AccessTr.neT

Tam Versiyon: birlestirme sorgusunda iliskilendirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
arkadaşlar kolay gelsin. şöyle bir sorun ile karşılaştım.
4 adet veri tablom var. bu tablolarımda bir ana tablo bir de görüşme tablom mevcut.

veri tablolarını birleştirerek sorgu yapmak istiyorum. ancak veri tablolarındaki ilişkiyi birleştirme sorgusunda yapamadım.
bir de veri tablomdaki evet/hayır hücresi birleştirme yaptığımda -1 ve 0 olarak gelmekte. bun bunun veri tablosundaki gibi evet/hayır gibi kutucuklu gelmesini istiyorum. örnek ektedir.
Anatablo adlı sorguda tüm anatabloları, gorusme adlı sorguda tüm görüşmeleri birleştirmişsiniz ve daha sonra bu birleştirme sorgularını ilişkilendirmeye çalışmışsınız.
Bu doğru olmaz çünkü mesela DENEME dosyasında anatabloda sno'su 4 olan bir kayıt var, DENEME1 dosyasında da sno'su 4 olan bir kayıt var, DENEME2 ve DENEME3 dosyasında da. Siz bunları birleştirme sorgusu ile birleştirdiğinizde 4 tane 4 nolu kayıt olur. Birde aynı SNo lara ait görüşmelerde eklendiğinde ortalık karışıyor haliyle.
Bunun yerine sırayla,
tblanatablo ve tblgoruşmeler için ilişkili bir sorgu,
tblanatablo1 ve tblgoruşmeler1 için ilişkili bir sorgu,
tblanatablo2 ve tblgoruşmeler2 için ilişkili bir sorgu,
tblanatablo3 ve tblgoruşmeler3 için ilişkili bir sorgu yapın.

Sonra birleştirme sorgusu ile bu yeni sorguları birleştirin.
şu şekilde izah edeyim. benim 4 tane şubem var.
her şubemde 1 tane ana tablo ve 1 tane görüşme tablosu var
ana tabloda 1 şahısın görüşme tablosunda birden fazla tlf görüşmesi olabiliyor
örn ana tabloda ahmet ak görüşme tablosunda bu şahsın 2 görüşmesi var
ben bu şekilde 4 şubemdeki verileri merkez olarak sorgulamak istiyorum
Tamam, dediğim şekilde yapabilirsiniz istediğinizi.
Anlattığım şekilde yapacağınız sorguyu kullanan form veya liste kutuları kullanarak yapabilirsiniz.
Hangi şubeye ait bir görüşme olduğunu da anatablo-görüşme sorgularına ilave edeceğiniz bir alan ile görebilirsiniz. (Mesela sube:"Şube1" gibi)
tarif ettiğiniz gibi sorguları yaptım. ancak yana formda evet hayır formda -1 veya 0 olarak geliyor. Bu kutucuk işaretli olarak nasıl getirtebilirim. Diğer sorunum ise yana formda sol başta rakamın üstünü tıkladığımda o kişiye ait görüşmeye yani ygör formuna gitmesini ve kişiye ait görüşmeleri görmek istiyorum. örnek ektedir
Size bir sürekli form ile birde liste kutusu ile 2 farklı örnek yaptım.

Farklı dosyalardan gelen kayıtlar aynı sno'ya sahip olduğu için problem olacağını belirtmiştim.
Bunu önlemek için Sno'ların başlarına A,B,C,D ekleyerek birbirlerinden farklı olmasını sağladım.
Sayfalar: 1 2