği metin kutuları ilişkisiz olmalı, veri girdikten sonra kaydet butonu tıklanıp ado ile sevk tablosuna veri kaydedilmeli. örnek dosya ekliyorum, eğer çözüm olacaksa diğer konularıda düzeltmeye çalışırız. Zaten diğer hususlar Polsoft'ta mevcut.


Ek Dosyalar
.rar   öğrenci sevk ve ilaç.rar (Dosya Boyutu: 889 KB / İndirme Sayısı: 19)
Cevapla

ozanakkaya

sledgeab
Kullanici Avatari
Kurucu
O.... A....
9.807
29/01/2008
Denizli
Memur
Ofis 2010 32 Bit
Çözüldü 
Ayrıca belirteyim mehmet hocam, konudaki açıklamalarınızı okuyup eklediğiniz örneği kendimce yeniden düzenledim, emek harcadım ve yaptığım örneği ekledim. Sonra uyarı geldi, "soru başka sitede var". Şimdi her iki siteden de cevap geldi varsayalım, diğer sitedeki yardımı uygularsanız benim emeğim ne olacak, geri dönüş yapıp sorun çözüldü diyecek misiniz.
Veya uygulamanızı bu sitedeki açıklamalara göre düzenlediniz diğer sitedeki emekler ne olacak?
Aslında yazılacak birsürü şey var ama yeri burası değil, ancak müsait bir zamanda özelden görüşülebilir.


Cevapla

tdsharun

>>> O Şimdi Sivil<<<
Kullanici Avatari
Aktif Üye
778
06/11/2008
225
Kütahya
Ofis 2003
31/12/2011,02:16
Çözüldü 
İyi ki uyardın Sledgeab hocam... Yoksa yatana kadar bu konuyla uğraşacaktım. Neyse, hiç başlamadan gördüğüm iyi oldu... Img-grin


Cevapla

mehmeser

Hesap Aktif Değil
Kullanici Avatari
Aktivasyon Bekleyen
135
07/02/2009
-
Ofis 2003
02/09/2009,00:18
Çözüldü 
Merhaba,

iyi de sayın Access gönülverenleri ve gerçekten iyilik ruhuna sahip olduğunu düşündüğüm bireyler,

forum kurallarını okudum ve bir konu başka sitede yer alamaz demiyor. Bunu sanırsam sizin bir yöneticinin bir üyeyi uyarmasından sonra yazdığım bir mesajı sildim. sonra yöneticiniz diyordu ki en azında 5 saat veya daha fazla bekleyin gibi. Ben de bekledim ve yazdım sitenize. Şimdi bir sorunun çözümünde her yardım biraz daha ileri götürüyor çözümü ve mükemmelleştiriyor. Hepinizin emeğine saygım var ve herkesin olması lazım. Daha önce farklı yerde çözüldü gibi olan bir soruna Sayın Seruz'un verdiği yönteme bambaşka bir ufuk kazandırdı.

Afedersiniz, olaya biraz da bizlerin gözüyle bakmanızı rica ediyorum. Dağbaşı denilebilecek bir yerde her tür teknolojik ve personel kıtlığı yaşanırken amaç öğrencilerin yatılı ihtiyaçlarını düzene sokmak iken ben açıkcası yazmaktan çekinmedim.

Konuyu eleştiriler doğrultusunda silmeye hazırım fakat bu sefer de bir iki hafta beklerim olmazsa bu sefer başka bir yere yazarım derken gezerken bir bölümünü okul bitene kadar hazırlarım.

yine de Ozur. Size emekverenlere fazla bieşey diyemem. Görüşünüzü bekliyorum, bu kadar sorun oluyorsa silebiliriz.

