Konu Araçları | Seçenekler: | Gösterim Stili
Tarih
21/02/2014 11:02
Konu Sahibi
umutakkaya
Yorumlar
6
Okunma
4267
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

umutakkaya

Aktif Üye
Kullanici Avatari
Aktif Üye
190
21/12/2011
6
Edirne
Ofis 2007
26/07/2017,10:58
Öncelikle Tüm Access TR.net ailesine selamlarımı sunarım.
Sayenizde tüm merakımı giderebiliyorum. Gene bir sürü sorularımla başınızı ağrıtacağım, özür dilerim.
Özetle 2 sorum var .
1-VB.Net ile yapmış olduğumuz projemizi setup yaptık ve programımızı kullanıma hazır hale getirdik diyelim. Bu setup ile başka bilgisayara kurduğumuz çalışmamızdaki dosyalara örneğin formlara dışarıdan müdahle edip tekrar tasarım yapabilirmiyiz, (ACCESS.mdb ile yaptığımız bir çalışmayı .mde yaptığımızda tasarıma kapandığı gibi VB.Net'deki bir projemiz içinde böyle bir uygulama var mıdır?

2-Lisanslama ve kopya koruma için yine Access uygulama örneklerimizi burda da uygulayabilir miyiz?
Saygılarımla..


Cevapla

atoz112

Uzman
Kullanici Avatari
Uzman
5.716
9
04/08/2009
İstanbul
Ofis 2007
25/09/2017,13:28
merhaba,

tam teşekküllü olarak hazırlanıp kurulumu yapılan uygulamalara dışarıdan müdehale edip kodlarına veya tasarımlarına ulaşmak veya değiştirmek zordur.bunu yapan kimi programlar var dense de,bunların kullanımında kodlar ve tasarım noksan çıkmakta ve erişimler yetersiz gelmekte.tıpkı,.mde dosya türüne çevrilmiş uygulamalarda olduğu gibi...

aslında,lisanslama veya erişim engelleme işlemlerini uygulamak sureti ile bir nebze de olsa bu istekler karşılanabilmektedir.mesela;ya uygulama içerisinde ayrı olarak hazırlanarak ya da kullanıcı veya grup erişim kısıtlamaları yapılarak çeşitli yetkilendirmelerle formlara,sorgulara,tablolara,raporlara erişimler kısıtlama veya kontrol edilerek paylaşıma açılabilir.bir diğer örnek olarak da,demo sürüm hazırlanarak uygulama üzerinde kullanım ve erişim kısıtlamaları yapılabilir,belli bir tarihe kadar kullandırtılarak lisans edinme zorlayıcılığına yönlendirtilebilir.

yeniden tasarlanma konusuna gelince de;.mde dosya türüne veya vb.net setup durumlarına dönüştürülen uygulamalarınızın asılları elinizde bulundukça,sonraki aşamalarda eğer yeni düzenlemelere gidildiğinde bu düzenlemeler ve güncellemeler hali hazırda kullanılan uygulamalarınıza tekrar adapte edilerek veya güncellenerek güncel olan kullanımlara devam edilebilir.

access vb kısmında uygulamanıza adapte ettiğiniz koruma kodlarınızı vb.net olarak düzenleyerek aynı işlemleri geçerli kılabilirsiniz.

kendimce paylaşmak istediğim bilgiler şimdilik bunlardır.
iyi çalışmalar.
saygılar.


Cevapla

umutakkaya

Aktif Üye
Kullanici Avatari
Aktif Üye
190
21/12/2011
6
Edirne
Ofis 2007
26/07/2017,10:58
Cevabınız için Teşekkürler Sayın Atoz112,
....lisanslama veya erişim engelleme işlemlerini uygulamak sureti ile ....demişsiniz.
Lisanslama için değişik örnekler Access'te var zaten o tamam. Lakin "erişim engelleme işlemleri "ne biraz açıklık getirebilirmisiniz.Bu konuda tavsiye edebileceğiniz örnekler var mı? Teşekkürler...


