AccessTr.neT

Tam Versiyon: Formdaki Metin Kutularına Formun Kayıt Kaynağından Farklı Tablolardan Veri Göstermek.
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhabalar. Bir Kira Sözleşmesi formum var. Ve formdaki bilgilerin hepsini manuel olarak dolduruyorum. Oysaki bu formdaki bilgilerin bir çoğu tablolarımda var bu bilgileri tablolardan alıp kira sözleşmesinin ilgili alanlarına aktarmak amacım. Ekteki dosyada Form1 formunda ayrıntılarını anlattım. Nasıl bir yol izlemem gerekir bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.
(23/10/2018, 19:27)Oğuz Türkyılmaz yazdı: [ -> ]Merhabalar. Bir Kira Sözleşmesi formum var. Ve formdaki bilgilerin hepsini manuel olarak dolduruyorum. Oysaki bu formdaki bilgilerin bir çoğu tablolarımda var bu bilgileri tablolardan alıp kira sözleşmesinin ilgili alanlarına aktarmak amacım. Ekteki dosyada Form1 formunda ayrıntılarını anlattım. Nasıl bir yol izlemem gerekir bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.

Merhaba,

Form1'deki ilişkisiz1 ve ilişkisiz2 metin kutularına veri girişi yapıldıktan sonra mı çift tıklama ile müşteri listesini açmak istiyorsunuz.
Bunun yerine açılan kutu ekleyip, müşteri isimlerini bu açılan kutudan seçseniz ve seçilen isme ait bilgiler gelse olmaz mı?

Ne yapmak istediğinizi tam anlayamadım...
(24/10/2018, 09:05)Allback yazdı: [ -> ]
(23/10/2018, 19:27)Oğuz Türkyılmaz yazdı: [ -> ]Merhabalar. Bir Kira Sözleşmesi formum var. Ve formdaki bilgilerin hepsini manuel olarak dolduruyorum. Oysaki bu formdaki bilgilerin bir çoğu tablolarımda var bu bilgileri tablolardan alıp kira sözleşmesinin ilgili alanlarına aktarmak amacım. Ekteki dosyada Form1 formunda ayrıntılarını anlattım. Nasıl bir yol izlemem gerekir bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler.

Merhaba,

Form1'deki ilişkisiz1 ve ilişkisiz2 metin kutularına veri girişi yapıldıktan sonra mı çift tıklama ile müşteri listesini açmak istiyorsunuz.
Bunun yerine açılan kutu ekleyip, müşteri isimlerini bu açılan kutudan seçseniz ve seçilen isme ait bilgiler gelse olmaz mı?

Merhaba Sn.Allback  ilişkisiz1 ( Mavi renkli ) adlı metin kutusunun içinde çift tıklarsanız karşınıza müşteri listesi formu çıkıyor ( şu anda çalışıyor zaten ) form karşınıza çıktığında cursor'ın alttaki Liste içinde ara metin kutusunda pozisyon almasını benim başka bir tuşa basmama gerek kalmadan yazdığım ismi listede bulmasını ve ilgili satır üstündeyken tıkladığımda ( aslında enter tuşu daha efektif mousse yerine klavye hızlı işlem için bana daha ideal geliyor.) satırdaki bilgilerden istediklerimi ( satırın içindekilerin seçeceklerimin dışında aynı kaynak tabloda olan bazı alanlarıda adı soyadı bilgisinden itibaren metin kutularının içine yazdırmayı hedefliyorum. Kusura bakmayın terminolojiye çok hakim değilim umarım ifade edebildim.Teşekkür ederim.
(24/10/2018, 09:50)Oğuz Türkyılmaz yazdı: [ -> ]

Merhaba,

Merhaba Sn.Allback  ilişkisiz1 ( Mavi renkli ) adlı metin kutusunun içinde çift tıklarsanız karşınıza müşteri listesi formu çıkıyor ( şu anda çalışıyor zaten ) form karşınıza çıktığında cursor'ın alttaki Liste içinde ara metin kutusunda pozisyon almasını benim başka bir tuşa basmama gerek kalmadan yazdığım ismi listede bulmasını ve ilgili satır üstündeyken tıkladığımda ( aslında enter tuşu daha efektif mousse yerine klavye hızlı işlem için bana daha ideal geliyor.) satırdaki bilgilerden istediklerimi ( satırın içindekilerin seçeceklerimin dışında aynı kaynak tabloda olan bazı alanlarıda adı soyadı bilgisinden itibaren metin kutularının içine yazdırmayı hedefliyorum. Kusura bakmayın terminolojiye çok hakim değilim umarım ifade edebildim.Teşekkür ederim.

Oğuz Bey merhaba,

Dosyanızı incelediğim. Size bir kaç sorum olacak.
Form1'i açıp ilişkisiz1 yazan yere çift tıklayarak "Müşteri Listesi" açılıyor. (Bu sanırım satış yapanların kayıtlarının tutulduğu liste)
Bu liste açılınca alttaki arama metin kutusu seçili oluyor.
Buradan yaptığınız arama sonucunda çıkan ismi seçip enter ile "Kira Sözleşmesi" formunu açmak istiyorsunuz. (Enter ile açamadım, mouse ile çift tıklama yaptım)

Buradan sonra sorunlar başlıyor. Seçtiğiniz ismin ad soyad, tckimlik ve adres bilgilerini "TBL_MUSTERI" tablosundan alıyoruz.
Geri kalan bilgileri "TBL_KIRASOZLESMESI" tablosundan neye göre alacağız. İsme göre alsak aynı isimler bir sürü kayıt var. "Kimlik" numarasına göre alsak, "TBL_MUSTERI" tablosundakiler ile bağlantılı değiller.

