AccessTr.neT

Tam Versiyon: Belirli bir müşterinin ay ve yıla göre devirli bakiyesini bulma
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sayfalar: 1 2
Öncelikle forumda devirli bakiye konusuyla ilgili birsürü araştırma yaptım. Örneklere kendi veritabanıma uyarlamaya çalıştım ama ters giden birşeyler var.

BALANCE HISTORY adlı bir tablom var. Bu tablodaki alan adları: account_id, balance_month, balance_year ve balance_amount
TRANSACTIONS tablosunda belirli account_id'ye sahip olan bir müşterinin ay ve yıllara göre devirli bakiyesini görmek istiyorum.

Mesela 1 numaralı müşterinin 2008 yılı Ekim ayı devirli bakiyesi =? gibi
Sorgu3'te bunu bulmaya yarayan Sql kodu yazmayı denedim ama devirli bakiyeleri (monthly_balance) yanlış hesaplıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
Konu yukarı çıksın diye mesaj yazdım. Lol
BALANCE HISTORY tablosundaki

account_id, balance_month, balance_year ve balance_amount
alanlarına yazılacak örnek veri nedir, tablo boş??

BALANCE HISTORY tablosunu gözard ederek yapılan örnek ektedir.

Form1
Bunu incele seçim formunu yaptım sanırım bu şekilde istiyorsun kendine uyarla,tabi yanlış anlamadıysam .. kolay gelsin
(20/12/2009, 01:05)g.saray1905 yazdı: [ -> ]Konu yukarı çıksın diye mesaj yazdım. Galiba sorduğum soru biraz kazık kaçtı. Lol

Sn g.saray1905 kazık kelimesi hiç yakışmamış.Mesajınızdaki bu kelimeyi değiştirmenizi rica ederim... Buradaki insanlar amatör bir ruhla yardımcı olmaya çalışıyor. Soruları çözmeye mecbur olmadığı gibi, çözemeyecekleri sorunda yoktur.. Yeter ki yapılabilecek bir şey olsun.. Bir gün siz de bir soruyu çözmeye çalışın..Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız...Saygılar...
Haklısınız. Burada bu işe yıllarını verenler var. Mesajı değiştiriyorum. Kusura bakmayın.
(20/12/2009, 01:25)sledgeab yazdı: [ -> ]BALANCE HISTORY tablosundaki

account_id, balance_month, balance_year ve balance_amount
alanlarına yazılacak örnek veri nedir, tablo boş??

BALANCE HISTORY tablosunu gözard ederek yapılan örnek ektedir.

Form1

Yanlış anlaşılmış olmalıyım. Demek istediğim şu.
BALANCE HISTORY tablosu boş. Çünkü verileri bir ekle sorgusundan alacak.
Bu sorgu TRANSACTIONS tablosundaki işlem miktarının (transaction_amount) yürüyen bakiyesini alacak. Ama bunu yaparken TRANSACTIONS tablosundaki tüm satırları toplamayacak. Çünkü tabloda farklı müşteri hesap numaraları (account_id) var. Bu bakiye işlemlerin yapıldığı ay ve yılı da dikkate alacak.

Mesela örnek vereyim.
[Resim: rneke.png]

account_id numarası 1 olan adamın yaptığı 14 işlem var.
Adamın Temmuz 2008 bakiyesi= 150-70 = 80 YTL
Ekim 2008 bakiyesi= 80-40 = 40 YTL
Aralık 2008 bakiyesi= (300-150)+40= 190 YTL
Şubat 2009 bakiyesi= (160-75)+190= 275 YTL
Nisan 2009 bakiyesi= -215+275= 60 YTL
Mayıs 2009 bakiyesi= (300-120)+60= 240 YTL
Ağustos 2009 bakiyesi= -50+240= 190 YTL
Ekim 2009 bakiyesi= -70+190= 120 YTL
Aralık 2009 bakiyesi= (100-100)+120= 120 YTL

Arada işlem yapılmayan aylar var. Onları almadım. Yukarıda gösterdiğim bakiye hesabını tüm account_id ler için yapan bir sorgu istiyorum. Bu sorgu ekleme sorgusu olup, boş olan BALANCE HISTORY tablosunu dolduracak.
Sayfalar: 1 2