Cevapla

atoz112

Uzman
Kullanici Avatari
Uzman
5.716
9
04/08/2009
İstanbul
Ofis 2007
25/09/2017,13:28
merhaba,

erişim engeleme için,mesela;
autoexec makrosu oluşturup koşul belirlenebilir.

bir grup tanımlaması yapıldıktan sonra,makronun koşul satırına:
CurrentUser()="Administrator" ya da "admin" gibi bir ifade yazılabilir...

ya da,açıklamamda yazdığım gibi,
Alıntı:...ya uygulama içerisinde ayrı olarak hazırlanarak ya da kullanıcı veya grup erişim kısıtlamaları yapılarak çeşitli yetkilendirmelerle formlara,sorgulara,tablolara,raporlara erişimler kısıtlama veya kontrol edilerek paylaşıma açılabilir....


bu bahsi geçen yöntem daha sağlıklı sonuçlar getirir.fakat bunlarla uğraşmayayım derseniz,o zaman sadece formlarınızın ilk açılışlarına şifre de yerleştirebilirsiniz.fakat bu,pek de tam olarak istenilen sonucu vermez.

ayrıca, .mde uzantılı Access dosyanızın herhangi bir klasörde değil de,ana form veya ilk form olarak kullanacağınız form içerisinde kodlama yazarak,bu dosyanızı c:\windows içerisinde herhangi bir isimle klasör açıp o klasöre kopyalamanız ve hatta bunları gizlemek suretiyle oradan kullanacak şekilde kodları düzenlemeniz yerinde olacaktır.hem silinmeyi hem de zarar görmesini engellemiş olursunuz bir nebze de olsa.zira,eğer ki,vb.net uygulamanız bir Access dosyasından işlem görecekse burada önemli olan bu Access dosyanızı korumanızdır.dosyada sorun yaşarsanız uygulamanızın bir anlamı kalmaz.

bilgilerinize.
iyi çalışmalar.


Cevapla

umutakkaya

Aktif Üye
Kullanici Avatari
Aktif Üye
190
21/12/2011
6
Edirne
Ofis 2007
26/07/2017,10:58
Aslında benim öğrenmek istediğim bu işlemleri vb.net uygulamalarımda nasıl kullanacağım idi. Accessi sadece kıyaslamak için örnek vermiştim. Yoksa Access için hepsini öğrendim siz hocalarım sayesinde. Demişsiniz ki "...vb.net uygulamanız bir Access dosyasından işlem görecekse burada önemli olan bu Access dosyanızı korumanızdır.dosyada sorun yaşarsanız uygulamanızın bir anlamı kalmaz." .Evet ben Vb.Net uygulamalarımı Access vt kullanarak yapacağım. Yani verilerimi bu bir Access Vt den VB.Net formuna aldıracağım hesaplatacağım vs.vs.. "..bu Access dosyanızı korumanızdır..." derken Access vt yi koruma gene Access proramlarımı koruma gibi mi olacak, onu mu demek istediniz. Teşekkürler..


Cevapla

alpeki99

Düşünmek en zor iştir...
Kullanici Avatari
Uzman
O....
6.092
29/10/2008
Bursa
Yazılım Geliştirici
Ofis 2010 32 Bit
Bugün,09:01
Vb.Net veya C# fark etmez hazırladığınız projelerin tüm kodları EXE haline çevirilmiş olsa dahi çok net şekilde incelenebilir hatta tekrar proje dosyası haline getirilebilir.

Access içinde kullandığınız kodları Vb.Net içinde kullanamazsınız ancak programlama mantığı her dilde aynıdır. Bilgisayarda Mac Adresi,HardDisk Seri No gibi bilgileri alırsınız bunları bir şifreleme metodu ile şifrelersiniz. Kayıt defterine kaydedersiniz ve/veya bir txt dosyasına kaydedersiniz sonra karşılaştırırsınız.

Access dosyasını MDE formatına çevirmenize gerek yok. Sayın atoz112 nin demek istediği programınız silinsin bir daha kurarsınız ama datalarınız giderse yapacak birşeyiniz kalmaz. Datalara dikkat etmek lazım demek istiyor.

Vb.Net ile yaptığınız EXE nin içindeki tüm kodları şifreleyecek programlar var. Bunların pek çoğu ücretli ancak ücretsiz olanlarda yok değil. Biraz araştırma yapıp birisini tercih edebilirsiniz.


AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri: MCTR, Yazılım: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Forum use Krzysztof "Supryk" Supryczynski addons.