AccessTr.neT

Tam Versiyon: belli kritere göre otomatik artan sayı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
konu cevaplanan sorulara taşındı ancak sorum bu konunun devamı niteliğinde olduğundan
buradan yazıyorum yönetici arkadaşlar konuyu sorular kısmına taşırsa memnun olurum.

soru= Sayın power'in belirttiği kod işime yarıyor ancak FİŞNO onbinli rakamları aştığından bundan böylesi kullanacağımız FİŞNO'ları 1'den başlaması gerekiyor..önceki kayıtlar kalacağından "sadece "Tipi" =Parke olanları kastediyorum..."dan şu ana kadar fiş no'su ne olursa olsun bundan sonrasının 1'den başlaması gerekiyor..önceki kayıtlara dizin diye bir alan ekledim.... ve -1 olarak değer verdim..bundan sonrasında bu değer =0 olacaktır.. bu nu yazılan kod'umuzda kullanabiliriz diye düşündüm yani kafamdaki şu ;
"dizin değeri=0 (Hayır) olanlar içinde "Tipi=Parke" olanlar diye devam eden bir kod satırına ihtiyacım var biraz karmaşık anlattım ama uygulama içinde baktığınızda belkide çok basit gelecek ilgilenenlere şimdiden teşekkürler ..

If Me.TİPİ = "Parke" And (Nz(DMax("FİŞNO", "Sipariş", "TİPİ = '" & "Parke'"), 0)) = 0 Then FİŞNO = Nz(DMax("FİŞNO", "Sipariş", "TİPİ = '" & "Parke'"), 0) + 1: Exit Sub
If Me.TİPİ = "Parke" Then FİŞNO = Nz(DMax("FİŞNO", "Sipariş", "TİPİ = '" & "Parke'"), 0) + 1

iyi çalışmalar..
Dim a, b As Integer
b = (Nz(DMax("[FİŞNO]", "Sipariş", "[TİPİ]= Forms!frm_siparis!MyTipi And [dizin] = Forms!frm_siparis!Mydizin"), 0))
a = (Nz(DMax("[FİŞNO]", "Sipariş", "[TİPİ]= Forms!frm_siparis!MyTipi And [dizin] = Forms!frm_siparis!Mydizin"), 0)) + 1

If b = 0 Then
If Me.MyTipi = "Model" Then
Me.Mynumara = 1001
ElseIf Me.MyTipi = "Parke" Then
Me.Mynumara = 2001
ElseIf Me.MyTipi = "File" Then
Me.Mynumara = 3001
End If
Else
Me.Mynumara = a

End If

Yalnız bir ürünün sayısı 999 u aşınca numaralar çakışacaktır sanırım.. Kolay gelsin
If b = 0 Then
If Me.MyTipi = "Model" Then
Me.Mynumara = 1001
ElseIf Me.MyTipi = "Parke" Then
Me.Mynumara = 1
ElseIf Me.MyTipi = "File" Then
Me.Mynumara = 3001
End If
Else
Me.Mynumara = a

Yalnız bir ürünün sayısı 999 u aşınca numaralar çakışacaktır sanırım.. Kolay gelsin
[/quote]

yukarıdaki kod'da kırmızı yazılı numarayı değiştirince sorun kalmadı...
ayrıca 999'a kadar eski kayıtlar siliniyor o yüzden sorun olmayacaktır.

sayın Puletin ilginize ve EMEĞİNİZE teşekkür ederim..
saygılarımla..
İşinize yaradığına sevindim. Img-grin
S.a sizden yıllara göre sayı verebilecegimiz bir kod üretebilirmisini evrak kayıt için