Sizin yapmanız gereken müşteri listesi gibi bir form oluşturup, içeriğini satış listesi gibi yapmalısınız. Yine isme göre filtreleme yapıp hangi satışı açmak isterseniz ona tıklarsınız ve kira sözleşmesi formunuzdaki bilgiler otomatik olarak gelir.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Merhaba,

Alıntıda yeralan metindeki   ilişkisiz1 ( Mavi renkli ) adlı metin kutusunun içinde çift tıklarsanız karşınıza müşteri listesi formu çıkıyor ( şu anda çalışıyor zaten ) form karşınıza çıktığında cursor'ın alttaki Liste içinde ara metin kutusunda pozisyon almasını benim başka bir tuşa basmama gerek kalmadan yazdığım ismi listede bulmasına kadar olan yeri aldığım yardımla çözdüm. Kalan yer için yeni konu açacağım teşekkürler.
(25/10/2018, 12:25)Allback yazdı: [ -> ]

Merhaba,

Oğuz Bey merhaba,

Dosyanızı incelediğim. Size bir kaç sorum olacak.
Form1'i açıp ilişkisiz1 yazan yere çift tıklayarak "Müşteri Listesi" açılıyor. (Bu sanırım satış yapanların kayıtlarının tutulduğu liste)
Bu liste açılınca alttaki arama metin kutusu seçili oluyor.
Buradan yaptığınız arama sonucunda çıkan ismi seçip enter ile "Kira Sözleşmesi" formunu açmak istiyorsunuz. (Enter ile açamadım, mouse ile çift tıklama yaptım)

Buradan sonra sorunlar başlıyor. Seçtiğiniz ismin ad soyad, tckimlik ve adres bilgilerini "TBL_MUSTERI" tablosundan alıyoruz.
Geri kalan bilgileri "TBL_KIRASOZLESMESI" tablosundan neye göre alacağız. İsme göre alsak aynı isimler bir sürü kayıt var. "Kimlik" numarasına göre alsak, "TBL_MUSTERI" tablosundakiler ile bağlantılı değiller.

Sizin yapmanız gereken müşteri listesi gibi bir form oluşturup, içeriğini satış listesi gibi yapmalısınız. Yine isme göre filtreleme yapıp hangi satışı açmak isterseniz ona tıklarsınız ve kira sözleşmesi formunuzdaki bilgiler otomatik olarak gelir.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Sn.Allback panelimde sorun var konularıma yapılan yorumlarda bana bidirim uyarı yapmıyor aynı anda ben konuya ait yorumu yaparken sizde konuya ait soru sormuşsunuz bu yüzden yorumunuzu göremedim .

Uygulamak istediğim çalışma şekli şu şekilde

Kira sözleşmesi Düzenleyeceğim ve sözleşmemin formunu açıyorum. Standart Kira sözleşmelerinin formatı bu şekilde bende formu mecburen bu şekilde düzenledim.
[Resim: do.php?imgf=154046014652021.jpg]

İlk önce kiraya veren adı soyadı bölümünde arama yapan bir butona tıkladığımda ( Buton Resimde yok double click çalışıyor henüz güncellemedim ) Düzenlemiş olduğum Emlak listesi formu açılacak.( Aranan kişiye ait emlak bulunamıyorsa Yeni Emlak Ekle butonu ile emlağın kaydı yapılacak.)  Bu formda ilgili kaydı bulup seçtiğimde Kiraya veren sütunundaki ilgili alanlara isim tc no adres bilgilerini getirecek. 

[Resim: do.php?imgf=154046434044111.jpg]

Emlak Listesi tablosunda tüm bilgiler adres bilgileri  vs var. Hepsine yer yetmediği için bu kadarını gösteriyorum 

Daha sonra kiracı sütunundaki butona tıklıyorum ve müşteri listesinde kiracıyı buluyorsam seçiyorum yoksa yeni müşteri ekle'den yeni kayıt girişi yapıp müşteriyi oluşturduktan sonra Bu formda ilgili kaydı bulup seçtiğimde Kiracı sütunundaki ilgili alanlara isim tc no telefon gibi bilgileri aktarmasını istiyorum.

[Resim: do.php?imgf=154046042452011.jpg]

Bu liste içindeki kişiler alıcı yada satıcı olarak tanımlanmış mülk sahipleri ve kiracılar. ( Emlak Listesi tablosunda müşterilerin adlarına kayıtlı emlakları tutuyorum, bilgileri bu tablodan çekeceğim  mülkün adres bilgileri mülk sahibi bilgileri hepsi bu tabloda var, bir kişinin birden fazla emlağı listede çıkıyorsa istediğim kaydı seçecek ve o adres bilgilerine göre kontrat yazılacak.) Kira sözleşmesi tablosundan veri almayacağım Kirasözleşmesi formundan girdiğim bu bilgileri TBL_kirasözleşmesi'ne  kaydedeceğim. Formu sözleşmeyi yazdırmak ve arşiv için kullanıyorum. Elle manuel dodurduğum sözleşme aşağıdaki gibi

[Resim: do.php?imgf=154046137335411.jpg]

Özetle iki butonum var. Birincisi TBL_EMLAK'dan ( Evsahibi ve mülk adres biligileri ) bilgileri çekecek. İkincisi TBL_MUSTERI'den ( Kiracı isim tc no )  çekecek. Umarım çok karmaşık açıklamamışımdır. Tekrar özür dilerim.
Sayfalar: 1 2