AccessTr.neT

Tam Versiyon: access-sql dlookup komutu
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Merhaba,
Access 2010 da Dlookup komutunu başarılı bir şekilde kullanabiliyorum. Bu komutun Sql 2008 de kullanamiyorum, bu komutu tanımıyor. her ne kadar INNER JOIN komutu benzer işlemi yapsada bu komutun yaptığını yapamiyoruz.
SQL 2008 de Sorgu oluştururken Dlookup komutunu nasıl kullanabilirim veya buna eşğeder ne ifade olabilir ?

çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Kendinize şunu sorun:

"Dlookup komutu ne yapar?"

verilen şarta göre sonuçları geri döndüren bir komuttur. Bunun Sql de karşılığı SELECT komutudur. Şartları ise WHERE komutuna vereceksiniz.

Dlookup("Adi","Musteriler","Siparis=1")

Bu ne anlama geliyor? Musteriler tablosunda Siparis alanının değeri 1 olanların Adi alanındaki değeri getiriyor. Aynısını Sql komutu ile yapacak olursanız:

SELECT Adi FROM Musteriler WHERE Siparis=1
Merhaba,
Sizin verdiğiniz örnek tek bir tablodaki farklı alanlar arası işlemdir. İki tablodan işlem yaptığımızda nasıl yapılabilir? Yapmak istediğim;

Access 2010 da Dlookup komutunu başarılı bir şekilde kullanabiliyorum. Bu komutun Sql 2008 de kullanamiyorum, bu komutu tanımıyor. her ne kadar INNER JOIN komutu benzer işlemi yapsada bu komutun yaptığını yapamiyoruz. TabloA 'da xx, yy, zz diye üç değer olsun. TabloB de ise xx, xx, www değerleri olsun.
TabloA daki değerleri TabloB içinde aramak istiyorum.
INNER JOIN kullanırsam, TabloA da xx değerini TabloB de ararken iki yerde bulursa ikisini de getiriyor ama ben sadece TabloB de bulduğu xx değerlerinden ikisini değil ilk karşılaştığını getirsin istiyorum, bunu da ancak Dlooup yapabilmektedir.
Sql 2008 de Sorgu oluştururken Dlookup komutunu nasıl kullanabilirim veya Sql komutları ile buna eşdeğer ifade yazabilir misiniz ?

çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Merhaba,
Access 2010 da Dlookup komutunu başarılı bir şekilde kullanabiliyorum. Bu komutun Sql 2008 de kullanamiyorum, bu komutu tanımıyor. her ne kadar INNER JOIN komutu benzer işlemi yapsada bu komutun yaptığını yapamiyoruz. TabloA 'da xx, yy, zz diye üç değer olsun. TabloB de ise xx, xx, www değerleri olsun.
TabloA daki değerleri TabloB içinde aramak istiyorum.
INNER JOIN kullanırsam, TabloA da xx değerini TabloB de ararken iki yerde bulursa ikisini de getiriyor ama ben sadece TabloB de bulduğu xx değerlerinden ikisini değil ilk karşılaştığını getirsin istiyorum, bunu da ancak Dlooup yapabilmektedir.
Sql 2008 de Sorgu oluştururken Dlookup komutunu nasıl kullanabilirim veya Sql komutları ile buna eşdeğer ifade yazabilir misiniz ?

çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
SQL içinde Dlookup komutu yoktur.

Siz Access örneğinizi ekleyin. Dlookup ilede hangi bilgiyi çektinizi gösterin.

Bunun Sql karşılığı varmıdır veya Sql ile aynı sonuca nasıl ulaşılır bakalım.
Zaten mevcut bir konunuz varken ve oraya cevap yazmışken aynı cevabınızla yeni konu açmayın. Konuları birleştirdim.

Aslında yukarıda cevabımda yazmıştım "Dlookup komutu ne yapar?". Bu soruyu sorsanız alacağınız cevaba göre ilerleyebilirdiniz. Sizin cevabınız şu "istediğim tabloda istediğim alanda belirttiğim şarttaki ilk kaydı getiriyor".

Tüm kayıtları değil sadece ilk kaydı istiyorsanız Sql kodunuzun içinde TOP 1 yazın yeterli olacaktır.

SELECT TOP 1 MusteriAdi FROM Musteriler
Sayfalar: 1 2