AccessTr.neT

Tam Versiyon: metin kutusu varsayılanı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
sayın hocaları;
iyi akşamlar ekteki örnekte forma yazdım problemi ancak bi kez daha yazayım; seri bir kayıt yaparken bazı bilgiler birden fazla, bazen 60 70 kayıt için aynı oluyor. metin kutularından her kayıt için aynı bilgileri yazdığımızbu kutulara bir kez değer girip değiştirene kadar her kayıtta aynı değerleri varsayılan olarak girebilecek bir düzenleme yapabilirmiyiz?mesela değeri ilk kayıtta girdikten sonra her kayda o değeri yazacak bir değiştir butonu yardımıyla o değeri değiştirince tekrar değiştirene kadar devam?
Eğer Metn kutularının Varsayılan değerlerine

Kod:
=DLast("[AlanAdı]";"TabloAdı")

yarzarsanız enson kaydedilen bilgiler varsayılan olarak metinkutularınıza gelecektir.
Daha hızlı olabilir mi bilmiyorum ama formun GeçerliOlduğunda OlayYordamına;

Kod:
Private Sub Form_Current()
On Error GoTo HATA

adi.DefaultValue = "'" & DLast("adi", "Tablo1") & "'"
    soyadi.DefaultValue = "'" & DLast("soyadi", "Tablo1") & "'"
    dogum_tarihi.DefaultValue = DLast("dogum_tarihi", "Tablo1")
    Etiket8.Caption = IIf(IsNull(sira), "Yeni kayıttasınız....", " ")

CIKIS: Exit Sub
HATA: Resume CIKIS
End Sub

ama butonla derseniz;

Kod:
Private Sub Komut1_Click()
On Error GoTo HATA

adi.DefaultValue = "'" & adi & "'"
    soyadi.DefaultValue = "'" & soyadi & "'"
    dogum_tarihi.DefaultValue = "'" & dogum_tarihi & "'"
    Etiket8.Caption = IIf(IsNull(sira), "Yeni kayıttasınız....", " ")

CIKIS: Exit Sub
HATA: Resume CIKIS
End Sub

Sn Puletin benden önce cevaplamış bile Img-grin
teşekkürler sayın puletin bu işimi görür ancak bir sorunum daha var.kullanıcı formu açtığında her zaman kayıt yapmayabilir bakmak için açabilir.bu durumda o alanlar boş olacağından son yapılan kayıt değerleriyle dolduracak.bunu engellemek için bu dizeyi yanda ekleyeceğim bir butona click kodu olarak yazmak istedim ancak olmadı.bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. tekrar teşekkürler.
sayın ayhan2122 butonla dediğiniz kod iyi olurdu ancak çalışmadı.benden de kaynaklanmış olabilir ama bilemiyorum yeni kayda yazmadı
ancak form current çalıştı.teşekkürler sayın ayhan2122 ve teşekkürler sayın puletin.buton kodlarına da DLast ekleyince çalıştı.
O zaman bize de konuyu taşımak kalıyor. Emeği geçen üstadların ellerine sağlık..