AccessTr.neT

Tam Versiyon: Belirli Sayıda Kaydı Getirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
bu aralar bir projem olduğu için sık sık soru soruyorum. şimdiden özür ve teşekkürlerimi iletirim.

sıkıntım şu:

sorguda yer alan max, min , last, first gibi işlevler bir adet kaydı getirmektedir. ancak ben örneğin 2,3,4 v.s. gibi adette kaydı geri döndürebilir miyim. yani en büyük değer yerine en büyük 3 değer, en son değer yerine en son 6 değer v.s. şeklinde olabilir mi?
tabii bu husus id bazında olmalı. yani o id'ye ait son 3 kayıt mesela. ekte örneğin isme ve id ye ait son 3 kaydı, o id ye ait tarih kriterine göre son 3 kaydı listelemek istiyorum

teşekkür ederim
Sn ufukcem;

sorgunuzun sql cümlesi aşağıdakiye le değiştirin..

SELECT TOP 5 tablo1.ID, tablo1.isim, tablo1.taih, tablo1.m, tablo1.d, tablo1.s, tablo1.seh
FROM tablo1
WHERE (((tablo1.ID)=[ID GIRINIZ]))
ORDER BY tablo1.m DESC;

top 5 istenilen kayıt sayısını verir 
En büyük veya en küçük değeri istiyorsanız ilgi alanı a/z veya z/a sılama sonucu elde edersiniz..
(20/06/2017, 15:04)jon206 yazdı: [ -> ]Sn ufukcem;

sorgunuzun sql cümlesi aşağıdakiye le değiştirin..

SELECT TOP 5 tablo1.ID, tablo1.isim, tablo1.taih, tablo1.m, tablo1.d, tablo1.s, tablo1.seh
FROM tablo1
WHERE (((tablo1.ID)=[ID GIRINIZ]))
ORDER BY tablo1.m DESC;

top 5 istenilen kayıt sayısını verir 
En büyük veya en küçük değeri istiyorsanız ilgi alanı a/z veya z/a sılama sonucu elde edersiniz..

teşekkür ederim, yalnız burda kriter olmadan yapamaz mıyız. yani her id için son 5 kayıt v.s. gibi (5 kayıt yoksa olduğu kadar kayıt)
Merhaba,
Oluşturduğunuz sorgunun Sql koduna aşağıdakini yazarak deneyiniz.

SELECT ID, taih, isim, m, d, s, seh
FROM tablo1 AS tbl_veriler
WHERE ((((SELECT COUNT(*) FROM tablo1 WHERE ID=tbl_veriler.ID and taih>=tbl_veriler.taih))<=5))
ORDER BY ID, taih DESC;

Bu kod, tarihe göre en son 5 kaydı gösterir. Koddaki 5 yerine 6 yazarsanız ide ait son 6 kaydı gösterir.
(20/06/2017, 22:48)ozanakkaya yazdı: [ -> ]Merhaba,
Oluşturduğunuz sorgunun Sql koduna aşağıdakini yazarak deneyiniz.

SELECT ID, taih, isim, m, d, s, seh
FROM tablo1 AS tbl_veriler
WHERE ((((SELECT COUNT(*) FROM tablo1 WHERE ID=tbl_veriler.ID and taih>=tbl_veriler.taih))<=5))
ORDER BY ID, taih DESC;

Bu kod, tarihe göre en son 5 kaydı gösterir. Koddaki 5 yerine 6 yazarsanız ide ait son 6 kaydı gösterir.

teşekkür ederim. zahmet oldu. uzun zamandır çözememiştim Img-grin