Çekiliş ile 2 Adet Microsoft Excel Kitabı Hediye Edilecektir. Ayrıntılı Bilgi İçin [Tıklayınız]

ÖNEMLİ

  • Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Üye olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  • Eğer daha önceden üye olduysanız lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile Giriş yapınız.
 Konu Araçları | Seçenekler: | Gösterim Stili
Tarih
16/03/2017 13:03
Konu Sahibi
atoz112
Yorumlar
1
Okunma
594
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

atoz112

Uzman
Kullanici Avatari
Uzman
5.716
9
04/08/2009
İstanbul
Ofis 2007
10/11/2017,12:11
Merhaba ACCESSTR.NET Ailesi,

Gerek geliştirilen ve hazırlanan bir uygulamanın kullanıma sunulmadan öncesinde ve gerekse de konu sahiplerinin açmış oldukları konularına dahil etmek üzere ekledikleri örnek uygulamaların konulara eklenmeden öncesinde,her ne kadar içeriğine ve niteliğine göre değişmekle birlikte zaman içerisinde miktarlarında artışlar görülür.

Bu artışlar da,zamanla,gerek kişisel veya şirket bazlı şekilde kullanıma sunulan uygulamanın barındırıldığı ortamda ve gerekse de forum sitemizin örneklerin depolanmak sureti ile yer aldığı barındırma sistemlerinde yer kaplayacak şekilde aşırı bir miktar birikimine neden olmaktadır.

Böyle bir durumda da,artan barındırma maliyetleri üzerinden bakıldığında da hem kapasite artışı hem de depolama açısından harici ödemeler anlamına gelmesi söz konusudur.

Bu durumun bir nebze de olsa önüne geçebilmek ve çözüme katkıda bulunabilmek adına,yapılabilecek bir işlem mevcut.elbette ki,bu işlem,aşırı bir verim sağlamak kazanımı sunmayacaktır ya da sadece buna bel bağlamamak da gerekir fakat en azından,hem bir alışkanlık kazanmak hem de basit bir ayarlama ile bu duruma kolaylık kazandırmak için imkan tanıyacaktır.

Yapılması gereken ayarlama işlemi için;

1) Uygulamanızı açınız ve üst menüden AYARLAR – BAŞLANGIÇ ya da ACCESS SEÇENEKLERİ ifadesini seçiniz.

resim

2) Ekrana gelecek olan ayarlar penceresinde sol kısımdaki sekmeden GEÇERLİ VERİTABANI ifadesini seçiniz.

resim

3) UYGULAMA SEÇENEKLERİ ifadeli başlığın altındaki KAPATIRKEN DÜZENLE (Compact on Close) ifadesini işaretleyiniz.TAMAM ile pencereyi kapatınız.

Böylece,uygulamanız her bir kapatılıp tamamen çıkıldığında,bu ayarlama vesilesi ile,içeriğine göre değişmekle birlikte miktarında azalma söz konusu olacaktır.

Belirtmek de gerekir ki,bu azalma;düşünüldüğü ya da beklenildiği kadar olmasa da,yine de,bu ayarın yapılması ile bir nebze de olsa buna imkan sağlayacak bir çabayı elde etmeye zemin oluşturacaktır.

Elbette ki,bir uygulamanın daha fazla verimli olmasını sağlamak ve bu şekilde bir kullanım edinmek için,sadece bu yeterli değildir.bu sadece,miktar kazanımı adına bir işlemdir.

Aynı görevi gören bu ayarı kod kullanımı ile yapmak da mümkün.bunun için;

Visual Basic Code
Application.SetOption "Auto compact", True


Yukarıdaki kod satırını,hazırladığınız uygulamanızın içeriğindeki ana form kullanımında uygulamanın kapatılmasını sağlatmak üzere dahil ettiğiniz ÇIKIŞ butonunun ya da KALDIRILDIĞINDA veya KAPATILDIĞINDA olay yordamlarının herhangi birinin çıkış komutunun bir üst satırına dahil etmeniz yeterlidir.

ÖRNEK

1) bahsi yapılan KAPATIRKEN DÜZENLE ayarı yapılmaksızın mevcut ayarın görseli

resim

2) bahsi yapılan kod satırı olan Application.SetOption "Auto compact", True kod satırının formun KALDIRILDIĞINDA olay yordamı içerisine yazılı olması,

resim3) uygulamanın tekrar açılması ve bahsi yapılan ayarlar penceresindeki KAPATIRKEN DÜZENLE seçeneğinin işaretli olarak hali,

resim

Böylece,uygulamanız kapatılma işlemi öncesinde bu işaretin yapılmasını sağlamak ile birlikte kapatıldığında yukarıda bahsi yapılan KAPATIRKEN DÜZENLE işlemini de gerçekleştirmiş olacaktır.

Elbette ki,bu ayarın haricinde belki araştırmalarınız neticesinde denk gelmiş de olabilirsiniz,farklı alternatif kod kullanımları ile birlikte Sıkıştır ve Onar (Compact and Repair) işlemini sağlayan harici çalışmalar da söz konusudur.ayrıca,buna dair site arama sayfasında konular da mevcut.inceleyebilirsiniz.

bunların çoğu genelde,mevcut çalışman bir uygulama üzerinde gerçekleştirilmesine izin vermeksizin harici bir uygulama üzerinden,ister tek bir uygulamayı isterse de klasör içerisindeki toplu uygulamalara yönelik olarak bu işlemi gerçekleştirmeye dair çalışmaların ve sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.kimi modül ya da tekli fonksiyonlar olarak paylaşılan bu kodların denenmesi ile sonuçların değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.

bunun yanı sıra,yapılması ya da yapılmaması gerekenlerin de bilinmesi,öğrenilmesi ve uygulanması neticesinde,hazırlanan veya kullanıma sunulan bir uygulamadan daha verimli bir işlerlik oluşturulabilir.örneğin;doğru bir tablo yapılandırması,sorguların doğru kalıplar ile hazırlanması,performansı engelleyecek veya düşürecek gereksiz eklemelerin veya işlemlerin olmaması,DEBUG – COMPILE ile sorunların kod sayfasında önceden fark edilmesini sağlamak ve gerekli düzeltmelerin yapılması v.s.gibi…yine bu hususlara dair konular da mevcut.

elbette ki,bu konu;farklı anlatımlar ile anlatılması ya da burada yazılanlara ilavelerin veya çıkarımların yapılması söz konusu.bunlara dair yorumların olması akabinde bunlar da değerlendirmeye alınabileceği gibi,yine bu konu içerisinde harici yazılar ile katılımlar sağlanabilir ve bilgilendirmelerde veya yönlendirmelerde bulunulabilir.şimdilik olmak üzere,paylaşmayı uygun gördüğüm hususlar bunlardan ibarettir.

bu paylaşımın faydalı olması temennisi ile.bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.


Cevapla

ozanakkaya

sledgeab
Kullanici Avatari
Kurucu
O.... A....
9.966
29/01/2008
Denizli
Memur
Ofis 2010 32 Bit
Konu ve anlatım için teşekkürler.


Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
 
 

Türkçe Çeviri: MCTR, Yazılım: MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Forum use Krzysztof "Supryk" Supryczynski addons.