Hangi site olursa olsun yardımı geçen herkse teşekkür ve başka tazda geri dönütü borç bilirim. Gerekirse kimmlerin yardımı dokunmuşsa onların adlarını ilgili form ya da rapora bile ekleyebilirim. bu sorun olmaz benim için. Uygulamanın bilgi kartına da sitenizi eklmekten çekinmem. Her saniye emeğinizi kıymetli sayın sledgeab , hepsinin farkındayım ben birkaç gece düşünmekten yatamadım geliştirme sürecinde. Başka bir yerdeki ya da sizin çözümünüzü uygulamak değil, asıl amaç en güzeli ve en iyiyi paylaşmak. Başka yerde bir çözüm bulursam ya da konuyu zenginleştirecek bir şeyler varsa buraya da yazmam gerekir yoksa paylaşım nasıl olacak. Accesstr zaten kaliteli bir ekibe ve oturmuş bir sisteme sahip, bulduğu çözümlerin patentini kaybetme gibi bir sorunu yok. Ama üyelerden başka yerden gördüklerinizi yazmayın ve başka yere yazdıklarınızı da buraya yazmayın demek tuhaf gelir. Harun beyin dediği doğru aynı anda bir sorun için farklı yerleri yormamak lazım, zaman kaybı olur doğrudur. Ben de baktım ümitsizliğe kapılınca yazdım. Her iki siteyi de her gün takip ediyorum. Bu aralar her girdiğimde konu üyeliklerine bakıyorum, mesajları cevaplıyorum.


Cevapla

tdsharun

>>> O Şimdi Sivil<<<
Kullanici Avatari
Aktif Üye
778
06/11/2008
225
Kütahya
Ofis 2003
31/12/2011,02:16
Çözüldü 
Sayın mehmeser, bir noktanın altını tekrar çizmekte fayda görüyorum:

Biz bize sorulan soru başka yere sorulmasın demiyoruz. Başka yere sorulduysa bize sorulmasın da demiyoruz. Sadece "Aynı soru için o kadar insanın vaktini almak ne derece doğrudur?" bunu düşünmenizi rica ediyoruz.

Bakınız, siz kendiniz söylüyorsunuz zamanın ne kadar değerli olduğunu...

Peki bizim zamanımız???

Bakın mesela, Sayın sledgeab hocamın, sizin sorunuzu görmesi, örneğinizi incelemesi, gerekli düzenlemeleri yapması ve size cevap yazması toplamda 45 dk bile sürmemiş. Img-grin

Ha, diyelim ki sledgeab hocam görmedi. 50 dk sonra da ben görmüşüm soruyu zaten. Birilerinin maksimum görme süresini 1 saat olarak düşünün. Sorduğunuz sorunun cevabının ne kadar süreceğini az buçuk tahmin edersiniz. Biz bunun için 5 saati örnek gösteriyoruz.

Kimsenin "Site Milliyetçiliği" yaptığı yok Sayın mehmeser... Bu sebeple hiçbir yönetici arkadaşım "Buraya soruyorsanız oraya sormayın, oraya soruyorsanız buraya sormayın" demez... Kaldı ki bizde özel üye olan çoğu üyemiz başka forumlarda da ya özel üyedir, ya üyedir ya da görevlidir...

"Zaman" hepimiz için değerli. Biz diyoruz ki ne bizim zamanımız boşa gitsin ne de başkalarının...

Yani bu ricamız egoistliğimizden değil hümanistliğimizden geliyor...

Hani diyorsunuz ya, "Afedersiniz, olaya biraz da bizlerin gözüyle bakmanızı rica ediyorum" diye...

Lütfen aynı empatiyi bir de bizim için yapar mısınız???

Ben sledgeab hocamın mesajını görmemiş olsaydım o akşamımı sizin sorunuza ayıracaktım. Diğer forumlardaki arkadaşlardan biri de o akşamı sizin sorunuz için geçirseydi siz en az bir kişinin akşamını boşa harcamız ve zamanını almış olacaktınız...

Haksız mıyım???

Anlayışınız için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım...


Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Tarih Son Yorum
Çözüldü Veritabanında Tıklanan Düğmenin Adı Yada Değerini Tabloya Nasıl Aktarabilirim cemre1970 2 253 03/06/2017, 22:11 cemre1970
Çözüldü Öğrenci Yurdu Veri Tabanı Oluşturma ikaantaskin 3 330 28/05/2017, 17:13 atoz112
Çözüldü Accesste Seçilen Resim Sabit-Diğer Resimler Random Nasıl Yapılır? mehami 6 694 17/04/2017, 13:02 mehami
Çözüldü Access Runtime Error 2220 Çözümü Nasıl Olmalı? mehami 2 279 15/04/2017, 14:57 mehami
Çözüldü Access Formda Rastgele (random) Resimlerin Aynı Olmamasını Nasıl Sağlarız? mehami 5 566 15/04/2017, 09:25 ozanakkaya

Türkçe Çeviri: MCTR, Yazılım: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Forum use Krzysztof "Supryk" Supryczynski addons.